Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiąż testy gimnazjalne

Dorota Klusek
W tym roku egzamin gimnazjalny uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą 22 i 23 kwietnia. Ubiegłoroczni trzecioklasiści z Gimnazjum numer 3 dobrze poradzili sobie z testem.
W tym roku egzamin gimnazjalny uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą 22 i 23 kwietnia. Ubiegłoroczni trzecioklasiści z Gimnazjum numer 3 dobrze poradzili sobie z testem. A. Piekarski
Rozwiąż ćwiczenia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z matematyki i języka polskiego.

22 i 23 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjalnych będą pisali test gimnazjalny. Pierwszego dnia humanistyczny, drugiego matematyczno-przyrodniczy. Co zrobić, by zdobyć jak najwięcej punktów? Skorzystaj z rad specjalistów.

- Jesteśmy najlepsi - śmieje się doktor Małgorzata Widłak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja w Kielcach. - Śmiem nawet twierdzić, że mamy jedne z najwyższych wyników z egzaminów zewnętrznych w całej Polsce - dodaje już na poważnie.

JAK NAJWIĘCEJ ĆWICZEŃ

Liczby potwierdzają słowa dyrektor Widłak. Wystarczy spojrzeć na wyniki sprzed roku. W sprawdzianie uczniowie I Społecznej Szkoły Podstawowej zdobyli 36 punktów na 40 możliwych. - Był to najlepszy wynik w województwie świętokrzyskim - zauważa Małgorzata Widłak. - Także z egzaminu gimnazjalnego uczniowie osiągają znakomite wyniki, zawsze mają powyżej 80 punktów.

Okazuje się, że na tak wysokie noty uczniowie pracują bardzo ciężko. Podstawą jest ćwiczenie rozwiązywania testów. - Testy trzeba umieć rozwiązywać - podkreśla Iwona Marynowska-Gruszka, wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych. - Jeżeli uczniowie często z nimi pracują, wiedzą, jak czytać polecenia, na co zwrócić uwagę. Dlatego w naszej szkole kładziemy bardzo duży nacisk na naukę pisania testów kompetencyjnych.

Już od wczesnych klas szkoły podstawowej uczniowie rozwiązują testy. - Cztery razy w ciągu roku szkolnego nasi uczniowie piszą sprawdziany wewnętrzne, w każdym semestrze po dwa. W tym roku poszerzyliśmy zakres testów gimnazjalnych o język angielski - dodaje dyrektor Widłak.

Żeby młodzieży nie zabrakło czasu na powtórki, w klasie trzeciej szkoły podstawowej i w klasie szóstej prowadzone są dodatkowe zajęcia z tych przedmiotów, z których wiadomości sprawdzają egzaminy zewnętrzne.

STOPNIE W DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM

Szkoła dba także o to, by uczniowie chętnie do niej przychodzili, by była miejscem przyjaznym dla młodzieży. Zresztą udało jej się to osiągnąć. - W naszej szkole nie ma przemocy - wyjaśnia Małgorzata Widłak. - Dbamy także o to, by nie było w niej nudno. Wychodzimy również naprzeciw oczekiwaniom rodziców naszych uczniów. Jesteśmy chyba pierwszą szkołą w Kielcach, która ma dziennik elektroniczny. Raz w tygodniu nauczyciele wpisują do niego oceny uczniów wraz z opisem. W ten sposób zapracowane mamy i ojcowie mogą na bieżąco śledzić postępy w nauce swoich dzieci.

Specjalnie dla młodych czytelników "Echa Dnia" nauczyciele z Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja ułożyli testy, przygotowujące do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. Udzieli także dobrych rad, na co zwracać uwagę podczas rozwiązywania zadań.

Dziś zamieszczamy zestawy gimnazjalne. Opracowali je: Iwona Marynowska-Gruszka - zagadnienia z języka polskiego, Krzysztof Fudala - z historii, Lucyna Wiśniewska - z muzyki, Ewa Woźniak - z plastyki, Wioletta Stokowiec - z matematyki, Marta Piórczyk - z biologii i Mariusz Kowalczyk - z geografii.
CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

- Każdy test jest skonstruowany według jakiegoś przewodniego hasła. My również zastosowaliśmy taką zasadę - wyjaśnia Iwona Marynowska-Gruszka. - Zagadnienia są związane z tematem: "Człowiek - poeta - świadek rzeczywistości...". Z tym zagadnieniem są związane dwa teksty źródłowe pisane prozą i dwa teksty poetyckie.
Aby poradzić sobie z częścią "polonistyczną" testu humanistycznego przyda się znajomość literatury, sprawdzana zostanie wiedza z teorii literatur, gramatyki, ortografii.

Najważniejsze oczywiście jest czytanie ze zrozumieniem. - Teksty źródłowe warto dokładnie przeczytać i przeanalizować, ponieważ często zawierają niemal gotowe odpowiedzi - podkreśla Iwona Marynowska-Gruszka. - Niestety jest to piętą achillesową uczniów.

Z tą opinią zgadza się Krzysztof Fudala: - Często się zdarza, że uczniowie odpowiadają na pytania, nie czytając tekstów źródłowych. Z tego wynika najwięcej błędów.

Ale uczniowie też nie czytają dokładnie poleceń. Jeżeli w treści zadania pojawia się kilka pytań, uczniowie często opowiadają na jedno z nich, pomijając resztę.
Jakie inne błędy jeszcze popełniają gimnazjaliści? Spytaliśmy o to wszystkich ekspertów, którzy przygotowali ćwiczenia testowe. Na podstawie ich spostrzeżeń stworzyliśmy tabelę z dobrymi radami. Przeczytajcie, zobaczcie na co zwrócić uwagę, by nie stracić cennych punktów i osiągnąć znakomity wynik z egzaminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie