Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasady zdrowego żywienia. Istotna rola kaszy jaglanej

.
Zasady zdrowego żywienia Od dawna wiadomo, że zdrowie żywienie to podstawa zdrowego stylu życia. Racjonalne, zdrowo skomponowane posiłki dodadzą energii, dzięki której pokonamy przeszkody dnia codziennego, polepszymy samopoczucie, ponieważ nie doświadczamy ciężaru na żołądku a umysł jest odżywiony i pracuje wydajniej. Regularne spożywanie posiłków powinno wejść w nawyk, aby proporcje składników odpowiadały indywidualnym uwarunkowaniom i zapotrzebowaniu energetycznemu. Kluczem do szczupłej talii jest zdrowe śniadanie, które przyspiesza metabolizm, a prawidłowy metabolizm pomaga utrzymać linię. Warto jednak przyswoić i wdrożyć zasady zdrowego żywienia. Ponadto warto opracować ulubione przepisy na zdrowe posiłki.

Poznaj podstawowe zasady odżywiania:

1.Dodawaj do każdego posiłku zielone produkty. Warzywa i owoce są źródłem błonnika, który poprawia trawienie. Należy jeść 2 objętości warzyw na jedną objętość węglowodanów i 1 objętość białka. Taki posiłek będzie mniej kaloryczny a jednocześnie bardziej wartościowy.
2.Tak zwane domowe obiady są pełne wszystkiego, czego potrzebuje organizm. Należy pamiętać o tym, że objętość tego posiłku nie może być zbyt duża, aby nie rozepchać żołądka oraz aby nie spożywać takiego obiadu zbyt późno, gdyż zazwyczaj polskie obiady bywają ciężkostrawne.
3.Zamiast ziemniaków staraj się jeść kasze, np. gryczaną i jaglaną. Zawierają one dużo białka i mniej węglowodanów.
4.Zastąp żółty ser białymi serami, przykładem może być dodawanie do posiłków mozzarelli i blue cheese. Sery dojrzewające są zdrowsze od podpuszczkowych, gdyż przechodzą one naturalny proces fermentacji.
5.Zastąp śmietanę w sałatkach jogurtem naturalnym, który będąc chudszym niż śmietana, również zabieli zupy i nawilży sałatki.
6.Zdrowe tłuszcze, które powinieneś stosować w kuchni to: masło roślinne, oliwa z oliwek, olej kokosowy. Są to tłuszcze nierafinowane, czyli naturalnie tłoczone, zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe.
7.Napoje, które możesz pić bez wyrzutów sumienia to: woda mineralna, herbata zielona, czarna, cola 0, czarna kawa i sok pomidorowy. Wymienione napoje mają mało kalorii, a w dodatku są bogate w potas i witaminy.

Istotna rola kaszy jaglanej w diecie
Kasza jaglana to istotny składnik diety. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka oraz posiadaniem małej ilości cukrów złożonych w składzie, ponieważ jest niskoskrobiowa. Białko w niej zawarte jest dobrze przyswajalne, zwłaszcza podawane w towarzystwie warzyw. Do takich warzyw zalicza się: natkę pietruszki, seler, pomidory. Co więcej, jedząc warzywa z kasza jaglaną dostarczamy witamin z grupy B i są to m.in.: tiaminy, ryboflawiny i pirydoksyny. Kasza jaglana zawiera też dużo żelaza i miedzi. Kasza jaglana bogata jest w więcej minerałów niż produkty z innych zbóż: pszenicy, jęczmienia i żyta.

Kasza jaglana w odchudzaniu
Kasza jaglana cechuje się silnymi właściwościami wspomagającymi proces odchudzania, co przede wszystkim zawdzięcza obecności błonnika i przeciwutleniaczy. Kasza jaglana jest niestety kaszą kaloryczną, gdyż 100 gram ugotowanej kaszy to 99 kilokalorii. Indeks glikemiczny kaszy jaglanej jest wyższy niż kaszy gryczanej. Nie powinno się zatem przesadzać z kaszą jaglaną, jeśli ma się problemy z podwyższonym poziomem cukru. Jakkolwiek osoby odchudzające się mogą śmiało jeść kaszę, gdyż zawarty w niej krzem odpowiada za przyspieszanie przemiany materii.

Właściwości kaszy jaglanej
Kasza jaglaną wskazana jest przy anemii, gdyż zawiera ona 1,5 raza więcej żelaza niż polędwica. Żelazo będzie lepiej wchłanianie z kaszy jeśli zjesz ją z warzywami : pomidorami czy natką pietruszki. Kaszę jaglana można podawać już dzieciom powyżej 5 roku życia. Nie zawiera glutenu, a wiec nie uczula. Kasz jaglana jedzona z bakaliami wspomoże układ nerwowy i pomoże radzić sobie ze stresem. Kasza jaglana może być dodatkiem do dań mięsnych, ponieważ ma właściwości zasadotwórcze a więc zrównoważy kwasowy odczyn, jaki ma mięso czerwone. Jagły są produktem antykancerogennym, ponieważ bogate są w przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami usuwając je, a tym samym zapobiegając negatywnemu działaniu rozwijających się komórek nowotworowych.

Przepisy na zdrowe posiłki z kasza jaglaną
Kasza jaglana jest elementem zdrowej diety i można zestawić ją w naprawdę smaczny sposób z innymi produktami.

Śniadaniowa jaglanka
Śniadaniowa jaglanka dla dwóch osób składa się z: 2 jajek, szczypioru, łyżeczki masła, szczypty soli, szczypty pieprzu, papryki, szynki i cebulki szalotki oraz kaszy jaglanej – ok 50 g.

Kaszę jaglaną gotuje się według przepisu na opakowaniu. Rozbijamy jajka w miseczce, solimy je i pieprzymy. Paprykę i szczypior myjemy i kroimy, obieramy cebulę. Następnie kroimy w dość drobną kostkę cebulę. Cebulę należy wrzucić na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła i mieszać aż do zeszklenia, a następnie wrzucić paprykę, pokrojoną w kostkę szynkę i kaszę jaglaną. Aby nie przypalić patelni osłabiamy płomień, a następnie podsmażamy wszystko i wlewamy na to roztrzepane jajka. Jaglankę możemy podać jako jajecznicę lub omlet Jakkolwiek, posypujemy jajka szczypiorem i jeszcze chwilkę podpiekamy.
Deserowy budyń jaglany

To propozycja słodkiego posiłku. Kasze jaglaną koniecznie trzeba przepłukać ciepłą wodą w celu pozbycia się goryczki, a następnie gotuje się kasze z mlekiem ( 1 szklanka) przez około 15 minut aż kasza wsiąknie mleko i spęcznieje. Następnym krokiem jest zblendowanie kaszy, dodanie banana, słodzika, np. miodu i jeszcze jednej szklanki mleka. Następnie wystarczy wszystko zblendować na jednolita masę i przełożyć do salaterek. Podając budyń można przyozdobić go dżemem lub sosem, np. karmelowym.

Przeczytaj również:
Znakomite przepisy z kaszą bulgur - http://myslowianki.pl/poznaj-przepisy-kasza-bulgur/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie