Nasza Akcja > ZUS bez kłopotów czyli czytelnicy pytają,...

  Nasza Akcja > ZUS bez kłopotów czyli czytelnicy pytają, ekspert odpowiada

  and/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie


  Wcześniejsza emerytura, wliczenie lat opieki nad dzieckiem do okresu nieskładkowego oraz możliwość przejścia na rentę rodzinną po zmarłym mężu. Między innymi z takimi problemami zwrócili się nasi czytelnicy do eksperta z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Tym razem wyjaśnień czytelnikom "Echa Dnia" udzielał Paweł Kaleta, wicedyrektor do spraw świadczeń świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  * Za miesiąc kończę 60 lat, brakuje mi 5 lat stażu pracy do emerytury. Przez kilka lat pozostałam w domu wychowując dzieci. Czy zakład ubezpieczeń "zaliczy" mi ten czas do emerytalnego stażu pracy?

  Paweł Kaleta: - Tak. Jeśli pozostała pani z dziećmi domu to przysługuje pani doliczenie 3 lat okresu nieskładkowego do stażu pracy na każde dziecko, ale równocześnie nie więcej niż 6 lat jeśli tych dzieci było kilkoro. Do ZUS, razem ze świadectwami pracy oraz wnioskiem o emeryturę, musi pani złożyć akt urodzenia dziecka lub dzieci. Równocześnie musi pani pamiętać, że w obliczeniu stażu okres nieskładkowy nie może przekroczyć jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

  Czytaj więcej jutro w Echu

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo