Biologia bez problemu

  Dorota Klusek klusek@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Test przygotowała Agnieszka Wiatrowska - absolwentka wydziału biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

  Test przygotowała Agnieszka Wiatrowska - absolwentka wydziału biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

  Pobierz z naszej strony test z ćwiczeniami, przygotowującymi do matury z biologii na poziomie podstawowym.
  Test przygotowała Agnieszka Wiatrowska - absolwentka wydziału biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

  Test przygotowała Agnieszka Wiatrowska - absolwentka wydziału biologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.


  Biologia to nie tylko reguły i formułki, to także poszukiwanie odpowiedzi na pytania dlaczego, w jakim celu, po co. Dziś radzimy, jak najlepiej na nie odpowiedzieć, żeby zdać maturę z biologii na poziomie podstawowym.

  NIE TYLKO FAKTY

  Genetyka, cytologia, budowa i funkcjonowanie narządów, rola minerałów i skutki braku witamin oraz zależności między organizmami w środowisku. Jak zdać maturę z biologii radzi Agnieszka Wiatrowska, nauczycielka biologii i przyrody w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, autorka naszego zestawu ćwiczeń maturalnych.

  - W przygotowaniach do matury z biologii najważniejsza jest systematyczna nauka.
  Biologia jest czymś więcej, niż zbiorem faktów, reguł, definicji - wyjaśnia Agnieszka Wiatrowska. - Jest poszukiwaniem stałych i logicznych struktur, związków między nimi, wyjaśnieniem problemów. Warto więc ucząc się biologii nie nastawiać się głownie na zapamiętywanie jak największej ilości faktów, reguł i pojęć, tylko raczej na trenowaniu rozwiązania problemów, szukaniu odpowiedzi: dlaczego, po co, co się dzieje, jaki to ma sens i znaczenie?

  Pomocne w tym będzie sięganie do różnych źródeł i opracowań, a nie ograniczanie się do jednej tylko pozycji, na przykład wyłącznie do podręcznika.

  POKAŻ CO WIESZ

  Matura z biologii sprawdza w pierwszej kolejności rozumienie wiedzy biologicznej. Zadania konstruowane na podstawie tego schematu można podzielić na dwie grupy: zamknięte i otwarte. - Ważne, by odpowiedzi do tego typu zadań były dostosowane do polecenia i aby wynikały logicznie z treści zadania - zwraca uwagę Agnieszka Wiatrowska.
  Ważna też jest umiejętność wykorzystywania i przetwarzania informacji podanej w formie graficznej lub tabelarycznej. - Ten typ zadań nie należy do zbyt trudnych, ale wymaga uważnego, spokojnego czytania ze zrozumieniem teksu, analizowania tabel, schematów, wykresów. Najczęściej odpowiedź jest prosta, bo zawiera się w prezentowanych danych i wymaga ich dokładnego odczytania. Ważne, aby nie spieszyć się z odpowiedzią, a dane przeanalizować kilkakrotnie - radzi nasz ekspert.

  - Najczęstsze błędy uczniów w tego typu zadaniach dotyczą nieumiejętnego tytułowania tabel, projektowania kolumn i wierszy, nieprawidłowego umieszczania danych na wykresie, braku oznakowania osi czy nie umieszczenie legendy.

  HIPOTEZY, WNIOSKI

  Pisząc maturę z biologii, uczniowie będą musieli się wykazać jeszcze umiejętnością rozwiązywania problemów, interpretacji, porównywania, formułowania hipotez, wniosków, analizowania i planowania. - Zadania konstruowane na podstawie tego standardu polegają między innymi na planowaniu obserwacji i eksperymentów, rozwiązujący pewien podany w zadaniu problem badawczy bądź weryfikujący znaną już hipotezę. Z zadaniami tego typu maturzyści mają największe problemy - zauważa Agnieszka Wiatrowska, która sprawdza także prace maturalne. - Nie umieją oni wyciągać i formułować wniosków, mylą problem badawczy z hipotezą, błędnie formułują problem badawczy.

  Warto pamiętać o tych wszystkich "pułapkach" testu maturalnego z biologii. A na sam koniec ostatnia, praktyczna, dobra rada, która jest bezcenna także w odniesieniu do innych testów maturalnych: - W trakcie rozwiązywania zadań wszystkich typów, zawsze warto ponownie przeczytać treść polecenia, aby upewnić się, że je właściwie rozumiemy - uczula Agnieszka Wiatrowska.

  Zastosuj nasze rady w praktyce i sprawdź, czy test z biologii ma przed tobą jakieś tajemnice. W środku zestaw ćwiczeń do poziomu podstawowego.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo