Proekologiczny Nordkalk

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wójt Piekoszowa Tadeusz Dąbrowa, prezes Nordkalk Grzegorz Szukiel i starosta kielecki Zenon Janus podczas otwarcia nowej myjni.

  Wójt Piekoszowa Tadeusz Dąbrowa, prezes Nordkalk Grzegorz Szukiel i starosta kielecki Zenon Janus podczas otwarcia nowej myjni. ©R. Felczak

  W Zakładzie Nordkalk w Miedziance ruszyły pełną parą kosztujące setki tysięcy złotych inwestycje proekologiczne.
  Wójt Piekoszowa Tadeusz Dąbrowa, prezes Nordkalk Grzegorz Szukiel i starosta kielecki Zenon Janus podczas otwarcia nowej myjni.

  Wójt Piekoszowa Tadeusz Dąbrowa, prezes Nordkalk Grzegorz Szukiel i starosta kielecki Zenon Janus podczas otwarcia nowej myjni. ©R. Felczak

  - Nowy rok stawia przed nami nowe wyzwania. Dynamiczny wzrost przychodów pozwala firmie na kolejne inwestycje, w tym proekologiczne. Priorytetem pozostaje dla nas szczególna troska o środowisko naturalne, co stanowi istotną część strategii Nordkalk. Produkty i metody ich wytwarzania są opracowywane z myślą o ograniczeniu do minimum wpływu procesów wydobycia i produkcji na otoczenie - mówi Grzegorz Szukiel, prezes zarządu Nordkalk.

  Jedną z wielu proekologicznych inwestycji w Miedziance, jakie Nordkalk zaplanował i konsekwentnie realizuje jest uruchomiona w sobotę myjnia podwozi i kół samochodowych.
  Dzięki zakończeniu tej inwestycji mieszkańcy okolic kopalni będą w znacznie mniejszym stopniu odczuwać uciążliwość sąsiedztwa z zakładem Nordkalk w Miedziance. Nowoczesna, automatyczna myjnia podwozi i kół samochodowych, pracująca w zamkniętym obiegu wodnym, pozwoli bowiem zlikwidować zapylenie wtórne, jakie powstawało, gdy pył z kopani osadzał się na podwoziach i kołach samochodów wyjeżdżających z zakładu w Miedziance.
  - Dzięki myjni każdy pojazd opuszczający naszą kopalnię będzie wyjeżdżał czysty. Ograniczymy w ten sposób ilość kurzu i błota na okolicznych drogach - zapewnia Grzegorz Szukiel.

  Uruchomieniu wybudowanej kosztem 500 tysięcy złotych myjni towarzyszyła uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy Miedzianki i miejscowości sąsiadujących z kopalnią, między innymi z Bławatkowa, Charężowa, Gałęzic, Lesicy, Rykoszyna, Skałki i Zajączkowa. Specjalnie dla nich zarząd firmy Nordkalk przygotował poczęstunek w pobliskim zajeździe, a także część artystyczną, podczas której wystąpił kabaret Genowefy Pigwy oraz zespoły Wierna Rzeka i Piekoszowianki.

  - Ta impreza to kolejny krok do tego, aby relacje z mieszkańcami terenów sąsiadujących z zakładem w Miedziance układały się bez zakłóceń - mówi prezes zarządu Nordkalk.

  Otwarta w sobotę myjnia jest jedną z wielu proekologicznych inwestycji w Miedziance. Niedawno Nordkalk uruchomił dwie zbiorcze instalacje odpyleniowe i automatyczny rękaw załadowczy dla najdrobniejszej frakcji kamienia, na ścianach sortowni zamontowano wykładziny dźwiękochłonne, wprowadzono bezwzględnie egzekwowany obowiązek zakładania plandek na wyjeżdżające z towarem auta.
  - Zgodnie z sugestiami okolicznych mieszkańców zlikwidowaliśmy też, w celu ograniczenia hałasu i zapylenia, węzeł rozsortu. Podpisaliśmy także umowę na kompleksowe sprzątanie dróg wewnątrzzakładowych z resztek pyłu - dodaje Grzegorz Szukiel.

  Najważniejszym ubiegłorocznym przedsięwzięciem był jednak remont odcinka drogi przy skrzyżowaniu obok zakładu. Był to pierwszy etap remontu drogi powiatowej prowadzącej przez Skałkę. Na podstawie umowy ze starostą kieleckim całość inwestycji Nordkalk dofinansował kwotą 500 tysięcy złotych. Kolejny etap - remont ponadkilometrowego odcinka - zaplanowany jest na 2008 rok ze środków gminy i starostwa.

  - W tym roku będziemy także remontować i utwardzać drogę gminną prowadzącą bezpośrednio do zakładu. Inwestycja w całości finansowana będzie ze środków Nordkalk. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez dobrosąsiedzkich relacji nie uda nam się osiągnąć sukcesu - podsumowuje prezes zarządu Nordkalk.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo