Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inteligencja emocjonalna

Redakcja
Sama wiedza nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu. Potrzebna jest jeszcze inteligencja emocjonalna!
Sama wiedza nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu. Potrzebna jest jeszcze inteligencja emocjonalna!
Od dziecka powtarzano nam, że wiedza gwarantuje sukces w życiu. Jednak ostatnie badania pokazują, że nie tylko wiedza się liczy!

Wszyscy zapewne pamiętamy wierszyki typu "Ucz się, ucz bo nauka to potęgi klucz", czy "Ucz się pilnie jak Mickiewicz w Wilnie". Być może niedługo odejdą one do lamusa!

Wielu z nas na pewno zna takie osoby, które w młodzieńczych latach imprezowały, ledwo przechodziły z klasy do klasy a w dorosłym życiu odnoszą same sukcesy. Nie brakuje też prymusów, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Dlaczego tak jest? Dlaczego osoby, które powinny błyszczeć ze względu na swoją wiedzę i sumienność nie odnoszą sukcesów w życiu zawodowym?
Naukowcy przebadali liderów i podlegającą im kadrę. W wielu przypadkach okazało się, że dyrektorzy i pracownicy mieli podobne doświadczenie i znajomość przedmiotu, ale różnili się w innym aspekcie. Dyrektorzy byli inteligentni emocjonalnie.

Każdy słyszał o testach na IQ, ale czy są sposoby na poznanie czy ktoś ma ten drugi rodzaj inteligencji? Otóż bardzo łatwo poznać takie osoby. Przeważnie posiadają pięć czynników:

-samoświadomość, czyli umiejętność zdefiniowania własnych stanów emocjonalnych. Co wbrew pozorom, wcale nie jest takie łatwe. Nie raz mieszają się w nas różne uczucia i to od nas zależy jak nimi pokierujemy.

-samoregulacja, czyli umiejętność panowania nas sobą. Kiedy jesteśmy świadomi "tego co jest w nas" łatwiej jest nam to opanować. Na pewno nie raz każdy z nas dał się ponieść emocjom i potem tego żałował. Potrzebna jest umiejętność panowania nad sobą.

-motywacja, czyli chęć rozwijania się i poszerzania swoich kompetencji. To także umiejętność pokonywania trudności i wyciągania wniosków z porażek. Klęski bowiem ponosi każdy, ale nie każdy potrafi przemienić je w sukces.

-empatia, to czwarta cecha inteligentnych emocjonalnie. Polega ona na umiejętność stawania się w sytuacji innych ludzi, wczuwania się w ich sytuację. Na pewno łatwiej jest nam zrozumieć drugą osobę, jeżeli wiemy co czuje. Zupełnie inaczej wtedy postępujemy, sprawniej się dogadujemy.

-umiejętności społeczne, do których zalicza się między innymi przewodzenie i współdziałanie, kierowanie i motywowanie innych. Z pozoru może się to wydawać łatwe. Jednak umiejętne wydawanie poleceń, to prawdziwa sztuka.

Wymieniłam zaledwie pięć najważniejszych czynników inteligencji emocjonalnej, jednak na całą definicję tego pojęcia składa się wiele innych składników. Innowacyjność, kreatywność, umiejętność współpracy, łagodzenie sporów czy tolerancja. Można wymieniać bez końca, jednak nie to jest w tym momencie najważniejsze. Nie każdy musi też posiadać wszystkie te cechy.

Najważniejsze jest to, że inteligencji emocjonalnej można się nauczyć! Potocznie jest nazywana doświadczeniem. Więc jeżeli czujesz, że masz jakieś braki, nie załamuj się. Wystarczy trochę pracy nad sobą i sukces murowany!

Anita Kijanka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie