Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz > Na cmentarzach zaduma, modlitwa i dobroczynność

/GOP/
Na cmentarzu katedralnym, jak co roku, prowadzona była kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.  Wśród kwestujących byli między innymi: Tadeusz Frańczak, przewodniczący Rady Miasta oraz nauczyciele z Collegium Gostominum  - Bożena Myl - Ciszkiewicz i Dariusz Szczygielski.
Na cmentarzu katedralnym, jak co roku, prowadzona była kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Wśród kwestujących byli między innymi: Tadeusz Frańczak, przewodniczący Rady Miasta oraz nauczyciele z Collegium Gostominum - Bożena Myl - Ciszkiewicz i Dariusz Szczygielski. M. Płaza

W atmosferze zadumy i modlitwy minął dzisiejszy dzień. Tłok na cmentarzach, znicze i kwiaty są świadectwem naszej pamięci o tych, którzy odeszli.
Dzień Wszystkich Świętych był również okazją do wsparcia akcji ratowania zabytkowych nagrobków.

Mieszkańcy Sandomierza od rana odwiedzali cmentarze. Na nagrobkach pojawiły się kwiaty i znicze. Najwięcej osób gromadziło się przy grobach podczas nabożeństw.

Biskup Edward Frankowski w czasie mszy świętej odprawionej na cmentarzu katedralnym, wspomniał wszystkich, którzy zginęli w obronie wiary i ojczyzny. Kultywowanie pamięci o nich - podkreślił duchowny - jest ważne ze względu na kolejne pokolenia, które powinny wiedzieć, jak wielkim skarbem jest wolna ojczyzna.
Biskup Frankowski potępił pogoń za stanowiskami, pieniędzmi i karierą. - Miarą wartości człowieka jest to, co sam może zrobić dla Boga i innych - powiedział biskup.

To już tradycja, że przy okazji Wszystkich Świętych ratujemy zabytki - najcenniejsze nagrobki. Sandomierską kwestę, jedną z największych i najstarszych w regionie, zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego.
Kwestujących, wśród których byli członkowie SKOCK i Związku Strzeleckiego "Strzelec", nauczyciele i uczniowie sandomierskich szkół ponadgimnazjalnych, można było spotkać na cmentarzach: katedralnym, komunalnym oraz św. Pawła.

Sandomierzanie, mówili zgodnie wolontariusze, są hojni, chętnie wrzucają datki do puszek.
- Co roku wspieram kwestę. To piękna tradycja. Chcę, aby cmentarz katedralny, z wieloma cennymi nagrobkami, wyglądał coraz ładniej. To przecież nasze wspólne dziedzictwo, które mamy przekazać potomnym - powiedział nam Jerzy Wiśniewski.
Każdy, kto włączył się do akcji otrzymywał biuletyn z podsumowaniem dotychczasowych działań Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.
Wolontariusze z puszkami byli również na cmentarzach w Klimontowie i Sulisławicach. Na niektórych nekropoliach kwestowali sandomierscy alumni.

Zebrane przez nich pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie