Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olejek arganowy – właściwości, zastosowanie i jaką pełni rolę w pielęgnacji włosów i skóry?

.
Olejek arganowy to oryginalny turecki olej stosowany na szeroką skalę na całym świecie głównie do celów kosmetycznych. To jeden z najdroższych olejów na świecie. Pozyskuje się go z owoców rośliny zwanej arganią żelazną a jego cenne właściwości doskonale oddaje nazwa „płynne złoto Maroka”. 1 litr oleju arganowego wymaga wykorzystania ponad 30 kg owoców. Olejek arganowy występuje w dwóch formach: spożywczej oraz kosmetycznej. Różnią się one sposobem wytwarzania. Obydwa pozyskuje się z nasion owoców, ale olejek spożywczy wymaga prażenia tych nasion i charakteryzuje się ciemną barwą, a olejek kosmetyczny jest o wiele bardziej jasny i do jego utworzenia nie am konieczności prażenia nasion. Olej spożywczy ma orzechowy smak.

Olej arganowy jest drogi ze względu na to, że jest bardzo trudno dostępny. Drzewo arganii rośnie na południu Maroka. Wytwarzanie olejku z nasion przebiega manualnie i jest to pracochłonny proces. Olej arganowy zmniejsza ryzyko chorób, zwłaszcza w obrębie układu sercowo-naczyniowego oraz ma nieocenione właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne.
Olej arganowy w ponad 80% składa się z kwasów tłuszczowych jedno- i wielonienasyconych. Każde z nich mają określoną rolę. Jednonienasycone obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, a wielonienasycone wpływają na zwiększenie odporności i zapobieganie chorobom serca i krążenia a także wpływają na układ nerwowy.

Właściwości olejku arganowego
Olejek arganowy bogaty jest w witaminę E, która jest przeciwutleniaczem. To wielka zaleta, ponieważ witamina E zwalcza wolne rodniki, hamuje rozwój miażdżycy i redukuje ryzyko choroby nowotworowej. Co więcej, działa wspomagająco w leczeniu bezpłodności u mężczyzn, pomaga utrzymać dobrą kondycję mięśni i chroni przed anemią. W 100 ml oleju znajduje się 6 mg witaminy, co zapewnia połowę dziennego zapotrzebowania na ten związek. Ze względu na liczne zalety stosowania produktu i trudności w zdobyciu jest to olej drogi i za 100 ml zapłacimy aż 50 zł. Na opakowaniu powinien być widoczny certyfikat jakości, który poświadcza oryginalne pochodzenie kosmetyku.

Zastosowanie olejku arganowego
Olejek arganowy jest ukojeniem dla przesuszonej skóry oraz suchych jak siano, łamliwych włosów. Równie dobrze działa na paznokcie. Olej arganowy, dzięki zawartości witamin ujędrnia, nawilża i chroni skórę oraz jej barierę lipidową. Dzięki witaminie E i innym antyoksydantom hamuje przebieg procesów starzenia się skóry oraz wspomaga regenerację naskórka dzięki zawartym w nim sterolom. Zatem nie warto wahać się w przypadku borykania się z egzemą, łuszczycą, bliznami, drobnymi rankami czy przebarwieniami. Olej arganowy bogaty jest w tirukalol, który decyduje o właściwościach antyalergicznych olejku. Olej arganowy, choć drogi, świetnie nadaje się do masażu i co, warto nadmienić, masażu antycellulitowego. Również sprawdzi się jako olej do i po opalaniu ponieważ łagodzi podrażnienia posłoneczne i chroni przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Olejek arganowy na włosy
Olejek arganowy działa zbawiennie na zniszczone włosy, ponieważ wzmacnia cebulki włosowe. Dzięki temu włosy przestają wypadać, plątać się, a końcówki rozdwajać. Włosy stają się nawilżone, a przez to pełne blasku, miękkie i jędrne. Struktura włosa odbudowuje się dzięki zawartości witaminy E. Co ciekawe, olejek arganowy nadaje się do każdego rodzaju włosów.
Olejek można stosować jako maskę, czyli wetrzeć olejek w skalp i cebulki i przez pół godziny trzymać je pod ręcznikiem a następnie spłukać lub można zostawić je na noc i umyć dopiero rano. Maska przy regularnym, cotygodniowym stosowaniu jest w stanie zregenerować włosy. Możliwe jest stosowanie olejku jako serum. Należy w bardzo małej ilości aplikować je na świeżo umyte włosy, zwłaszcza końcówki i nie spłukiwać. Taki zabieg znacznie ułatwi rozczesywanie włosów. Olejek arganowy można też stosować jako szampon dodając kilka kropel do zwykłego szamponu. Osoby, które mają włosy przetłuszczające powinny po użyciu olejku arganowego spłukiwać włosy z octem jabłkowym.

Olejek arganowy na skórę
Olejek arganowy jest środkiem doraźnym, który poprawi jej kondycję już po pierwszym zastosowaniu. Ale można też stosować olejek jako pewnego rodzaju terapię skóry, która przyniesie długotrwałe efekty. Olejek arganowy zawiera wiele przeciwutleniaczy, a więc działają one przeciwstarzeniowo i ujędrniająco. Skóra świetnie absorbuje olejek a więc jest to bardzo dobry środek wnikający w głąb skóry i działający tam zabliźniająco na rany i wygładzająco na zmarszczki. Olejek arganowy ujędrnia skórę wokół oczu. Olejek jest częstym składnikiem kremów do twarzy. Stosuje się go jako serum na umytą twarz i zostawia go na noc na szyi, twarzy i dekolcie. Można też dodać olejek do kremu i tym samym chronić twarz przed wiatrem, słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi. Można również ułatwić wnikanie olejku arganowego do skóry poprzez stosowanie go z peelingującą solą, dzięki czemu pobudzimy stary naskórek do złuszczania, co będzie miało efekt antytrądzikowy, antyłojotokowy i antybakteryjny.

Olejek arganowy w kuchni

Olejek arganowy dodaje daniom nieco korzennego, orzechowego smaku. To sposób na uzyskanie orientalnego stylu dania. Olejek arganowy jest składnikiem sosów, marynat i uzupełnieniem dań mięsnych i rybnych. W celu uzyskania mocnego aromatu i zachowania prozdrowotnych właściwości olejek powinno dodawać się do potraw tuż przed podaniem. Nie powinno jednak używać się tego oleju do smażenia.

Przeczytaj również:
Ssanie oleju na zdrowie - http://myslowianki.pl/ssanie-oleju-recepta-zdrowie/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie