Jachlewski najpopularniejszym sportowcem (video, zdjęcia)

Redakcja
Mateusz Jachlewski został najlepszym sportowcem 2007 roku województwa świętokrzyskiego.
Plebiscyt "Echa Dnia" na najpopularniejszego sportowca świętokrzyskiego wygrał Mateusz Jachlewski.

1 miejsce - Mateusz Jachlewski (Vive Kielce, piłka ręczna)

Zdobył 202.801 punktów. Ma 23 lata. Jego bramkę, zdobytą w ostatnich sekundach półfinałowego meczu z Danią na mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych i wielką radość, która potem zapanowała, pokazywały wszystkie telewizje. Na lewym skrzydle grał na zmianę z urodzonym w Kielcach Tomaszem Tłuczyńskim.

Jachlewskiego, jednego ze "srebrnych chłopaków" drużyny trenera Bogdana Wenty, koledzy nazywają "Siwy", a to z powodu upodobania do rozjaśnianych blond-fryzur. W naszym plebiscycie kontynuuje świetne tradycje kieleckiej piłki ręcznej - na "najwyższym stopniu podium" stawali przecież Zbigniew Tłuczyński, Karol Bielecki, Jerzy Melcer, Robert Nowakowski i Rafał Bernacki. A czytelnicy "Echa Dnia" nie mieli wątpliwości, że dobrą grą na mistrzostwach świata i w rozgrywkach krajowych zasłużył na zwycięstwo.

Pochodzi ze sportowej rodziny. Mama - Roma - grała w koszykówkę, a tato - Mieczysław - w piłkę ręczną, której jest teraz trenerem. Mateusz Jachlewski trafił do Vive w lipcu 2006 roku, tuż po tym, jak z reprezentacją kraju awansował do tak szczęśliwych dla "biało-czerwonych" mistrzostw świata.

Dla jego nowej drużyny klubowej (poprzednio grał w AZS AWFiS Gdańsk) nie był to może najszczęśliwszy sezon (brązowy medal i nie obroniony Puchar Polski), ale Mateusz wyróżniał się grą i na pewno jego sprowadzenie do Kielc nie było rozczarowaniem. Był w poprzednim sezonie najlepszym strzelcem kieleckiego zespołu (161 bramek w 30 meczach) i czwartym co do skuteczności zawodnikiem ligi.

Mateusz jest jeszcze kawalerem, ale tylko do 14 marca, kiedy w Kielcach weźmie cywilny ślub z Magdaleną Dobrzewińską. Ślub kościelny w czerwcu przyszłego roku w Gdańsku.

2 miejsce - Patryk Kuchczyński (Vive Kielce, piłka ręczna)

Marcin Robak był jednym z objawień tej jesieni w ekstraklasie.

Dla Patryka Kuchczyńskiego lista ubiegłorocznych sukcesów wydłużyła się w czerwcu o ślub

Zdobył 168.047 punktów. Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych na przełomie stycznia i lutego ubiegłego roku dostarczyła nam niesamowitych wzruszeń, notując niespotykany dotąd w tej dyscyplinie sukces - wicemistrzostwo świata podczas turnieju w Niemczech. Swój udział w tym miało trzech zawodników reprezentujących wówczas kieleckie Vive. Dla 24-letniego popularnego "Chińczyka" lista ubiegłorocznych sukcesów wydłużyła się w czerwcu o ślub, a za dwa miesiące państwo Kuchczyńscy zostaną rodzicami.

3 miejsce - Marcin Robak (Kolporter Korona Kielce, piłka nożna)

Hermes Soares to jeden z kluczowych graczy Korony.

Zdobył 155.567 punkty. Był jednym z objawień tej jesieni w ekstraklasie. Popularny "Robaczek" wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie i przez długi okres utrzymywał się w ścisłej czołówce strzelców pierwszej ligi. 25-letnim piłkarzem Korony zainteresował się nim nawet Energie Cottbus, klub z Bundesligi. Z ośmioma golami jest najskuteczniejszym strzelcem kieleckiej drużyny i na pewno w tym sezonie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jest w kręgu zainteresowań selekcjonera kadry Leo Beenhakkera, ale nic dziwnego, bo ma zadatki na klasowego napastnika.

4 miejsce - Hermes Soares (Kolporter Korona Kielce, piłka nożna)

Jarosław Olech est sześciokrotnym mistrzem świata i dziesięciokrotnym mistrzem Europy w trójboju siłowym.

Zdobył 141.669 punkty. 33-letni kapitan kieleckiej drużyny, który awansował z nią z trzeciej ligi aż do ekstraklasy. Ma na swoim koncie mistrzostwo świata z młodzieżową reprezentacją Brazylii. Jeden z kluczowych graczy Korony i niezwykle sympatyczny piłkarz. W październiku w meczu z Cracovią zdobył dla Korony gola numer 100 w ekstraklasie. Nikt w kieleckiej drużynie nie zasłużył na tego jubileuszowego gola, jak właśnie "Hermi".

5 miejsce - Jarosław Olech (Tęcza Społem Kielce, trójbój siłowy)

Michał Sołowow w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy do końca walczył o podium.

Zdobył 109.182 punkty. 33-letni atleta Tęczy jest sześciokrotny mistrzem świata i dziesięciokrotnym mistrzem Europy w trójboju siłowym. W minionym roku w austriackim Sölden w pięknym stylu wywalczył swój kolejny, szósty już tytuł mistrza świata. Startował w kategorii 75 kg i poprawił rekord świata seniorów w przysiadzie - 350 kg. W kraju od lat nie ma konkurentów w swej kategorii wagowej.

6 miejsce - Michał Sołowow (Fiat-Cersanit Rally Team, rajdy samochodowe)

Grzegorz Bonin jesienią wsławił się tym, że odczarował bramkę Legii Warszawa.

Zdobył 74.795 punkty. Od trzech lat 45-letni kielecki kierowca zajmuje czołowe lokaty w naszym plebiscycie i podobnie jak u nas, zaliczany jest do krajowej i europejskiej czołówki. W minionym sezonie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy do końca walczył o podium, by ostatecznie znaleźć się na czwartym miejscu. W mistrzostwach kraju nie udało się powtórzyć sukcesu z ubiegłych lat i stanąć na podium, ale nie poddaje się. Jak nam niedawno powiedział: - Cel jak zawsze ten sam - walczymy o mistrzostwo Polski.

7 miejsce - Grzegorz Bonin (Kolporter Korona Kielce, piłka nożna)

Rafał Dobrowolski jako pierwszy ze świętokrzyskich sportowców wywalczył awans do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Zdobył 65.443 punkty . 24-letni "Bonio" to piłkarz o wielkim talencie, a jesienią wsławił się tym, że odczarował bramkę Legii Warszawa. To on sprawił, że krocząca od zwycięstwa do zwycięstwa stołeczna drużyna wreszcie znalazła pogromcę i przegrała w Kielcach 0:1, po golu "kieleckiego scyzoryka". Prawy pomocnik Korony był w grudniu z kadrą Leo Beenhakkera na zgrupowaniu w Turcji i jeśli dalej będzie robił takie postępy, to selekcjoner o nim nie zapomni.

8 miejsce - Rafał Dobrowolski (Stella Kielce, łucznictwo)

Rafał Wójcik przez kilka sezonów gromadził tytuły mistrza Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Zdobył 58.809 punkty. Jako pierwszy ze świętokrzyskich sportowców wywalczył awans do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Stało się tak dzięki temu, że wraz z kolegami z drużyny zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata, które odbyły się w Lipsku. Na krajowych zawodach od kilku lat jest w ścisłej czołówce, kontynuując świetne tradycje kieleckiego łucznictwa. A o tym, że ten 24-latek może walczyć o czołowe lokaty olimpijskie, przekonały testowe zawody w Pekinie.

9 miejsce - Rafał Wójcik (KKL Kielce, lekka atletyka)

Zdobył 57.354 punkty. Przez kilka sezonów gromadził tytuły mistrza Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W tej konkurencji wystartował na igrzyskach w Sydney w 2000 roku. Teraz 35-letni lekkoatleta walczy o przepustkę na olimpiadę w Pekinie i ma duże szanse na to, żeby wystartować tam w maratonie. W tej konkurencji w ubiegłym sezonie zdobył brązowy medal mistrzostw Polski, srebrny wywalczył w półmaratonie. Miniony rok był dla niego równie pomyślny w życiu osobistym - poślubił Krystynę.

10 miejsce - Kinga Kubicka (AZS Akademia Świętokrzyska Kielce, judo)

Zdobyła 55.224 punkty. Karierę 23-letnia judoczka rozpoczęła w kieleckim Żaku. W swojej kolekcji ma 80 medali i 43 puchary. W ubiegłym roku zdobyła ten najważniejszy - złoty medal mistrzostw Polski seniorek. 2007 rok był dla Kingi bardzo szczęśliwy - trafiła do kadry olimpijskiej i ma szanse na wyjazd na igrzyska do Pekinu. Od stycznia reprezentuje barwy Wojskowego Klubu Sportowego Flota Gdynia, w którym już awansowała na stopień starszego marynarza.