Trening czyni mistrza!

  Dorota Klusek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Iwona Marynowska-Gruszka, polonistka wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Kielcach:- W dalszym ciągu, uważamy, że przygotowania do testów zewnętrznych

  Iwona Marynowska-Gruszka, polonistka wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Kielcach: - W dalszym ciągu, uważamy, że przygotowania do testów zewnętrznych są bardzo ważnym elementem codziennej pracy.

  Jak skutecznie przygotować się do egzaminów zewnętrznych? Metoda jest jedna: ćwiczyć i to jak najwięcej. W końcu trening czyni mistrza.
  Iwona Marynowska-Gruszka, polonistka wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Kielcach:- W dalszym ciągu, uważamy, że przygotowania do testów zewnętrznych

  Iwona Marynowska-Gruszka, polonistka wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Kielcach: - W dalszym ciągu, uważamy, że przygotowania do testów zewnętrznych są bardzo ważnym elementem codziennej pracy.

  A w zdobyciu mistrzostwa na egzaminach pomoże "Echo Dnia", wspólnie z najlepszymi szkołami.

  Odświeżona elewacja, wymienione okna, wycyklinowane podłogi. Szkoła zmieniła swój wygląd, ale na tym nie koniec. - Teraz pozyskujemy nowoczesny sprzęt, mamy nową pracownię informatyczną, doposażona została pracownia biologiczno-chemiczna, mamy drugą salę językową. Jeśli chodzi o sprawy techniczne, to mamy sporo nowości - przyznaje Małgorzata Widłak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja w Kielcach.

  NAUKA JUŻ OD WRZEŚNIA

  Zmiany pojawiły się także w systemie nauczania. W klasach I-III, czyli w tak zwanym kształceniu zintegrowanym wprowadzona została dodatkowa godzina, którą dzieci poświęcają na odrabianie lekcji. - Dzieci, które bardzo długo siedzą w szkole, to wychodzą stąd już z odrobioną pracą domową. Dzięki temu mają więcej czasu na zabawy z rodzicami - śmieje się dyrektor Widłak.

  W starszych klasach IV-VI też są godziny przeznaczone na odrabianie lekcji, natomiast w klasie szóstej szkoły podstawowej i w trzeciej gimnazjum zostały wprowadzone dodatkowe godziny, przygotowujące do sprawdzianu i egzaminu.
  - Postanowiliśmy, że w tym roku zaczynamy we wrześniu, systematycznie powtarzamy, wdrażamy, uczymy i systematyzujemy - wylicza dyrektor Widłak.

  SPRAWDŹ, CO UMIESZ!

  - Wśród tych wszystkich nowych rozwiązań, dbamy o to, co kiedyś zostało wprowadzone do szkoły i sprawdziło się - podkreśla wicedyrektor szkoły, Iwona Marynowska-Gruszka. - W dalszym ciągu, uważamy, że przygotowania do testów zewnętrznych są bardzo ważnym elementem codziennej pracy. Testy w dalszym ciągu odbywają się u nas dwa razy w semestrze. Prowadzi to do tego, że uczniowie uzyskują swobodę w rozwiązywaniu zadań, doskonalą spostrzegawczość. Jest to niebagatelną sprawą, w momencie, kiedy stres pożera myśli. Poprzez takie działanie uczniowie nabywają dużej odporności psychicznej, by sprostać takiemu wyzwaniu, jakie stawia przed nimi i sprawdzian i egzamin.

  Na dodatek, w imię powiedzenia, że trening czyni mistrzem, sprawdzianów w szkole nie brakuje, ale co ważne, po przeprowadzeniu ich, są bardzo sumiennie omawiane.

  - W tym roku, we wrześniu, postanowiliśmy zrobić testy diagnozujące w starszych klasach: drugiej i trzeciej gimnazjum oraz w szóstej szkoły podstawowej - mówi dyrektor Małgorzata Widłak. - Uczniowie bardzo wierzyli, że są dobrze przygotowani i nie koniecznie trzeba tak wcześnie zaczynać te dodatkowe zajęcia. Okazało się jednak, że wiedza jest bardzo ulotna - uśmiecha się dyrektor Widłak. - Po tym teście rodzice dostali informację, w jakim obszarze dziecko sobie nie radzi. Może to nie była pełna widza, ale sygnał, że coś trzeba jeszcze ugruntować.

  ĆWICZENIA, ĆWICZENIA, ĆWICZENIA

  I znów okazuje się, że skuteczna metoda poradzenia sobie z egzaminem, to ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie. Dobrze, jeśli przy nauce korzysta się z interesujących metod. - Sięgamy po różne metody zapamiętywania. Te haki pamięciowe są bardzo cenione przez uczniów, pozwalają zapamiętać trudne terminy gramatyczne, zasady, wyrazy o skomplikowanej pisowni. Dzieci uwielbiają wizualizację - dodaje Iwona Marynowska-Gruszka.

  - Cenne jest także wprowadzenie do nauki elementów codzienności, uświadomienie uczniom, że wiedza zdobyta w szkole, jest jak najbardziej przydatna w życiu. Mnożysz, bo będzie ci potrzebny rachunek w banku, w chemii uważasz na proporcje i tak samo w życiu.

  Oczywiście, uczniowie w Zespole Szkół Społecznych nie ograniczają się tylko do nauki. Gimnazjaliści i uczniowie ze strasznych klas szkoły podstawowej mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z łucznictwa, które odbywają się w klubie Stella. - W gimnazjum już od pierwszej klasy wprowadziliśmy w formie koła zainteresowań kurs samoobrony. Do tej pory był on tylko w klasie trzeciej gimnazjum, ale ponieważ cieszył się popularnością, wszyscy chcą się czuć bezpiecznie, wiedzieć, jak się obronić - wyjaśnia dyrektor Widłak.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo