Region > Mniej dzieci na koloniach sandomierskiej Caritas

  Region > Mniej dzieci na koloniach sandomierskiej Caritas

  GOP/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie


  Ponad 1100 dzieci skorzysta z wakacyjnego wypoczynku zorganizowanego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Mniejsze dotacje przyznane tej instytucji spowodowały, że na kolonie wyjedzie o prawie 800 osób mniej niż rok temu.

  Na wakacje diecezjalna Caritas przygotowała w sumie 12 turnusów dla 1120 dzieci z ubogich rodzin. Jak co roku, z kolonii Caritas skorzystają również młodzi Polacy mieszkający na Ukrainie. Będzie to 120-osobowa grupa z Gródka Podolskiego. Dzieciaki będą wypoczywać w ośrodkach Caritas w Mszanie Dolnej i Bojanowie.
  Pieniądze na zorganizowanie letniego wypoczynku pochodzą z akcji charytatywnych Caritas: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Jałmużna Wielkopostna oraz z dotacji z kuratoriów oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  Niestety, w tym roku władze oświatowe zawiodły. - Do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, jak duże będzie dofinansowanie. Okazało się, że jest ono dużo mniejsze niż w latach ubiegłych - mówi ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

  W konsekwencji na wakacje wyjedzie mniej dzieci. Dla porównania - w ubiegłym roku w Bojanowie wypoczywało 360 dzieci z Ukrainy, teraz będzie ich tylko 120.
  - Dzieciom z Ukrainy dodatkowo fundujemy wyprawki i dajemy kieszonkowe. To kosztowne kolonie, dlatego nie byliśmy w stanie przyjąć większej grupy - tłumaczy ksiądz dyrektor.

  Caritas, kontynuuje ksiądz Bogusław, musiała wygospodarować dodatkowe fundusze, aby wysłać na kolonie te dzieci, które zostały zapisane wcześniej.
  - W niektórych miejscach nabór prowadzony był już w marcu. Nie mogliśmy zawieść dzieci. Nasze kolonie to dla nich jedyna możliwość wyjazdu na wakacje, zobaczenia ciekawych zakątków naszego kraju - mówi ksiądz Bogusław Pitucha.

  W programie dwutygodniowych kolonii są wycieczki, między innymi do Krakowa, Wieliczki i Zakopanego, a także miejsc związanych z Janem Pawłem II - do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzieci z Ukrainy odwiedzą najciekawsze miejsca w naszym regionie: Sandomierz, Bałtów i Kurozwęki. Dodatkową atrakcją dla wypoczywających w Bojanowie będą wyjazdy na basen do Cmolasu, zaś dla spędzających czas w Mszanie Dolnej - spływ Dunajcem.

  Opiekę nad wypoczywającymi sprawować będą wolontariusze związani z Caritas, głownie studenci. Opiekę duchową zapewnią klerycy z sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo