Rozwiąż testy gimnazjalne

  Rozwiąż testy gimnazjalne

  Dorota Klusek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W tym roku egzamin gimnazjalny uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą 22 i 23 kwietnia. Ubiegłoroczni trzecioklasiści z Gimnazjum numer 3 dobrze poradzili

  W tym roku egzamin gimnazjalny uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą 22 i 23 kwietnia. Ubiegłoroczni trzecioklasiści z Gimnazjum numer 3 dobrze poradzili sobie z testem. ©A. Piekarski

  Rozwiąż ćwiczenia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z matematyki i języka polskiego.
  W tym roku egzamin gimnazjalny uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą 22 i 23 kwietnia. Ubiegłoroczni trzecioklasiści z Gimnazjum numer 3 dobrze poradzili

  W tym roku egzamin gimnazjalny uczniowie klas trzecich gimnazjum napiszą 22 i 23 kwietnia. Ubiegłoroczni trzecioklasiści z Gimnazjum numer 3 dobrze poradzili sobie z testem. ©A. Piekarski


  22 i 23 kwietnia uczniowie trzecich klas gimnazjalnych będą pisali test gimnazjalny. Pierwszego dnia humanistyczny, drugiego matematyczno-przyrodniczy. Co zrobić, by zdobyć jak najwięcej punktów? Skorzystaj z rad specjalistów.

  - Jesteśmy najlepsi - śmieje się doktor Małgorzata Widłak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja w Kielcach. - Śmiem nawet twierdzić, że mamy jedne z najwyższych wyników z egzaminów zewnętrznych w całej Polsce - dodaje już na poważnie.

  JAK NAJWIĘCEJ ĆWICZEŃ

  Liczby potwierdzają słowa dyrektor Widłak. Wystarczy spojrzeć na wyniki sprzed roku. W sprawdzianie uczniowie I Społecznej Szkoły Podstawowej zdobyli 36 punktów na 40 możliwych. - Był to najlepszy wynik w województwie świętokrzyskim - zauważa Małgorzata Widłak. - Także z egzaminu gimnazjalnego uczniowie osiągają znakomite wyniki, zawsze mają powyżej 80 punktów.

  Okazuje się, że na tak wysokie noty uczniowie pracują bardzo ciężko. Podstawą jest ćwiczenie rozwiązywania testów. - Testy trzeba umieć rozwiązywać - podkreśla Iwona Marynowska-Gruszka, wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych. - Jeżeli uczniowie często z nimi pracują, wiedzą, jak czytać polecenia, na co zwrócić uwagę. Dlatego w naszej szkole kładziemy bardzo duży nacisk na naukę pisania testów kompetencyjnych.

  Już od wczesnych klas szkoły podstawowej uczniowie rozwiązują testy. - Cztery razy w ciągu roku szkolnego nasi uczniowie piszą sprawdziany wewnętrzne, w każdym semestrze po dwa. W tym roku poszerzyliśmy zakres testów gimnazjalnych o język angielski - dodaje dyrektor Widłak.

  Żeby młodzieży nie zabrakło czasu na powtórki, w klasie trzeciej szkoły podstawowej i w klasie szóstej prowadzone są dodatkowe zajęcia z tych przedmiotów, z których wiadomości sprawdzają egzaminy zewnętrzne.

  STOPNIE W DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM

  Szkoła dba także o to, by uczniowie chętnie do niej przychodzili, by była miejscem przyjaznym dla młodzieży. Zresztą udało jej się to osiągnąć. - W naszej szkole nie ma przemocy - wyjaśnia Małgorzata Widłak. - Dbamy także o to, by nie było w niej nudno. Wychodzimy również naprzeciw oczekiwaniom rodziców naszych uczniów. Jesteśmy chyba pierwszą szkołą w Kielcach, która ma dziennik elektroniczny. Raz w tygodniu nauczyciele wpisują do niego oceny uczniów wraz z opisem. W ten sposób zapracowane mamy i ojcowie mogą na bieżąco śledzić postępy w nauce swoich dzieci.

  Specjalnie dla młodych czytelników "Echa Dnia" nauczyciele z Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja ułożyli testy, przygotowujące do sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. Udzieli także dobrych rad, na co zwracać uwagę podczas rozwiązywania zadań.

  Dziś zamieszczamy zestawy gimnazjalne. Opracowali je: Iwona Marynowska-Gruszka - zagadnienia z języka polskiego, Krzysztof Fudala - z historii, Lucyna Wiśniewska - z muzyki, Ewa Woźniak - z plastyki, Wioletta Stokowiec - z matematyki, Marta Piórczyk - z biologii i Mariusz Kowalczyk - z geografii.
  CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

  - Każdy test jest skonstruowany według jakiegoś przewodniego hasła. My również zastosowaliśmy taką zasadę - wyjaśnia Iwona Marynowska-Gruszka. - Zagadnienia są związane z tematem: "Człowiek - poeta - świadek rzeczywistości...". Z tym zagadnieniem są związane dwa teksty źródłowe pisane prozą i dwa teksty poetyckie.
  Aby poradzić sobie z częścią "polonistyczną" testu humanistycznego przyda się znajomość literatury, sprawdzana zostanie wiedza z teorii literatur, gramatyki, ortografii.

  Najważniejsze oczywiście jest czytanie ze zrozumieniem. - Teksty źródłowe warto dokładnie przeczytać i przeanalizować, ponieważ często zawierają niemal gotowe odpowiedzi - podkreśla Iwona Marynowska-Gruszka. - Niestety jest to piętą achillesową uczniów.

  Z tą opinią zgadza się Krzysztof Fudala: - Często się zdarza, że uczniowie odpowiadają na pytania, nie czytając tekstów źródłowych. Z tego wynika najwięcej błędów.

  Ale uczniowie też nie czytają dokładnie poleceń. Jeżeli w treści zadania pojawia się kilka pytań, uczniowie często opowiadają na jedno z nich, pomijając resztę.
  Jakie inne błędy jeszcze popełniają gimnazjaliści? Spytaliśmy o to wszystkich ekspertów, którzy przygotowali ćwiczenia testowe. Na podstawie ich spostrzeżeń stworzyliśmy tabelę z dobrymi radami. Przeczytajcie, zobaczcie na co zwrócić uwagę, by nie stracić cennych punktów i osiągnąć znakomity wynik z egzaminów.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo