Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci Festiwalu Scyzoryki 2016: Bogusław Sępioł filmuje rarytasy przyrody

Anna Bilska
Anna Bilska
Świętokrzyska przyroda i krajobraz są jego wielką pasją. Bogusław Sępioł z Kunowa to laureat Festiwalu Scyzoryki 2016 w kategorii Film.

Pasjonuje go piękno przyrody regionu świętokrzyskiego, szczególnie malownicze obszary Wyżyny Sandomierskiej. Podpatruje je i utrwala obiektywem aparatu i kamery. Działa także na rzecz ochrony przyrody. Jest członkiem Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody oraz autorem wielu publikacji z zakresu florystyki i faunistyki regionu.

Jego twórczość została doceniona w ósmej edycji Festiwalu Scyzoryki organizowanego przez „Echo Dnia” i Fundację Scyzoryki. Podczas uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury okazało się, że zwyciężył w kategorii Film. Poza statuetką otrzymał nagrodę specjalną w wysokości 500 złotych. - Nie byłem przekonany, że jury doceni akurat film przyrodniczy. Takie było moje wrażenie, dlatego tym bardziej ucieszyło mnie to wyróżnienie - mówi Bogusław Sępioł, laureat Festiwalu Scyzoryki w kategorii Film. - To dla mnie ważna nagroda. Jestem amatorem i jest to dla mnie potwierdzeniem wartości tego, co robię - mówi laureat.

Zainspirował kolega, podróżnik

Filmowaniem przyrody pana Bogusława zainspirował kolega, Artur Tabor, fotografik i filmowiec. To autor filmów przyrodniczych i podróżnik, który zginął tragicznie w Mongolii podczas realizacji filmu - spadł ze skały i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. W uznaniu twórczości Artura Tabora Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył go pośmiertnie medalem „Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem”. - Zawsze, kiedy się widzieliśmy, przekonywał mnie, że powinienem fotografować lub filmować przyrodę. To dzięki jego namowom podjąłem się tego - opowiada Bogusław Sępioł. - Wciągnęło mnie to. Jest przyjemne i chyba ma pewną wartość. Cieszą mnie pozytywne opinie. Chyba jest coraz więcej osób, które cefnią przyrodę, dlatego jest mi bardzo miło - mówi skromnie laureat.

Zainteresowanie przyrodą towarzyszy Bogusławowi Sępiołowi od dawna, natomiast fotografowanie i filmowanie jej zaczęło się około 10 lat temu. - Znam wielu profesjonalistów, którzy tworzą o wiele dłużej i mają w tej dziedzinie znaczące osiągnięcia. Moje materiały, które później próbuję montować, nie zawsze powstają tak, jak u większości filmowców. Ja gromadzę je na przestrzeni pewnego czasu i dopiero wtedy, kiedy uzbieram coś ciekawego, montuję film. Oczywiście robię to z pasji i dla przyjemności, a nie na siłę - zaznacza.

Odkrywa tajemnice

Bogusław Sępioł od 2010 roku realizuje cykl filmowy „Tajemnice świętokrzyskiej przyrody”, poświęcony najciekawszym, choć niekiedy mniej znanym, przedstawicielom flory i fauny regionu. Wynikiem niezwykłej przyjaźni autora z Ksawerym Jasieńskim są czytane przez niego w filmach komentarze. Znany lektor jest silnie emocjonalnie związany z okolicami Kunowa. W leżącym nieopodal dworze Ośniałowskich w Chocimowie mieszkał w dzieciństwie. Krajobrazy lessowych wzgórz i wąwozów są mu szczególnie bliskie, co nadaje komentarzom dodatkowy walor. W filmach poświęconych siedliskom leśnym pojawiają się także komentarze dr. inż. Lecha Buchholza ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który jak mało kto potrafi połączyć naukową dociekliwość z zachwytem dla piękna naturalnej przyrody. Fotografie Bogusława Sępioła ilustrują wiele publikacji poświęconych przyrodzie regionu. Materiały filmowe pojawiały się w telewizyjnych cyklach „Dzika Polska” i „Naturalnie Tak”, a w odcinkach tego ostatniego pojawiał się także autor. Od powstania w 2013 roku współpracuje z portalem Przyroda Świętokrzyska.

Tym razem się udało!

W ubiegłym roku pan Bogusław także brał udział w festiwalu. Zgłosił wówczas film, który w przystępny sposób przedstawia niezwykle barwną grupę owadów, jaką są ważki. Nasz laureat ukazał ich różnorodność i ciekawą biologię. Zdjęcia wykonane w naturalnym środowisku z poszanowaniem ochrony przyrody pozwalają przeciętnemu widzowi zapoznać się z niezwykłym światem żyjących u nas gatunków tych pięknych owadów. W tym roku zwycięski film ukazuje najrzadsze gatunki zwierząt występujących w skrajnie gorących i suchych środowiskach, jakimi są murawy kserotermiczne regionu świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie