Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góry > Gmina Michałów nie może znaleźć nabywcy na pałac Dembińskich (zdjęcia)

/MIO/
Pałac rody Dembińskich zwany "Nowym dworem” z miesiąca na miesiąc popada w ruinę a wandale dopełniają dzieła zniszczenia.
Pałac rody Dembińskich zwany "Nowym dworem” z miesiąca na miesiąc popada w ruinę a wandale dopełniają dzieła zniszczenia. I. Imosa
Od ponad roku gmina Michałów nie może sprzedać zespołu pałacowo - parkowego w Górach, chociaż pierwotna cena tej nieruchomości - 610 tysięcy złotych była śmiesznie niska.

Przedmiotem oferty jest klasycystyczny budynek płacowy, będący obecnie w ruinie oraz otaczający go zabytkowy park o powierzchni 9,27 hektara. Po pierwszym przetargu gmina obniżyła cenę tej nieruchomości o 10 % czyli obecnie można nabyć dawna rodową posiadłość Dembińskich za niecałe 550 tysięcy złotych.
Cena remontu odstrasza.

- Oglądało tę nieruchomość już wiele osób z całej Polski ale po skalkulowaniu kosztów ewentualnej renowacji obiektu i parku odstępowali od zamiaru zakupu. Zespół parkowo - pałacowy znajduje się w rejestrze wojewódzkiego konserwatora zabytków i przypadku odbudowy pałacu, powinien on być przywrócony do stanu pierwotnego. Nie da się ukryć, ze obiekt popada w ruinę i z każdym miesiącem niszczeje. Podczas najbliższej sesji Rady Gminy wysuniemy projekt dalszej obniżki ceny i ogłosimy termin kolejnego przetargu. - mówi wójt gminy Stanisław Szewczyk
Stary "Nowy Dwór"
Pałac zwany "Nowym dworem" liczy sobie grubo ponad 100 lat i stoi w środku równie starego parku z imponującym drzewostanem. Okres największego rozkwitu majątek zawdzięczał Amelii Dembińskiej, która zarządzała nim w drugiej połowie XIX wieku i wybudowała tu nawet cukrownię. Dobra pozostawały w rękach rodziny aż do 1941 roku, kiedy to przejęte zostały przez Niemców. Ostatnim właścicielem Gór był Józef Dembiński - wieloletni prezes Wojewódzkiego Związku Ziemian w Kielcach.

Z miejscem tym związany jest przede wszystkim najsłynniejszy przedstawiciel tego rodu, urodzony w Strzałkowie koło Stopnicy - generał Henryk Dembiński ( 1791 - 1864), który był m.in. naczelnym wodzem Powstania Listopadowego a później naczelnym wodzem armii Węgierskiej w latach 1848 - 49. Henryk Dembiński zmarł i został pochowany w Paryżu w 1864 roku.

Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono. Pałac był dobrem publicznym i mieścił się tu między innymi posterunek milicji, biblioteka wiejska i przedszkole. Potem opuszczony obiekt popadał w ruinę. Przez ostatnie kilka lat jego dzierżawcą była Fundacja Batalionów Chłopskich z Warszawy, która wprawdzie przystąpiła do renowacji pałacu ale roboty ograniczyły się w zasadzie do częściowego ogrodzenia płotem całego budynku. Gmina wygrała proces sądowy i odzyskał nieruchomość, która stała się mieniem komunalnym. Gminy Michałów nie stać jednak na kosztowną renowację pałacu i rewitalizację parku. Od kilku lat obiekt jest grabiony przez zbieraczy złomu i wandali. Makietę "Nowego dworu" posiada w swych zbiorach Muzeum regionalne w Pinczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie