Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź swoją wiedzę z geografii

Dorota Klusek [email protected]
Test z geografii opracowała Elżbieta Wołoszyn - absolwentka geografii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
Test z geografii opracowała Elżbieta Wołoszyn - absolwentka geografii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
Pobierz ze strony zestaw ćwiczeń maturalnych z geografii - poziom podstawowy.
Mapa z próbnego egzaminu dojrzałości z geografii, listopad 2006.
Mapa z próbnego egzaminu dojrzałości z geografii, listopad 2006.

Mapa z próbnego egzaminu dojrzałości z geografii, listopad 2006.

Umiejętność czytania mapy jest podstawą, do tego dochodzi znajomość zagadnień z zakresu licznych działów. Jednak wszystko to na pewno znają ci, którzy napiszą maturę z geografii na poziomie podstawowym. Sprawdźcie, czy zdacie. W środku test.

GEOGRAFIA Z OBRAZKA

Geografia to kolejny przedmiot, który wielu z Was zdecydowało się zdawać na maturze pisemnej. Jak się dobrze do niej przygotować? - Wykonywać jak najwięcej ćwiczeń z mapą. Obycie z nią to podstawa - radzi Elżbieta Wołoszyn, nauczycielka geografii z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach.

Mapy szczegółowe, przeglądowe, plany, tabele, fotografie, tablice statystyczne, wykresy, przekroje mogą się pojawić w arkuszu egzaminacyjnym z geografii. Tak przedstawione informacje trzeba odczytać i zinterpretować. Konieczna więc będzie także wiedza z tych działów geografii, z którymi zetknęliście się w ciągu wszystkich lat nauki.

Matura z geografii będzie błahostką dla tych, przed którymi świat i wszechświat nie kryje żadnych tajemnic. Dobrze przy tym trzeba być zorientowanym w tym, co dotyczy Ziemi, w zjawiskach i procesach, które na niej zachodzą. A jak tu funkcjonuje człowiek, to już kolejny temat.
CZŁOWIEK W ŚWIECIE

Przyczyny i skutki nierównomiernego rozmieszczenia ludności na ziemi, problemy demograficzne społeczeństw to tylko część zagadnień. Do tego dochodzi wiedza o przemianach gospodarczych i politycznych świata. Trzeba umieć wskazać zagrożenia społeczno-ekonomiczne, takie jak chociażby konflikty zbrojne. Ale warto również wyciągać wnioski i na podstawie uwarunkowań przyrodniczych, społeczno-ekonomicznych i kulturowych wskazać możliwości rozwoju turystyki i rekreacji.

- Matura z geografii dotyka tego wszystkiego, w czym żyjemy, czyli ekonomii, społeczeństwa, gospodarki - mówi Elżbieta Wołoszyn. - Umiejętność dostrzeżenia przyczyny oraz skutku, konsekwencji jest bardzo ważna, ale niestety z tym maturzyści mają problemy. Uczniowie nie umieją wyciągać i formułować wniosków. Podobnie zresztą, jak kłopoty sprawia im geografia fizyczna.

PRAKTYCZNE RADY

Skoro już wiemy jak na co szczególnie zwrócić uwagę, na koniec dwie praktyczne rady, które przydadzą się przy rozwiązywaniu matury. - Trzeba zwracać uwagę na treść zadania. Dokładnie ona określa, co ma się znaleźć w odpowiedzi. Ważne też, by odpowiedzi do poleceń były krótkie, lecz treściwe.

Zaopatrzeni w garść cennych informacji, sprawdźcie, czy poradzicie sobie na maturze z geografii. Patronat honorowy nad edukacyjną akcją "Echa Dnia" objął świętokrzyski kurator oświaty, Janusz Skibiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie