Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratoria i badania

.
Laboratorium to jednostka, która przeprowadza szereg badań medycznych. Laboratoria powstają w celu wykonywania badań na różnych pobranych próbkach. Laboratoria mogą różnić się od siebie wielkością, rodzajem badanych próbek oraz używanym sprzętem do badań.

Personel laboratoryjny wykonujący badania jest stale przeszkalany i wysoko wykwalifikowany. W każdym laboratorium są określone techniki laboratoryjne, są one zespołami czynności i metod związanych z celem prowadzonych badań. Badania trzeba wykonywać w pewnej kolejności zachowując przy tym dużą ostrożność i bezpieczeństwo. Każde z laboratoriów powinno przeprowadzać badania ze szczególną uwagą i troską, dzięki takim zachowaniom można uniknąć pojawienia się błędów analitycznych.

Do podstawowych badań wykonywanych przez laboratoria medyczno – diagnostyczne zaliczymy: badanie kału, moczu i krwi.

Banie kału
To badanie służy w celu stwierdzenia lub wykluczenia występowania jaj, cyst pasożytów oraz grzybów w kale. Badanie jest zalecane osobom u których istniej podejrzenie występowania pasożytów układu pokarmowego.

Do przeprowadzania badania należy się właściwie przygotować i zachować następujące procedury. Do badania trzeba pobrać małą próbkę kału (wielkość orzecha). Próbkę kału należy umieścić we wcześniej zakupionym sterylnym pojemniczku z apteki. Próbkę należy zdać do właściwego laboratorium w przeciągu dwóch dni. Podczas tego okresu należy ją przechowywać w miejscu chłodnym i wolnym od wilgoci.

Badanie kału można przeprowadzić ze względu na obecność: antygenu- Lambie, krwi utajonej i Helicobacter pyroli.
Badanie krwi utajonej pozwala wykazać obecność nawet niewielkiej ilości krwi w stolcu. Badanie tego typu często jest wykonywane w celu wykrycia raka jelita grubego. Do tego typu badania należy zachować procedury takie same jak przy każdym badaniu kału. Dodatkowo na trzy dni przed zdaniem próbki należy przejść na dietę bezmięsną, nie pić alkoholu i nie zażywać aspiryny. W przypadku wykrycia krwi utajonej w kale pacjenta kieruje się na dalsze badania.

Badanie Helicobacter pyroli pozwala na wykrycie tejże bakterii w przewodzie pokarmowym. Często do obecności bakterii przyczyniają się choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, raka żołądka lub chłonni aka MALT. Otrzymanie wyniku dodatniego z badania jest podstawą do konsultacji z lekarzem i podjęciem dlaszego leczenia farmakologicznego.

Trzeba pamiętać, że kału nie wolno badać wówczas gdy występuje krwawienie żylaków z odbytu lub podczas przechodzenia miesiączki. Wynik badania jest otrzymywany w przeciągu jednego dnia. Po odbiorze wyników należy udać się do lekarza i skonsultować z nim dalsze leczenie.

Badanie krwi

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań krwi. Uzupełniającymi badaniami krwi są:

• badanie OB, dzięki któremu można stwierdzić stan zapalny organizmu,
• poziom glukozy we krwi,
• lipidogram, czyli badanie wskazujące poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL oraz trój glicerydów.

Morfologia krwi polega na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Normy morfologii krwi każdorazowo powinny być analizowane przez lekarza w oparciu o wynik badań i przeprowadzony wywiad.
Badanie wykazuje zbiór cyfr i liter oznaczających ilości i rodzaje krwinek obecnych w badanej krwi. Można do nich zaliczyć: PLT, WBC, RBC, MCV, MCH, MCHC oraz wartość hemoglobiny.

Podane skróty oznaczają:
PLT - oznacza płytki krwi, są one odpowiedzialne za prawidłowe krzepnięcie krwi,
WBC – oznacza krwinki białe, które są odpowiedzialne za walkę z infekcjami, niska ilość krwinek białych świadczy o słabej odporności organizmu,
RBC- czyli krwinki czerwone, są one odpowiedzialne za transportowanie tlenu, ich mała ilość świadczy o niedokrwistości (anemii),
MCV – wskazuje średnią objętość erytrocytu,
MCHC- wskazuje na stężenie hemoglobiny w krwince,
MCH – dane o średniej masie hemoglobiny w krwince,
Oprócz tego wynik pokazuje normy laboratoryjne w morfologii krwi dla żelaza (Fe), 60-180 µg/dl u mężczyzn, 40-160 µg/dl u kobiet.

Badanie moczu
Badania moczu http://laboratorium.bialystok.pl/cennik przeprowadza się kiedy:
•istnieje podejrzenie infekcji układu moczowego (ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, krew w moczu, gorączka, ból w podbrzuszu, problemy z pęcherzem),
•w celu monitorowania leczenia kamicy nerkowej, chorób nerek i wątroby, infekcji układu moczowego i nadciśnienia tętniczego,
•badanie rutynowe, powinno być wykonywane raz w roku.
Wyniki badania moczu należy rozpatrywać z różnych względów:
Barwa – mocz może mieć normę od słomkowej do bursztynowej
Barwa moczu ma duże znaczenie, np. ciemny kolor świadczy o odwodnieniu, zaś czerwony o obecności krwi.
Przejrzystość – norma mocz przejrzysty
Mętny mocz może wskazywać na obecność bakterii, ropy czy też zakażenia pasożytniczego.
Ciężar właściwy – 1.005- 1.030
Ciężki mocz może wykazać przyjmowanie zbyt małej ilości płynów i ich szybkie utracanie, zaś niski ciężar świadczy o stosowaniu leków moczopędnych, nadmiernemu przyjmowaniu płynów lub chorobie nerek.
pH-4.6-8.0
Wysokie pH może powodować wymioty, astmę i choroby nerek. Niskie zaś chorobę płuc, źle leczoną cukrzycę, odwodnienie, nadmierne spożycie alkoholu.
Białko – nieobecne w moczu
Obecność białka w moczu świadczy o chorobie nerek, infekcji, nadciśnieniu, cukrzycy, nowotworze, zapaleniu nerek, białaczce i innych chorobach.
Glukoza – nieobecna w moczu, możliwość wystąpienia u kobiet w ciąży
Glukoza może być widoczna u cukrzyków, chorych na wątrobę i nerki oraz osób zatrutych.
Ciała ketonowe – nieobecne w moczu
Ciała ketonowe w moczu świadczą o cukrzycy, diecie niskiej w węglowodany, głodzeniu (anoreksja, bulimia). Często są obecne u alkoholików.
Analiza mikroskopowa – pozwala stwierdzić czy w moczu są białe lub czerwone krwinki oraz czy występują bakterie, grzyby i pasożyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie