Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi etap rekrutacji na Uniwersytecie i Politechnice. Studenci mają, w czym wybierać

/dota/
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na kieleckich uczelniach publicznych. Strzałem w dziesiątkę okazały się kierunki "zamawiane".

Politechnika Świętokrzyska odnotowała nieznaczny wzrost zainteresowania swoją ofertą, Uniwersytet Jana Kochanowskiego spadek.

- Ogólna ocena pierwszego etapu tegorocznej rekrutacji jest bardzo dobra - mówi Stanisław Adamczak. Elektronicznie, na stronie Politechniki Świętokrzyskiej, na studia stacjonarne zarejestrowało się 2772 kandydatów, a wpłaty dokonało 2400 osób.

SKUTECZNE AKCJE

- W pierwszym etapie zakwalifikowaliśmy 2238 studentów - wyjaśnia rektor Adamczak. - To w porównaniu z ubiegłym rokiem o 44 osób więcej. Być może ta różnica nie jest imponująca, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest coraz mniej absolwentów szkół średnich, to trzeba stwierdzić, że rekrutacja jest udana. Nasze działania promocyjne przyniosły efekt pozytywny.
Zaowocowała także akcja "Dziewczyny na Politechnikę", ponieważ w tym roku o 4 procent zwiększyła się liczba pań przyjętych na kierunki techniczne.

Rekrutacja została zakończona na pięciu kierunkach. Limit miejsc został wyczerpany na budownictwie, architekturze i urbanistyce, inżynierii środowiska, informatyce i ekonomii.
- Na pozostałych kierunkach rekrutacja będzie kontynuowana - mówi Stanisław Adamczak. - Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. Ale w ramach naszych możliwości postaramy się przyjąć jak najwięcej studentów. Chcemy, by jak najszersza grupa otrzymała szansę studiowania na naszej uczelni.
Druga tura naboru potrwa do 15 września.

SUKCES NA "ZAMAWIANYCH"

Pierwszy etap rekrutacji dobiegł końca także w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Przygotowaliśmy około 10 tysięcy miejsc dla studentów. Zgłosiło się około 8700 kandydatów - wyjaśnia Ryszard Biskup, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Na niektórych kierunkach jest bardzo duże oblężenie. Na przykład na filologie obce było 10 kandydatów na jedno miejsce, z kolei cztery osoby na jedno miejsce były na fizjoterapii, na ochronie środowiska, czy na pedagogice opiekuńczej.

Dobrym pomysłem okazały się też tak zwane kierunki zamawiane, których studenci będą otrzymywali specjalne stypendium. - Bardzo dużo chętnych mamy na matematyce, sporo na fizyce, ale rekordy popularności bije chemia, gdzie mieliśmy 3-4 osoby na jedno miejsce - mówi Ryszard Biskup.

Mimo tych sukcesów, w porównaniu z rokiem ubiegłym, chęć studiowania w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego zadeklarowało o około 1000 osób mniej. Ale kolejni chętni nadal się mogą zgłaszać. Drugi etap rekrutacji potrwa do połowy września. W zależności od wydziału, od 12 do 18 września.

- Liczymy także na to, że o miejsce na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego będą się ubiegały te osoby, które starały się o przyjęcia na inne uczelnie w kraju. A warto skorzystać z naszej oferty, która jest bardzo szeroka: 28 kierunków, 110 specjalności. Każdy może znaleźć coś dla siebie - podkreśla Ryszard Biskup.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie