Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz > Świętowaliśmy Dzień Niepodległości

/GOP/
Wieniec pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów złożyli między  innymi sandomierscy harcerze.
Wieniec pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów złożyli między innymi sandomierscy harcerze. M. Płaza

Msza święta w intencji ojczyzny rozpoczęła sandomierskie obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach uczestniczyło więcej sandomierzan niż w latach ubiegłych.

Mszy świętej w bazylice katedralnej przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Andrzej Dzięga. Podczas nabożeństwa poświęcony został nowy sztandar sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Uroczystość patriotyczna, tradycyjnie, odbyła się przed pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów, w wojskowej części Cmentarza Katedralnego. Przedstawiciele władz mówili o trudnej i bohaterskiej drodze do niepodległości, ale również o zadaniach, jakie stoją przed nami, żyjącymi w wolnej Polsce.

- Wolność to najwyższa wartość narodowa, którą należy stale pielęgnować i której trzeba bronić - podkreślił poseł Marek Kwitek. - Musimy pozostać wierni wartościom i ideałom, które pozwolą zachować godność narodową, jego kulturę i tradycję. Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim pielęgnowanie pamięci, by politycy i publicyści nie próbowali zniekształcać naszej historii, potrzeba nam troski o ducha narodowego i wartości chrześcijańskie, potrzeba nam nowej solidarności społecznej, troski o wspólne dobro, szacunek dla państwa, potrzeba zgody narodowej, a nie podziałów, nienawiści i oczerniania. Dobro ojczyzny winno być wartością najwyższą, powinno łączyć wszystkich Polaków ponad podziałami politycznymi czy indywidualnymi ambicjami polityków.

Podczas uroczystości odbył się Apel Poległych. Wojsko oddało salwę honorową. Wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów złożyły delegacje władz, kombatantów, duchowieństwa, organizacji społecznych, instytucji, partii politycznych i szkół. Na zakończenie Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała wiązankę pieśni legionowych.

Po raz pierwszy w czasie sandomierskich obchodów 11 Listopada zapłonął Ogień Niepodległości, przywieziony przez harcerzy z cmentarza w Lasku Polskim w rejonie Kostiuchnówki na Ukrainie - miejsca krwawych zmagań bitewnych brygad legionowych.

Sandomierzanie skorzystali z zaproszenia Muzeum Okręgowego. W zamku, siedzibie tej instytucji, otwarty został salonik Jana Pawła Mazurkiewicza - malarza, społecznika, burmistrza powojennego Sandomierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie