Gimnazjaliści pisali nasz test (video)

  Gimnazjaliści pisali nasz test (video)

  Dorota Klusek klusek@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szymek Łachowski dokładnie wczytał się w treść naszego testu i stwierdził, że jest w nim za dużo gramatyki.

  Szymek Łachowski dokładnie wczytał się w treść naszego testu i stwierdził, że jest w nim za dużo gramatyki. ©D. Łukasik

  Tym razem z testami zmierzyli się gimnazjaliści z kieleckiej "trójki" . Wrażenia? Nie kryli, że boją się kwietniowego egzaminu.
  Szymek Łachowski dokładnie wczytał się w treść naszego testu i stwierdził, że jest w nim za dużo gramatyki.

  Szymek Łachowski dokładnie wczytał się w treść naszego testu i stwierdził, że jest w nim za dużo gramatyki. ©D. Łukasik


  - Za dużo gramatyki i zbyt szczegółowe pytania - orzekli uczniowie Gimnazjum numer 3 w Kielcach, którzy wczoraj zmierzyli się z testem humanistycznym, zamieszczonym w "Echu Dnia".

  PO PRÓBIE GENERALNEJ

  Wyzwanie, przed którym postawiliśmy uczniów klasy IIIb, okazało się dla nich jednym z wielu. - W naszej szkole tradycją jest, że trzecioklasiści już w listopadzie piszą próbny test, przypominający ten końcowy - wyjaśnia Dorota Szpaderska, wicedyrektor Gimnazjum numer 3, a jednocześnie nauczycielka języka polskiego w klasie IIIb. - Wszystko jest jak na prawdziwym egzaminie, łącznie z tym, że uczniowie przychodzą ubrani elegancko, na biało-czarno.

  Potem regularnie, co dwa-trzy tygodnie piszą kolejne testy. Wszystko po to, by na koniec wypaść jak najlepiej. - Kilka tygodni temu Urząd Miasta przekazał kieleckim szkołom fundusze na dodatkowe dwadzieścia godzin zajęć, które mają na celu przygotowanie uczniów do testu - mówi dyrektor Szpaderska.

  Jednak te obowiązkowe dla wszystkich gimnazjalistów lekcje nie służą do powtarzania materiału. Służą one zapoznaniu uczniów z formą egzaminu, jego budową, strukturą pytań, uczulają, no co mają zwrócić uwagę. W czasie ich trwania młodzież ma okazję przeanalizować swoje wiadomości i umiejętności oraz nauczyć się je wykorzystywać.

  EFEKTY SYSTEMATYCZNEJ PRACY

  Jest to też sposób na oswojenie się z myślą o tak poważnym egzaminie. - Boję się, że w czasie jego trwania nie będę sobie mógł przypomnieć potrzebnych informacji, że zwłaszcza na początku zablokuję i nic nie napiszę - stwierdził Piotrek Kruk. Z kolei Ola Tałasiewicz zauważyła: - Od tych testów bardzo dużo zależy, na przykład to czy zdobędę odpowiednią liczbę punktów, by dostać się do dobrego liceum. Dlatego martwię się o końcowy wynik.

  - Chcesz dobrze zdać, poćwicz - zdradza niezawodny przepis na sukces dyrektor Szpaderska. - Systematyczna praca na lekcjach i w domu przynosi efekty.
  Powtórce materiału służą także testy, które publikujemy w "Echu Dnia". Naszą propozycję testu humanistycznego, jako jedni z pierwszych, rozwiązywali uczniowie z Gimnazjum numer 3. Gdy zapytaliśmy ich o opinię na temat ćwiczeń, stwierdzili, że zawiera za dużo zagadnień z zakresu teorii literatury i gramatyki.

  ZROZUMIEĆ TEKST

  Mieli za to problem z określeniem "sarmatyzm". - Na lekcjach nie mieliśmy takiego terminu - stwierdziła jedna z uczennic, na co zareagowała inna. Ola Tałasiewicz zauważyła, że pojęcie to jest wyjaśnione w tekście źródłowym.

  Widać zatem, jak ważna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem wszelkich przytoczonych fragmentów. - Gimnazjaliści powinni o tym pamiętać - dodaje Dorota Szpaderska, która ma też uprawnienia egzaminatora egzaminu gimnazjalnego i maturalnego z języka polskiego. - Tak samo ważne jest uważne wczytywanie się w teksty poleceń, jakich autorzy używają form i liczb. Jeżeli jest mowa o "przykładzie", to należy podać tylko jeden - kończy dyrektor Szpaderska.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo