Generał Kazimierz Załęski "Bończa"

  Generał Kazimierz Załęski "Bończa"

  (m)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gen. Kazimierz Załęski "Bończa"

  Gen. Kazimierz Załęski "Bończa" ©Marek Maciągowski

  .Gen. Kazimierz Załęski ps. "Bończa" urodził się w 1919 roku w Radomiu. Obecnie mieszka w Kielcach. Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim,walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku.
  Gen. Kazimierz Załęski "Bończa"

  Gen. Kazimierz Załęski "Bończa" ©Marek Maciągowski

  Po kapitulacji Warszawy nie poszedł do niewoli. Działał w konspiracji w Radomiu. Zagrożony aresztowaniem uciekł do lasu.

  Tam trafił na oddział Narodowych Sił Zbrojnych " Kamień", z którym doszedł w okolice Piotrkowa, gdzie namówił żołnierzy do przejścia do Armii Krajowej. Został dowódcą Oddziału Partyzanckiego "Bończa", a następnie 2 kompanii 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Dowodził udaną zasadzką, która rozpoczęła bitwę pod Diablą Górą. Był cenionym i lubianym przez podwładnych dowódcą. Więziony w okresie stalinowskim, a później represjonowany. Po wojnie zasłużony dla upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Krajowej. Aktywnie działa w organizacjach kombatanckich i charytatywnych. W maju 2008 roku otrzymał stopień generała brygady. Odznaczony wieloma odznaczeniami w tym Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Czytaj też

  Wideo