Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekolada i kąpiel najlepsze (video)

Dorota Klusek [email protected]
- Nie ma to jak relaksujący spacer albo długa kąpiel - uważają Ania Pietrzyk i Ewelina Prześlak, a ich uśmiechy potwierdzają, że ich sposób na stres jest skuteczny.
- Nie ma to jak relaksujący spacer albo długa kąpiel - uważają Ania Pietrzyk i Ewelina Prześlak, a ich uśmiechy potwierdzają, że ich sposób na stres jest skuteczny. D. Łukasik
Co o maturze z języka polskiego sądzą uczniowie klasy IIIs z kieleckiego Kopernika i jakie mają sposoby na walkę ze stresem?

Iwona Lisiewska-Stanek, polonistka

Iwona Lisiewska-Stanek, polonistka

- Pod koniec listopada zawsze organizujemy maturę próbną. W oparciu o ten materiał wyciągamy wnioski. Jego wyniki pokazują, nad czym jeszcze uczniowie muszą popracować i na tym skupiamy uwagę. Później szlifujemy wszystkie niedociągnięcia.

- Pisaliśmy już trudniejsze testy - stwierdzili uczniowie klasy IIIs liceum profilowanego w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika w Kielcach. Oni pierwsi zmierzyli się z naszym zestawem ćwiczeń maturalnych z języka polskiego.

LISTOPADOWA PRÓBA

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. To dzięki nim licealiści z kieleckiego Kopernika mogli z uśmiechem na twarzy wyrazić taką ocenę. - Pod koniec listopada zawsze organizujemy maturę próbną. W oparciu o ten materiał wyciągamy wnioski. Jego wyniki pokazują, nad czym jeszcze uczniowie muszą popracować i na tym skupiamy uwagę. Później szlifujemy wszystkie niedociągnięcia - mówi Iwona Lisiewska-Stanek, polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika.

Uczniowie zdradzili nam, że najwięcej kłopotów sprawia im rozwiązywanie części drugiej. Trzeba w niej wykazać się umiejętnością interpretacji utworu literackiego i napisać wypracowanie.

BEZ LEKTURY ANI RUSZ

- Rzeczywiście tu maturzyści bardzo często mają problemy - stwierdziła Iwona Lisiewska-Stanek, która ma także uprawnienia egzaminatora maturalnego. - Zacytowany fragment dzieła literackiego nie wystarcza, by napisać pracę. Konieczne jest odwołanie się do całości utworu. I tu pojawia się największa przeszkoda. Uczniowie nie znają kontekstu, ponieważ nie czytają lektur, bazują na tak zwanych brykach, a to nie jest najlepsze źródło wiedzy.
- Jest też problem z tym, żeby trafić w klucz odpowiedzi - zauważyła Ewelina Prześlak.
Maturzyści mieli też swoje uwagi do części pierwszej naszego testu: - W zestawach, które my rozwiązywaliśmy, więcej było pytań otwartych, tymczasem w tym z "Echa" dominują zamknięte - stwierdziła Beata Anusiewicz. A tymczasem otwarte wymagają więcej wysiłku i niestety: - Uczniowie wykonując polecenia związane z pracą z tekstem, swoje wypowiedzi bardzo często formułują chaotycznie, dwuznacznie, są mało precyzyjni - mówi polonistka.

STRES NIE STRASZNY

Zapytani, czy denerwują się tak poważnym egzaminem, wszyscy uczniowie IIIs przyznali się, że tak. Ale zdradzili nam kilka sposobów na stres. - Trzeba jeść bardzo dużo czekolady - z uśmiechem poradziła Malwina Bis. Natomiast Ewelina Prześlak postawiła na relaks, w pełnym tego słowa znaczeniu: - Warto się wyluzować, iść do kina na jakiś dobry film, na spacer, no i oczywiście przyjemna kąpiel. Te metody polecamy wszystkim maturzystom i oczywiście trzymamy za was kciuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie