Sandomierz > Nietypowa wystawa na Święto Niepodległości

  Sandomierz > Nietypowa wystawa na Święto Niepodległości

  GOP

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Takie słupy ogłoszeniowe stanęły na Rynku Starego Miasta i przy ulicy Mickiewicza w Sandomierzu.

  Takie słupy ogłoszeniowe stanęły na Rynku Starego Miasta i przy ulicy Mickiewicza w Sandomierzu. ©M. Płaza

  Słupy ogłoszeniowe z reprodukcjami plakatów i obwieszczeń z okresu, gdy rodziła się niepodległość stanęły na ulicach Sandomierza.
  Nietypową wystawę z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało sandomierskie Stowarzyszenie "Pamięć i Solidarność" wspólnie z Archiwum Państwowym w Sandomierzu.

  Mieszkańcy miasta mogą przeczytać na słupach między innymi: rozkaz Józefa Piłsudskiego do żołnierzy z 12 listopada 1918 roku, dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej z 22 listopada 1918 roku oraz ogłoszenie o wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku dla powiatów: sandomierskiego, opatowskiego i iłżeckiego.

  Okolicznościowe słupy ogłoszeniowe stanęły w najbardziej uczęszczanych miejscach w Sandomierzu: na Rynku Starego Miasta oraz przy ulicy Mickiewicza, w pobliżu Cmentarza Katedralnego. Wszystkie prezentowane dokumenty pochodzą ze zbiorów sandomierskiego Archiwum Państwowego.
  Wystawa będzie pokazywana na ulicach przez tydzień. Potem słupy trafią do sandomierskich szkół.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo