Drugi dzień mistrzostw Polski w pływaniu

Rafał SOBOŃ
Zakończyły się poranne eliminacje drugiego dnia mistrzostw Polski. O godzinie 17 organizatorzy zapraszają na wyścigi finałowe. fot. Rafał Soboń
W piątek rozpoczął się drugi dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Na ostrowieckiej pływalni "Rawszczyzna"

Jako pierwsze w eliminacjach na 200 m st. dowolnym popłynęły panie. Startująca w barwach Juvenii Białystok Diana Sokołowska z czasem 2:04:38 okazała się najszybszą zawodniczką i jednocześnie wywalczyła minimum na mistrzostwa świata juniorów. Drugi czas osiągnęła Aleksandra Bernat (Warta Poznań), a trzeci Natalia Pawlaczek (Zryw Opole). Wysokie - szóste miejsce - zajęła zawodniczka KSZO Ostrowiec, Małgorzata Lipińska, którą kibice będą mogli obejrzeć w popołudniowych finałach. Na 16. pozycji eliminacje ukończyła druga z zawodniczek KSZO, Sonia Wołoszyn.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn eliminacje z czasem 1:52:88 wygrał Dawid Zieliński z MKP Szczecin. Drugi był Wojciech Szamotulski (Śląsk Wrocław), a trzeci Paweł Pulwin (AZS AWF Warszawa). Reprezentujący barwy KSZO Roger Kurant osiągnął 43. czas - 1:59:71, 80. był Piotr Bujak z kieleckiej Korony Swim (2:12:58), a zawodnik Unii Busko - Zdrój Patryk Kowalski zanotował w eliminacjach 88. czas - 2:16:34. Grzegorz Machula z klub Korona Swim Kielce zanotował przedostatni wynik - 2:24:49.

W najbardziej emocjonujących startach - na 50 m st. klasycznym wśród kobiet, najszybsze były: Ewa Ścieszko (AZS UŁPŁ Łódź), Agnieszka Ostrowska (AZS PWSZ Racibórz) i Katarzyna Dulian (AZS AWFiS Gdańsk). Ponadto minima na mistrzostwa Europy juniorów zdobyły Zuzanna Chwadeczko (Lublinianka Lublin) i Agata Pawlisz (MMKS Kędzierzyn Koźle).

Wśród panów spośród 66 startujących zawodników najlepszy czas w eliminacjach uzyskał Dawid Szulich (Delfin Legionowo). Dwa kolejne miejsca przypadły Przemysławowi Gorczycy (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Adamowi Pluteckiemu (Korner Zielona Góra).

W wyścigu na 100 m st. grzbietowym, wśród pań najszybsze okazały się Aleksndra Putra (AZS UWM Olsztyn), Alicja Tchórz (Słowianka Gorzów Wielkopolski) oraz Iwona Lefanowicz (UKS 23 Lublin). 36. czas osiągnęła reprezentująca Unię Busko - Zdrój Karolina Długołęcka.

W konkurencji panów z czasem 56:24 najszybszy okazał się Marcin Tarczyński (Kapry Pruszków). Za nim uplasowali się Krzysztof Jankiewicz (Nawa Skierniewice) i Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra). Na 65. pozycji sklasyfikowano Grzegorza Machulę z Korony Swim Kielce.

Na koniec porannych zmagań w basenie pojawili się pływacy walczący na dystansie 400 m stylem zmiennym. Czołowe czasy wśród kobiet zanotowały: Karolina Urbańska (AZS AWFiS Gdańsk), Katarzyna Żołnowska (MZOS Płock) i Katarzyna Szpucha (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki). Reprezentująca gospodarzy Karolina Uchańska z czasem 5:30:40 zajęła w eliminacjach dwudziestą pozycję. Startująca w tej konkurencji Sylwia Ciesielska z Warty Poznań została zdyskwalifikowana za ukończenie stylu niezgodne z przepisami.

Wśród panów najszybszy na 400 m stylem zmiennym okazał się w eliminacjach Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin. Drugi był Paweł Korzeniowski z AZS AWF Warszawa, a trzeci Marcin Suzin (Jordan Kraków). Ostatnie miejsce w eliminacjach przypadło reprezentującemu barwy Unii Busko - Zdrój, Patrykowi Kowalskiemu.

Po eliminacjach, zawodników czeka chwila odpoczynku. Popołudniowe finały rozpoczną się o godzinie 17.