Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arkadiusz Szostak Buskowianinem Roku 2022. "Brak mi słów w tej chwili"

Michał Kolera
Michał Kolera
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju, Arkadiusz Szostak, Buskowianin Roku 2022, Robert Burchan przewodniczący Rady Miejskiej w Busku.
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju, Arkadiusz Szostak, Buskowianin Roku 2022, Robert Burchan przewodniczący Rady Miejskiej w Busku. archiwum gminy Busko-Zdrój
W sobotę, 10 czerwca, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury przyznano statuetkę Buskowianina Roku 2022. Został nim Arkadiusz Szostak, animator kultury, reżyser, prowadzący w mieście grupę teatralną "Teatr S 65+".

Arkadiusz Szostak urodził się i wychował w Busku-Zdroju, obecnie mieszka w Kielcach. Znany miedzy innymi z reżyserii Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który rokrocznie odbywa się w stolicy województwa.

Kapituła nagrody Buskowianin Roku 2022 podkreśliła to, że Arkadiusz Szostak założył w mieście grupę teatralną "Teatr S 65+" pod patronatem Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku- Zdroju. Wsławiła się ona między innymi spektaklami o historii życia pochodzącego z Kielc pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, malarza Adama Chmielowskiego, widowiskiem plenerowym z okazji odsłonięcia pomnika kolarza w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju, widowiskiem maryjnym ,"Panience na dobranoc", spektaklu "Wesele Starościanki" oraz Drodze Krzyżowej ulicami Buska i corocznych ,"Nocach Kupały” i "Wilijokach”.

- Szanowny panie Arkadiuszu. Pana twórczość zaskakuje, inspiruje i prowadzi nas przez wyjątkowy świat, a pasja i oddanie sztuce przekonują, że nic nie jest niemożliwe, gdy mamy wiarę we własne możliwości. Jako autor potrafi pan łączyć swoje umiejętności animatorskie, muzyczne i artystyczne, tworząc unikalne i niepowtarzalne dzieła, w których każdy szczegół jest pełen znaczenia. Od początku swojej kariery artystycznej, dbał pan o to, aby sztuka była dostępna dla każdego mieszkańca naszej gminy. Pana pomysły są genezą wielu wydarzeń kulturalnych artystycznych oraz kulturotwórczych Ziemi Świętokrzyskiej, Ponidzia i naszego miasta - mówił w uzasadnieniu werdyktu kapituły Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Buskowianin Roku 2022 wzruszony

- Drodzy państwo spotkał mnie dziś szczególny zaszczyt, stać się jednym z niewielu wśród tak wielu, którzy na to zasługiwali. Przyznam, że brak mi słów w tej chwili. Chciałbym serdecznie podziękować kapitule z panem burmistrzem Waldemarem Sikorą na czele, za to, że docenili moją pracę. Bez tych osób, które tutaj są na sali, efekty tej pracy nie byłyby widoczne - mówił wzruszony laureat.

- Dziękuję i wam, że przyjęliście mój sposób patrzenia na kulturę. Że daliście się manipulować animatorowi kultury - zażartował.

- Efektem tej pracy to statuetka "Siewca". Dziękuję za dziś i mam nadzieję, że jeszcze spotkamy się na wielu, nie tylko buskich estradach, scenach. Buski "Teatr S 65+" i Teatr Kasztelański z Kij, łącząc siły, mają coś jeszcze do zaproponowania. A będzie to coś, co zapewne państwa wprowadzi w dobry humor i powie, że jednak ta kultura jeszcze nie zginęła. Dzięki za "dziś" wspaniałemu zespołowi, z którym miałem okazję współpracować - powiedział.

Podziękował po kolei każdemu ze swoich współpracowników, a na koniec buskiej widowni. - Wszystkim państwu powiem: serdecznie dziękuję za to, że jesteście i za to, że dla was warto pracować - podsumował.

Buskowianin Roku

Tytuł "Buskowianin Roku" jest wyrazem najwyższego uznania dla osób działających na rzecz społeczności lokalnej Gminy Busko-Zdrój. Kandydatów zgłaszają mieszkańcy. Kandydatem może być osoba pełnoletnia lub grupa osób pochodzących z terenu gminy Busko-Zdrój, zamieszkujących na tym terenie lub bezpośrednio z nim związanych, które wyróżniały się na tle innych swoją działalnością, na rzecz dobra publicznego, inicjatywą społeczną a także nienaganną postawą etyczno-moralną, szczególnie w okresie 12 miesięcy poprzedzających ogłoszenie plebiscytu. Zgłoszenie kandydata musi zawierać jego pisemną zgodę na udział w plebiscycie.

Tytuł Buskowianina Roku otrzymywali za kolejne lata następujące osoby:

  • 2021 - ksiądz prałat Marek Podyma, dziekan dekanatu buskiego
  • 2020 - Jarosław Zatorski, dyrektor buskiego oddziału Fundacji Gospodarczej Świętego Brata Alberta, prowadzącej hospicjum w Busku
  • 2019 - Valerjan Romanovski, rekordzista Guinnessa z Buska-Zdroju
  • 2018 - Tamara Maj, artystka
  • 2017 - Bogusława Majcherczak, przewodnicząca buskiego Stowarzyszenia "Razem Dzieciom"
  • 2016 - Roma Owisińska, śpiewaczka operowa
  • 2015 - Bernard Solecki, lekarz i szef 21. Szpitala Wojskowego
  • 2014 - Bogdan Ptak, malarz i fotografik, szef Galerii Zielona.
  • 2013 - Michał Imosa , dziennikarz, regionalista i malarz
  • 2012 - Leszek Gadawski, prezes Towarzystwa Przyjciaciół Buska-Zdroju
  • 2011 - Bogdan Panhirsz, dyrektor Grupy PSB
  • 2010 - Piotr Kaleta, fotograf
  • 2009 - siostra Angela (Maria Handzel), związana z miastem od 1963 roku
  • 2008 - Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyska
  • 2007 - Mieczysław Sas, przedsiębiorca, filantrop i samorządowiec
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie