Pow. Busko > Zdążyć przed rakiem

  Pow. Busko > Zdążyć przed rakiem

  /A.L/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Powiat buski czwarty w świętokrzyskim "rankingu mammograficznym", ale... na badania przesiewowe jeździ zbyt mało kobiet.
  "Badaj się wcześniej niż myślisz, że to konieczne" - to przesłanie spotkania dotyczącego badań mammograficznych dla pań, jakie odbyło się podczas piątkowej sesji buskiej Rady Powiatu.

  Przybyli na nie Jacek Heciak i Robert Orzeszko ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Razem z samorządowcami zastanawiali się, jak najlepiej rozpropagować program badań przesiewowych, które pozwalają na wczesne wykrywanie raka piersi kobiet.

  Goście z Kielc przygotowali prezentację multimedialną, która obrazuje stan badań mammograficznych w regionie świętokrzyskim. Są one bezpłatne, przeznaczone głównie dla kobiet w wieku 50-69 lat. Powiat buski plasuje się w tym rankingu na czwartej pozycji (ze wskaźnikiem 22,4 procent), choć statystykę "nakręcają" dwie największe gminy: Busko Zdrój i Stopnica. Pozostałe to "białe plamy" - tam mammografia dopiero raczkuje.

  Apel emisariuszy Centrum Onkologii poparł starosta Jerzy Kolarz. - Musimy dotrzeć do mieszkanek naszego powiatu przez radnych, sołtysów. Także przez sołtyski, których jest coraz więcej, przez koła gospodyń - deklarował.

  Ważne, że za słowami poszły czyny. Starosta poinformował o powołaniu powiatowego koordynatora do spraw badań. Został nim Sławomir Dalach, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Obrony Cywilnej starostwa (telefon kontaktowy: 041-378-30-51 wewnętrzny 250). Koordynator zajmuje się monitorowaniem programu oraz organizacją wyjazdu dla pań na badania przesiewowe do Kielc.

  Więcej w jutrzejszym "Echu Dnia"

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo