Część humanistyczna dla gimnazjalistów (video)

  Część humanistyczna dla gimnazjalistów (video)

  Dorota Klusek klusek@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Egzamin gimnazjalny z "Echem Dnia". Dziś propozycja ćwiczeń do części pierwszej, humanistycznej, jutro do drugiej, matematyczno-przyrodniczej.
  Marzena Iwanicka ma uprawnienia egzaminatora maturalnego. Przygotowała zagadnienia z zakresu języka polskiego.

  Marzena Iwanicka ma uprawnienia egzaminatora maturalnego. Przygotowała zagadnienia z zakresu języka polskiego. ©Ł. Zarzycki


  Przykładowy test opracowały

  Przykładowy test opracowały


  Marzena Iwanicka - absolwentka Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Pracuje w zawodzie od 10 lat. Nauczyciel dyplomowany, uczy języka polskiego i wiedzy o kulturze. Ma uprawnienia egzaminatora maturalnego. Przygotowała zagadnienia z zakresu języka polskiego.
  Ewa Kolus - autorka ćwiczeń z historii i wiedzy o społeczeństwie.  24 i 25 kwietnia to daty, które doskonale znają wszyscy uczniowie klas trzecich gimnazjum. Wtedy napiszą oni testy, sprawdzające ich wiedzę, najpierw z przedmiotów humanistycznych, a następnego dnia z matematyczno-przyrodniczych.
  W przygotowaniach do obu części egzaminu gimnazjalistom pomoże "Echo Dnia".

  120 MINUT NA EGZAMIN

  Zaczynamy od propozycji ćwiczeń humanistycznych. Opracowały je Marzena Iwanicka i Ewa Kolus, nauczycielki z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach.

  Co zrobić, by dobrze napisać test humanistyczny?

  Co zrobić, by dobrze napisać test humanistyczny?


  - dokładnie przypomnijcie sobie informacje z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki;
  - starannie czytaj polecenia i zastosuj się do nich;
  - więcej wcale nie znaczy lepiej, przestrzegaj narzuconego formatu;
  - zadbaj o styl swojej wypowiedzi, unikaj powtórek;
  - rozprawka to często spotykana forma na egzaminie, przypomnij sobie, jakie sformułowania się w niej używa;
  - naucz się rozróżniać części mowy od części zdania, to niezbędne do rozbioru logicznego i gramatycznego.  Egzamin humanistyczny, który odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia, trwa 120 minut. Wymaga wykazania się wiadomościami z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Bada, czy gimnazjaliści umieją czytać teksty kultury i interpretować je. Pokazuje, czy uczniowie umieją wyrażać swoje zdanie, posługując się różnymi formami wypowiedzi. - Sprawdza umiejętność logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem oraz poprawnego wysławiania się - dodaje Marzena Iwanicka. A zwłaszcza z tym ostatnim nie jest najlepiej.

  Marzena Iwanicka w Kolegium uczy języka polskiego oraz wiedzy o kulturze. Jest także egzaminatorem maturalnym, stąd bardzo dobrze wie, jakie błędy najczęściej popełniają uczniowie. - Tracą cenne punkty, ponieważ niedokładnie czytają polecenia - uczula. - Jeżeli w ćwiczeniu jest informacja, by udzielić odpowiedzi w dwóch, trzech zdaniach, tak też należy napisać.

  STARANNIE I POPRAWNIE

  Z jednej strony za dużo, z drugiej niestarannie. Styl i język wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia. - Uczniowie powinni unikać powtórzeń - radzi polonistka.

  A na co zwrócić uwagę, by dobrze przygotować się do zadań z języka polskiego: - Przede wszystkim gruntownie przypomnieć sobie, jak wygląda rozprawka, użycia jakich sformułowań wymaga. Właśnie z nią uczniowie mają największe problemy. Natomiast z powodu nieuregulowanej wiedzy z gramatyki, poważne trudności nastręcza im rozróżnienie części mowy od części zadania, stąd nie umieją poprawnie wykonać rozbioru gramatycznego i logicznego.

  POD PATRONATEM KURATORA

  Honorowy patronat nad edukacyjną akcją "Echa Dnia" sprawuje świętokrzyski kurator oświaty Janusz Skibiński.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo