Kielce > Wykonają projekt zabezpieczeń jaskiń na Kadzielni

  Kielce > Wykonają projekt zabezpieczeń jaskiń na Kadzielni

  ATA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Udało się znaleźć firmę, która wykona projekt zabezpieczenia trzech jaskiń na kieleckiej Kadzielni.
  Te prace są niezbędne do otwarcia podziemnych tras dla turystów.

  - Trzy jaskinie na Kadzielni są już połączone, ale nie można ich udostępnić dla turystów. Nie jest tam bezpiecznie. Konieczne jest wykonanie projektu zabezpieczenia i pogłębienia niektórych korytarzy. Na przykład w jednej z jaskiń ma on tylko 140 cm wysokości. To za mało, aby turyści mogli wygodnie spacerować. Ta wysokość musi wynieść co najmniej 180 cm - informuje Andrzej Płonka z Geoparku w Kielcach.
  - Musimy też wymienić tymczasowe stropy zamontowane na czas udrażniania korytarzy na bardziej stabilne, aby głowy zwiedzających były bezpieczne. Konieczne jest także zabezpieczenie skarpy, w której znajdują się jaskinie.
  Wczoraj Geoprak rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji. Wymogi spełniła tylko jedna firma, Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze, działająca przy Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  Prace przy wykonaniu zabezpieczeń rozpoczną się w drugiej połowie roku. Mogą one potrwać nawet dwa lata. Potem trzeba zainstalować w jaskiniach oświetlenie i wentylację. W optymistycznej wersji pierwsi turyści wejdą do podziemnej trasy na Kadzielni, jedynej w centrum europejskiego miasta, pod koniec 2010 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo