Michał Sołowow znów inwestuje

  Michał Sołowow znów inwestuje

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jean Lemierre, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Michał Sołowow podpisali już umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w dwóch spółkach

  Jean Lemierre, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Michał Sołowow podpisali już umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w dwóch spółkach prawa ukraińskiego: Barlinek Invest LLC i Cersanit Invest LLC. ©archiwum

  Barlinek i Cersanit będą rozbudowywać swoje zakłady na Wschodzie. Pomoże w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
  Jean Lemierre, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Michał Sołowow podpisali już umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w dwóch spółkach

  Jean Lemierre, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Michał Sołowow podpisali już umowy dotyczące objęcia przez EBOR udziałów w dwóch spółkach prawa ukraińskiego: Barlinek Invest LLC i Cersanit Invest LLC. ©archiwum

  Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju objął udziały w spółkach Barlinek Invest LLC i Cersanit Invest LLC, które realizują projekty budowy i uruchomienia fabryk na Ukrainie. Dzięki temu spółki Michała Sołowowa znacząco zwiększą moce produkcyjne.

  Grupa Kapitałowa Michała Sołowowa jest polskim liderem współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który współfinansuje wyłącznie projekty rządów oraz największe projekty realizowane przez podmioty prywatne w Europie Środkowej i Wschodniej.
  W okresie dwóch lat łączna wielkość finansowania pozyskana przy pomocy EBOR wyniosła prawie 120 milionów euro, z czego sam bank pożyczył około 60 milionów euro. Obecnie finalizowane są prace związane ze zwiększeniem sumy finansowania Barlinek Invest LLC o kwotę około 10 milionów euro.

  Kolejne fabryki
  na Ukrainie i w Rosji


  - Dotychczasowe projekty, na które przeznaczono kredyty, to budowa fabryk na Ukrainie. Barlinka w Winnicy i Cersanitu w Nowogradzie Wołyńskim - informuje Michał Sołowow.

  Fabryka Barlinka w Winnicy, w której produkcja rozpoczęła się w sierpniu 2007 roku, to nie tylko linia wytwarzająca podłogi, ale także tartak, suszarnie, produkcja peletu (ekologicznego paliwa wytwarzanego z odpadów drewnianych) oraz centrum dystrybucyjne. Zakład docelowo będzie produkował 2 miliony metrów kwadratowych drewnianych podłóg rocznie. To pozwoli Barlinkowi zwiększyć produkcję do ponad 8 milionów metrów kwadratowych.

  Wkrótce zakończą się procedury uruchamiające z EBOR kolejne pieniądze na finansowanie zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu-tartaku Barlinka w ukraińskim Kosivie. Ponadto spółka zamierza wybudować w rosyjskich Czerepowcach zespół fabryk przerabiających drewno. W Czerepowcach Barlinek rozważa też budowę fabryki deski podłogowej, zakładu produkcji peletu i wydziału produkcji listew. Koszt tej inwestycji szacowany jest na około 260 milionów złotych. Z kolei w drugim kwartale 2008 roku rozpocznie się budowa fabryki sklejki. Na ten cel przeznaczonych zostanie 400 milionów złotych.

  Ekspansja
  Cersanitu


  Kolejna ze spółek Michała Sołowowa, działająca na rynku rosyjskim, Cersanit, chce do 2009 roku zwiększyć zdolności produkcyjne, z 8 do 13 milionów metrów kwadratowych rocznie, znajdujących się w Moskwie i okolicach pięciu spółek sprzedających i produkujących płytki. Wartość projektu szacowana jest na 70 milionów euro. W najbliższym roku Cersanit planuje na rynku rosyjskim także wartą od 35 do 40 milionów euro inwestycję w zakresie ceramiki sanitarnej.

  Niewykluczone, że projekty te będą finansowane przy znaczącym udziale EBOR.
  Cersanit planuje współpracę z EBOR również w kolejnych etapach inwestycji realizowanych w Rosji i na Ukrainie. Mają one na celu zwiększenie łącznych mocy produkcyjnych w tym regionie do około 45 milionów metrów kwadratowych płytek i 5 milionów sztuk ceramiki sanitarnej rocznie.

  Ekspansja kieleckich spółek na wschód i południe Europy to szansa na znalezienie ciekawej pracy poza granicami Polski. Wielu młodych ludzi, rozpoczynających pracę Kielcach, pracuje już na eksponowanych stanowiskach w zagranicznych fabrykach Cersanitu i Barlinka.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo