Formuła 1 - rusza rewolucyjny sezon Mistrzostw Świata

  Formuła 1 - rusza rewolucyjny sezon Mistrzostw Świata

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Niedzielny wyścig o Grand Prix Australii, który odbędzie się na torze Albert Park w Melbourne, rozpocznie sezon mistrzostw świata Formuły 1, który przyniesie wiele zmian technicznych. Tytułów zdobytych przed rokiem bronić będą Brytyjczyk Lewis Hamilton z McLaren-Mercedes oraz team Ferrari.
  Formuła 1 - rusza rewolucyjny sezon Mistrzostw Świata
  18 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Świętokrzyskiego

  Albert Park - GP Australii

  Tory Formuły 1 w sezonie 2009

  Link do głównego zdjęcia

  Sepang International - GP Malezji


  Rywalizacja zakończy się 1 listopada wyścigiem o Grand Prix Abu Dabi na torze Yas Mariona budowanym obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie można wykluczyć, że - podobnie jak w GP Singapuru - kierowcy będą się w nim ścigać wieczorem, przy sztucznym oświetleniu.


  Obecny sezon będzie przebiegał pod hasłem szukania jak największych oszczędności w związku z ogólnoświatowym kryzysem finansowym, który sprawia, że ze sportu - również Formuły 1 - wycofują się sponsorzy, a wiele ekip musi się odnaleźć w ramach dużo niższych budżetów, niż dotychczas.
  Mimo tych problemów w stawce, podobnie jak w ubiegłym sezonie, znalazło się dziesięć ekip, które wystawią do rywalizacji po dwa bolidy.
  Pojazdy te jednak będą przypominały te, w jakich ścigano się dwie dekady wcześniej, bowiem w ramach oszczędności całkowicie odstąpiono od elementów aerodynamicznych zdobiących nadwozie w ostatnich kilkunastu latach.


  Kierowcy więc będą poruszać się po torach w bolidach o szerszym i wyższym przednim spojlerze oraz wąskim i niskim tylnym skrzydle, a zabronione są w nowym regulaminie wszelkie wypustki rozbijające masy powietrza podczas jazdy. Jednocześnie, aby poprawić przyczepność zamieniono opony bieżnikowane na gładkie typu slick, których wyłącznym dostawcą - czterech rodzajów mieszanek - będzie japoński koncern Bridgestone.
  Ta zmiana ogumienia może się okazać bardzo ryzykowna jeśli podczas rywalizacji będzie padał deszcz, bowiem wtedy kierowcy będą mieli większe niz dotychczas problemy z utrzymaniem właściwego toru jazdy. Podczas jednego wyścigu wciąż będą musieli użyć dwóch różnych mieszanek, z których bardziej miękka będzie oznaczona z boku zielonym paskiem.


  Ograniczenie docisku związanego z rozbudowanymi elementami aerodynamiki ma wpłynąć na uatrakcyjnienie rywalizacji na torze. Ułatwić kierowcom wyprzedzanie ma również system odzyskiwania energii kinetycznej powstającej podczas hamowania, która po przetworzeniu w akumulatorach ma zwiększać na kilka sekund moc bolidów przy wyjściu z wiraży na proste.
  KERS, którego pomysłodawcą i głównym promotorem jest BMW-Sauber, nie będzie w tym roku jeszcze wyposażeniem obligatoryjnym, ale biorąc pod uwagę - przynajmniej teoretyczne - założenia o zwiększeniu potencjału silnika trudno wyobrazić sobie, żeby nie korzystały z niego zespoły poważnie myślące o walce o tytuły mistrzowskie czy miejsca na podium.


  Zmienił się nieco regulamin dotyczący silników, bowiem w nowym sezonie każdy kierowca będzie miał do dyspozycji osiem jednostek napędowych do wykorzystania w 17 wyścigach. Wykorzystanie każdej nadprogramowej oznaczać będzie przesunięcie o dziesięć lokat do tyłu na starcie najbliższej Grand Prix.


  Uregulowano też kwestię zjazdu do alei serwisowej podczas, gdy na torze znajduje się "samochód bezpieczeństwa". Każdy bolid będzie wyposażony w system GPS, który będzie informował kierowców, kiedy może udać się na tankowanie paliwa i zmianę opon. Jeśli uczynią to przed tym wskazaniem zostaną ukarani.


  Do publicznej wiadomości będą też podawane informacje na temat ciężaru bolidów, dzięki czemu nie będzie już tajemnicą, kto jedzie z większą ilością paliwa w baku. Ograniczy to spekulacje na temat taktyk przyjmowanych przez szefów ekip.
  Wśród 20 kierowców będzie się ścigał w tym roku tylko jeden debiutant - Szwajcar Sebastien Buemi, który zasilił ekipę Toro Rosso-Ferrari, a w czołówce stawki nie zaszły większe zmiany.

  Faworytem, według największych firm bukmacherskich, jest Fin Kimi Raikkonen z Ferrari (4:1), mistrz świata z 2007 roku. W notowaniach nieznacznie wyprzedza Hiszpan Fernando Alonso z Renault, Brytyjczyka Jensona Buttona z Brown GP i broniącego tytułu Hamiltona (9:2).
  Tuż za nimi znajduje się ubiegłoroczny wicemistrz świata brazylijczyk Felipe Massa (5:1), a za kierowcą Ferrari Robert Kubica z BMW-Sauber (11:2).

  W rywalizacji konstruktorów zdecydowanym liderem jest Ferrari (11:10), przed McLaren-Mercedes (7:2), a trzecie miejsce - ex aequo - zajmują ekipy BMW-Sauber i Brown GP (4:1), które zdecydowanie wyprzedzają Renault (12:1).

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry