Rudnik, gm. Brody > Znów groźba likwidacji szkoły

  Rudnik, gm. Brody > Znów groźba likwidacji szkoły

  /I.O./

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Temat zamknięcia małej Szkoły Podstawowej w Rudniku powraca po ośmiu latach. Powód to malejąca liczba uczniów.

  O małej szkole w Rudniku w gminie Brody było głośno przed ośmioma laty, kiedy władze gminy zdecydowały o jej zamknięciu ze względu na zbyt małą liczbę uczniów.

  Wtedy zbulwersowani rodzice i okoliczny mieszkańcy rozpoczęli protest. Nie zgadzali się, aby ich dzieci przeniesiono do odległych placówek w Stawie Kunowskim lub Rudzie.
  Jako jedni z pierwszych w kraju utworzyli Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Wsi Rudnik, które prowadzi szkołę do dziś. Obecna, to trzecia z gminnych placówek oświatowych prowadzona przez stowarzyszenie. Główną przyczyną, dla której powołano stowarzyszenie była groźba likwidacji szkoły. Ale stowarzyszenie poza prowadzeniem szkoły zajmuje się także prowadzeniem szkoleń, imprez sportowych i kulturalnych, kursów edukacyjnych.

  W tym roku podczas obrad pojawił się temat likwidacji placówki w Rudniku. Powód to malejąca liczba uczniów.

  - Co roku jesteśmy straszeni, że władze gminy zamkną szkołę - mówi dyrektor placówki Bożena Kania. - Ale to nie gmina, lecz stowarzyszenie prowadzi szkołę. To organ prowadzący może zdecydować o jej zamknięciu.

  Obecnie w szkole w Rudniku, jak informuje dyrektor, uczy się 42 uczniów razem z cztero- i pięciolatkami, które przychodzą na zajęcia.

  Więcej jutro w "Echu Dnia".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo