Studia i macierzyństwo

  Ilona Grzesiczak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Urodzenie dziecka to często najpiękniejsze wydarzenie w życiu kobiety.

  Urodzenie dziecka to często najpiękniejsze wydarzenie w życiu kobiety.

  Niewiele dziewczyn decyduje się urodzić dziecko w okresie studiów. Czasami jednak, życie decyduje za nas.
  Urodzenie dziecka to często najpiękniejsze wydarzenie w życiu kobiety.

  Urodzenie dziecka to często najpiękniejsze wydarzenie w życiu kobiety.

  Czasami więc trzeba pogodzić wychowanie dziecka i studia. Nie jest to proste. Na pewno łatwiej mają dziewczyny studiujące niestacjonarnie. W ciągu tygodnia mogą zająć się dzieckiem, a na weekend znaleźć opiekunkę lub zostawić dziecko pod opieką dziadków.

  Jak sprawa wygląda na studiach dziennych? Czy równie dużo czasu można poświęcić swojej pociesze?
  - Z Kubusiem spędzam każdą wolną chwilę - mówi Iwona, studentka Akademii Świętokrzyskiej.
  - Nie lubię go zostawiać kiedy idę na zajęcia. Niestety nie mam innej możliwości i Kubą musi zająć się babcia. Najgorsze były pierwsze tygodnie-dodaje Iwona. -Ciężko było mi skupić się na zajęciach. Cały czas myślałam o tym, czy Kubuś nie płacze i czy nie jest głodny. Kiedy minęły pierwsze tygodnie, rozstanie z nie stanowiło już tak wielkiego problemu- wspomina Iwona.

  Trudności pojawiły się podczas przygotowań do sesji. Pogodzenie nauki z opieką nad dzieckiem to nie lada wyczyn. Małe dziecko pochłania całą uwagę. Nie można pozwolić sobie na spuszczenie go z oka choćby na pięć minut. Iwona znajdowała czas na powtórki tylko kiedy dziecko spało. Mogła wtedy spokojnie usiąść i poczytać notatki. - Na szczęście mam przy sobie Krzyśka, który uwielbia zajmować się naszym maleństwem - opowiada Iwona. - Wyręczał mnie kiedy tylko mógł. Pomimo nawału pracy znajdował czas dla Kuby, żebym mogła spokojnie przygotowywać się do zajęć.

  - Moje duże obawy budzili wykładowcy. Nie wiedziałam czy będę mogła liczyć na ich pomoc- wspomina Iwona. - Okazali się jednak na tyle wyrozumiali, że mogłam zaliczać niektóre kolokwia w późniejszym terminie. Nie było co prawda mowy o ulgach w nauce. Wszystko musiałam uregulować, tylko w innym czasie niż reszta grupy - zwierza się. O rezygnacji ze studiów nie myślała nigdy.

  Nie jest rzeczą łatwą pogodzenie studiów z macierzyństwem. Przed młodą mamą czają się coraz to nowe wyzwania. Przy dobrej organizacji może się udać.
  Iwona cieszy się, że jest matką. Wszystkie nieprzespane noce wynagradza jej uśmiech Kubusia. - Dopiero kobieta, która zostaje matką, uświadamia sobie jaka jest różnica między miłością do mężczyzny a miłością do dziecka. Jest to miłość bezinteresowna. Nie oczekujemy nic w zamian. Bo co taki maluch może nam dać? Jedynie uśmiech.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo