Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK w Ostrowcu. Związkowcy nie czują się winni

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
O sytuacji na ostatniej sesji Rady Miasta mówiła prezes Magdalena Kołeczek.
O sytuacji na ostatniej sesji Rady Miasta mówiła prezes Magdalena Kołeczek. Anna Śledzińska
- Nie róbcie z nas kozłów ofiarnych - mówią związkowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu. Nie czują się odpowiedzialni za sytuację, w jakiej znalazła się ich firma

Tadeusz Relikowski, przewodniczący NSZZ Solidarność w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji:

Tadeusz Relikowski, przewodniczący NSZZ Solidarność w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji:

- Mamy nadzieję na uzdrowienie firmy, która jest dla nas prawdziwą żywicielką, o którą z całą stanowczością dbamy. Widzimy ją w poważnym zajęciu się sprawami przewozów przez władze miasta. Przerzucanie odpowiedzialności na pracowników i próba uczynienia z nich przysłowiowych kozłów ofiarnych nie rozwiązuje niczego.

Przedstawiciele związków zawodowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu nie zgadzają się na zrzucanie na nich winy za kondycję spółki. Obarczają nią przede wszystkim zarządzających.

- Od kilku lat mieszkańcy Ostrowca systematycznie otrzymują dawkę informacji dotyczących MPK, a ich przesłanie jest zazwyczaj jasne: w przedsiębiorstwie jest źle, a wszystkiemu są winni pracownicy. Wina sprowadza się do tego, że nie chcą w ciemno akceptować kurczenia się przedsiębiorstwa, zarówno w obszarze zakresu usług, jak i wewnętrznej wielkości - mówi Tadeusz Relikowski, szef komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.

Zdaniem związkowców, wszystko co ostatnio zostało powiedziane na temat przedsiębiorstwa można sprowadzić do dwóch krzywdzących tez - że spółka wcale nie musi istnieć, a odpowiedzialność za jej stan ponoszą nie słuchający władz pracownicy.

Przypomnijmy, że tematem komunikacji publicznej na terenie miasta zajmowali się na ostatniej sesji ostrowieccy radni. To wtedy większością głosów przegłosowano podwyżki cen biletów, które mają wejść od września. Wywiązała się również dyskusja, kto i w jakim stopniu jest winien pogarszającej się z każdym rokiem sytuacji i czy w ogóle są sposoby, aby jej zaradzić.

SZUKANIE "CHŁOPCÓW DO BICIA"

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji nie mają wątpliwości.

- My nie jesteśmy właścicielami przedsiębiorstwa, jak to jest na przykład w Kielcach - mówi Krzysztof Stachera, przewodniczący NSZZ Pracowników Komunikacji Miejskiej w ostrowieckim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji. - Prezydent straszy nas postawieniem jej w stan upadłości, ale czy to nasza wina, czy włodarzy? Byłoby to jedyne miasto tej wielkości w Polsce bez własnej firmy przewozowej.

Prezydent Jarosław Wilczyński i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Magdalena Kołeczek często mówią o konieczności zmiany mentalności pracowników i dostosowaniu sposobu pracy i wynagradzania do obecnych realiów.
- Dla nas to zrzucanie odpowiedzialności na innych - przysłowiowego "chłopca do bicia" w postaci pracowników - ripostują związkowcy. - Od kilku lat pracownicy nie korzystają z zakładowej komunikacji do miejsca zamieszkania, co sugerowano, natomiast nie mówi się o wprowadzeniu stawki na przejazdy dla pani prezes oraz podwyżce wynagrodzenia dla niej.

Pytanie o podwyżkę płacy prezes spółki zadał na sesji radny Włodzimierz Sajda.

- Koszty wynagrodzenia zarządu są o połowę mniejsze niż wcześniej, bo jest to zarząd jednoosobowy - odpowiedział prezydent Jarosław Wilczyński. - W chwili objęcia funkcji pełniącej obowiązki prezesa, Magdalena Kołeczek miała wynagrodzenie drastycznie zmniejszone. Po kilku miesiącach, kiedy mogłem już ocenić jej zaangażowanie w pracę, zostało zwiększone.

ILE ZARABIA PREZES?

Pensja obecnej prezes jest porównywalna do tej, jaką pobierał jej poprzednik Janusz Tomasik.

- Czytaliśmy też uwagę prezydenta dotyczącą uposażenia pracowników. Przywołana stawka godzinowa za pracę w Boże Ciało zdarza się średnio raz w roku, więc nie ma większego wpływu na wynik finansowy firmy. Nikt natomiast nie wspomina tym, że nasze płace spadły w tym roku o 200 złotych i to jeszcze nie koniec - mówią związkowcy. - Nasze MPK jest ewenementem, bo samorząd nie wyposażył go w majątek, pomimo tego, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wrześniu 2010 roku stwierdził, że prawnie taka operacja jest dozwolona. Spółka bez majątku traci wiarygodność, również bankową i jest gorzej traktowana.

PiS SIĘ PRZYGLĄDA

Bliższe przyjrzenie się przedsiębiorstwu zapowiadają także radni Prawa i Sprawiedliwości. To oni w poprzedniej kadencji współrządzili w Ostrowcu w koalicji z Twoim Ostrowieckim Samorządem, ale wtedy nie udało się znaleźć lekarstwa na bolączki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
- Przedstawiono nam program naprawczy, podobnie jak w poprzedniej kadencji, ale wtedy nie został zrealizowany - mówi radny Zbigniew Duda. - Najbardziej bulwersuje nas, że poprawę sytuacji wiąże się ściśle z podwyżką cen biletów. To absolutnie nic nie naprawi, bo do kasy spółki wpłynie z tego tytułu około 140 tysięcy złotych rocznie. Tymczasem roczna pensja prezesa MPK to 70 tysięcy złotych.

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, poprawa kondycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji jest możliwa, jeśli zostaną wprowadzone wszystkie pomysły zawarte w opracowaniu przygotowanym przez prezes Magdalenę Kołeczek. Radni twierdzą, że mają przygotowaną listę pomysłów, jak spowodować, aby wynik finansowy spółki był lepszy, ale informację przekażą dopiero, gdy będą już dopracowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie