Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pigułka gwałtu w kieleckich klubach?

morti
Czasami świetnie zapowiadający się wieczór może zakończyć się tragicznie.
Czasami świetnie zapowiadający się wieczór może zakończyć się tragicznie.
Nieświadome zażycie substancji powszechnie znanej pod nazwą "pigułka gwałtu" może zakończyć się tragicznie dla każdej młodej dziewczyny.

Narkotyk zaczyna działać szybko. Już po kilkunastu minutach osoba, której go podano, zaczyna odczuwać zawroty głowy i ma problemy z utrzymaniem równowagi. Początkowe objawy podobne są do stanu po spożyciu dużej ilości alkoholu. Bardzo często taka osoba staje się uległa, nie kontroluje swojego zachowania albo traci po prostu kontakt ze światem zewnętrznym i zapada w twardy sen. Następnego dnia nic nie pamięta. Ofiarą narkotyku padają najczęściej młode dziewczyny, które po utracie przytomność są gwałcone. Temu właśnie pigułka gwałtu zawdzięcza swoja niechlubną nazwę...

GHB jest substancją, która w śladowych ilościach występuję w naszym organizmie. Dlatego szybko ulega rozkładowi i jest prawie niewykrywalna. To potęguje niebezpieczeństwo popełniania przestępstw przy użyci tego narkotyku. Po prostu nie pozostawia śladów przestępstwa.

W zeszłym roku zakończył się pierwszy proces w Polsce, w którym oskarżono i skazano 40-latka ze Skarżyska za użycie pigułki gwałtu. Mężczyzna dostał 5 lat więzienia za gwałt na 19-latce, której wcześniej podał narkotyk.

Jednak trudno ustalić skalę tego zjawiska w naszym regionie. Prawdopodobnie, część osób, które padły ofiarą GHB nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Jednak można przypuszczać, że obok innych niebezpiecznych substancji, które pojawiają się w kieleckich dyskotekach, dostępna jest też pigułka gwałtu.

Pigułka gwałtu

Pigułka gwałtu

Znana też jako GHB to kwas gammahydroksymasłowy. Jest to narkotyk bezbarwny i bezzapachowy i pozbawiony wyraźnego smaku. Po dodaniu go do piwa czy soku jest praktycznie niewyczuwalny. Ale bardzo niebezpieczny!

GHB jest substancją, która podobnie jak alkohol czy inne narkotyki, różnie działa na różne osoby. Takie same dawki przyjęte prze dwie osoby dla jednej zakończą się tylko dużym kacem, a dla drugiej okażą się dawką śmiertelną! Dlatego, aby ustrzec się niepotrzebnego ryzyka, zwłaszcza na imprezach, należy przestrzegać kilku zasad:

-Nie chodź sama do klubów i dyskotek! Baw się zawsze w gronie zaufanych osób!
-Nie przyjmuj drinków i napojów od obcych osób. Nie wymieniaj się napojami i nie pij napojów z innych szklanek niż twoja
-Jeśli to możliwe, pij w klubach napoje fabrycznie zamykane, które sama otwierasz. Do puszki czy butelki też dużo trudniej jest wrzucić coś niż do szklanki.
-Nie zostawiaj swojej szklanki bez opieki, nawet jeśli wstajesz od stolika tylko na chwilę.
-Nie wychodź z lokalu z nieznajomymi osobami, nawet jeśli wydają ci się sympatyczne i godne zaufania
-Jeśli źle poczujesz się po wypiciu drinka lub piwa (mdłości, senność, zachwianie równowagi po małej ilości alkoholu) zwróć się o pomoc do znajomej osoby albo obsługi lokalu

Od niedawna w sklepach można kupić "Drink Test". Wystarczy nanieść kilka kropli alkoholu na plastikowy test wielkości karty kredytowej, aby upewnić się czy napój nie zawiera narkotyku. Test można kupić między innymi w sieciach sklepów Rossmann, Kolporter i Żabka. Kosztuje około pięciu złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie