Sołowow: Cel jak zawsze ten sam

  Sołowow: Cel jak zawsze ten sam

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Michał Sołowow (z prawej) z Maciejem Baranem w nadchodzącym sezonie zapowiadają walkę o mistrzostwo Polski.

  Michał Sołowow (z prawej) z Maciejem Baranem w nadchodzącym sezonie zapowiadają walkę o mistrzostwo Polski. ©Cersanit Rally Team

  Michał Sołowow, kierowca Fiat-Cersanit Rally Team, podsumowuje rajdowy sezon.
  Michał Sołowow (z prawej) z Maciejem Baranem w nadchodzącym sezonie zapowiadają walkę o mistrzostwo Polski.

  Michał Sołowow (z prawej) z Maciejem Baranem w nadchodzącym sezonie zapowiadają walkę o mistrzostwo Polski. ©Cersanit Rally Team

  Tegoroczny sezon rajdowy w Polsce i Europie załoga Fiat-Cersanit Rally Team - Michał Sołowow i Maciej Baran, zakończyła bez medalu. Kielecko-krakowski duet w mistrzostwach Polski uplasował się na szóstej pozycji, a w mistrzostwach Europy tuż za podium - na czwartym miejscu.

  Ewa Nadgrodkiewicz: * W ubiegłym roku z Maciejem Baranem zdobyliście tytuł pierwszych wicemistrzów Polski, a w tym musieliście zadowolić się szóstym miejscem...

  Michał Sołowow: - Nie jesteśmy zadowoleni. Pod względem sportowym tegoroczny sezon nie jest naszym najlepszym. Popełniliśmy za dużo błędów, nasi konkurenci okazali się lepsi i szybsi.

  * Udział w mistrzostwach Europy zakończyliście tuż za podium, na czwartym miejscu. Czy mogło być lepiej?

  - Tegoroczne mistrzostwa Europy były najlepiej obsadzonymi mistrzostwami od kilkunastu lat. Zgłosiło się 19 znakomitych zawodników, wśród nich mistrzowie Europy Renato Travaglia, Simon Jean-Joseph. Udział brały fabryczne zespoły Fiata, Peugeota, Hondy, Citroena. W tej stawce czwarte miejsce to chyba niezły wynik, choć apetyt mieliśmy na więcej.

  * Jak ocenia pan konkurencję?

  - W Polsce zdecydowanie podniósł się poziom. Nasi koledzy bardzo przyspieszyli, poprawił się sprzęt, jest coraz mniej awarii. Trzeba być doskonale przygotowanym, żeby wjechać na podium.

  * Rajdy to sport, w którym same umiejętności nie wystarczają, dużo zależy od samochodu, od mechaników. Wy w tegorocznym sezonie uczestniczyliście w 21 rajdach i w każdym był jakiś problem z autem. Czy to pech?

  - Niestety to był nasz największy problem w tym roku. Nazywanie tego pechem byłoby dobrym wytłumaczeniem, ale chyba za dużo było tego pecha. Pracujemy nad poprawieniem przygotowania samochodu, mam nadzieję, że w kolejnym sezonie będziemy musieli walczyć wyłącznie z czasem i konkurencją.

  * W lutym tego roku rozpoczęliście współpracę z Fiatem. Swoim grande punto abarth S2000, poza Fiat Rally w Turcji i Rajdem Polski, wystartowaliście w rajdach do mistrzostw Starego Kontynentu. Jak ocenia pan to auto, na tle innych S2000? Czy w przyszłym roku będziecie kontynuować współpracę z włoską firmą?

  - Fiat jest doskonałym samochodem, mającym naprawdę ogromny potencjał. Bardzo lubię nim jeździć i prawdopodobnie wystąpimy w nim w nadchodzącym sezonie. Na początku było trochę problemów technicznych, takie "choroby wieku dziecięcego", ale jest coraz lepiej. Nie potrafię porównać go z innymi samochodami Super2000, ponieważ nie miałem jeszcze możliwości nimi jeździć. Co do firmy Fiat - wyraziliśmy obustronne zainteresowanie kontynuowaniem współpracy. W najbliższym czasie będziemy uzgadniać szczegóły.

  * W mistrzostwach kraju pięć rund pojechaliście w mitsubishi lancer evo 9? Czy w nowym sezonie planujecie w nim starty?

  - Nie.

  * W tym sezonie wystartowaliście również w dwóch rajdach do mistrzostw świata...

  - Szwecja, nasz ulubiony rajd, była naprawdę miła. Szóste miejsce w grupie N to naprawdę dobry wynik. Rajd Walii nie zakończył się szczęśliwie, musieliśmy wycofać się po pierwszym etapie z powodu awarii silnika. Szkoda, bo jechało nam się znakomicie.

  * Jakie plany rajdowe i cele ma pan w nadchodzącym sezonie?

  - Cel jak zawsze ten sam - zdobyć mistrzostwo Polski, nie można mieć mniejszych aspiracji. W planach poza mistrzostwami kraju, mamy starty w mistrzostwach Europy, a sezon tradycyjnie rozpoczniemy od Arctic Lapland Rally w Finalndii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo