Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze trwa nabór na prawo

Redakcja
Projekt dotyczący kierunku prawo w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach przygotowały Karolina Kurtek i Małgorzata Szostkiewicz. Wartość projektu to ponad 4 miliony złotych.
Projekt dotyczący kierunku prawo w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach przygotowały Karolina Kurtek i Małgorzata Szostkiewicz. Wartość projektu to ponad 4 miliony złotych. Dawid Łukasik
Bezpłatne studia na prawie i na informatyce, nowe specjalności i atrakcyjne kursy. Z tymi nowościami w nowy rok akademicki wkracza Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach.

Tu znajdziesz informacje

Tu znajdziesz informacje

Zasady rekrutacji, terminy, wymagane dokumenty - te wszystkie informacje znajdziesz w dziale rekrutacji Wyższej szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach, przy ulicy Jagiellońskiej 109A oraz pod numerami telefonów: 041-345-13-13, 041-69-19, 041-345-52-56.

Te zmiany umożliwiają dwa projekty. Na ich realizację uczelnia otrzymała ponad 8 milionów złotych, ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

"Specjalność prawo administracji publicznej i gospodarcze, kursy przygotowujące do egzaminu aplikacyjnego oraz doszkalanie kadry naukowej z zakresu specjalistycznych języków obcych". Tak brzmi nazwa pierwszego projektu, wartego ponad 4 miliony złotych.

PRAWO ZA DARMO

- Skorzystają z niego przede wszystkim nasi przyszli studenci prawa. W tym roku, w ramach projektu, za darmo studia prawnicze, będzie mogło rozpocząć 25 studentów na studiach dziennych i 25 na studiach zaocznych - mówi Małgorzata Szostkiewicz, współautorka projektu. - Dotychczas prawo było w ofercie naszych studiów, ale ponieważ jesteśmy uczelnią niepubliczną, za naukę trzeba było zapłacić. Teraz 50 studentów, przez pięć lat, będzie mogło studiować za darmo. Jest to o tyle ważne, że nasz region nie należy do najbogatszych.

Projekt już jest realizowany. Pierwsi żacy, którzy skorzystają z możliwości bezpłatnego studiowania prawa, zaczną naukę już w październiku 2009 roku. Kto to będzie? To się dopiero okaże. Do 10 września trwa nabór dla chętnych.

- Kiedy skończymy przyjmować dokumenty, wówczas rozpocznie się proces rekrutacyjny. W pierwszym etapie spośród złożonych świadectw wybierzemy najlepsze, a w drugim wyłonione osoby zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną, pod kątem preferencji zawodowych - wyjaśnia Małgorzata Szostkiewicz. - Może się przecież zdarzyć taka osoba, której na przykład powinęła się noga na maturze i podczas tej rozmowy będzie się mogła zrehabilitować.

BEZPŁATNE KURSY NA APLIKACJĘ

Warto się pospieszyć, choć już dziś prawo w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach cieszy się dużą popularnością. Chętnych nie brakuje. Na jedno miejsce czekają dwie osoby.
Pozyskane fundusze z jednej strony pozwolą na bezpłatne studia. Z drugiej zaś zostaną uruchomione nieodpłatne kursy na aplikacje prawnicze dla absolwentów prawa oraz studentów ostatnich lat tego kierunku. Jednym zdaniem dla osób, które w przyszłości będą zdawały egzamin na aplikację.

- W październiku zamierzamy ruszyć z pierwszym kursem. W sumie, w ramach projektu, jest przewidzianych 25 edycji. Jedna będzie trwała trzy miesiące i będzie mogło w niej wziąć udział 15 osób. Tu także czekamy na zgłoszenia - mówi Karolina Kurtek, druga autorka projektu "Specjalność prawo administracji publicznej i gospodarcze, kursy przygotowujące do egzaminu aplikacyjnego oraz doszkalanie kadry naukowej z zakresu specjalistycznych języków obcych".
W ramach projektu odbędzie się też pięć konferencji zorganizowanych przez uczelnię. Z funduszy skorzysta również kadra naukowa. - Projekt zakłada kursy językowe dla pracowników naukowych - dodaje Karolina Kurtek. - Pracownicy będą doszkalani ze specjalistycznych, prawniczych języków obcych.

ATRAKCYJNA INFORMATYKA

Jednakowo atrakcyjne zapowiada się realizacja drugiego projektu, o nazwie: "Modyfikacja programu na kierunku studiów informatyka i utworzenie nowej specjalności". Jego wartość wynosi blisko 4 miliony złotych i będzie realizowany na kierunku informatyka.
- Projekt finansuje sto procent studiów inżynierskich na kierunku informatyka. W jego ramach zostanie uruchomiona nowa specjalność - grafika komputerowa oraz ruszą bezpłatne kursy webmasterów - wylicza Michał.Łatasiewicz, autor projektu z informatyki. - Webmaster, grafika komputerowa. Kładziemy nacisk na te kierunki, ponieważ tacy specjaliści są poszukiwani. Dobrych webmasterów brakuje. Jeśli chodzi o grafikę, to zwrócimy uwagę na grafikę wydawniczą. Będziemy się starali stworzyć możliwości kształcenia w kierunku grafika komputerowego, który mógłby poprowadzić oficynę wydawniczą.

Z kursów mogą korzystać także osoby spoza środowiska akademickiego. Oczywiście decyduje kolejność zgłoszeń. Są już pierwsi chętni.

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Nabór na studia informatyczne trwa do 20 września. - O tym, kto się na nie dostanie decyduje kolejność zgłoszeń, ale jeśli chętnych będzie więcej niż zaplanowaliśmy miejsc, wówczas kandydatów zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną - wyjaśnia Michał Łatasiewicz.

Tak jak w przypadku projektu dotyczącego prawa, tak i w informatycznym, skorzysta z niego również kadra naukowa uczelni. - Podczas wyjazdów studyjnych nasi pracownicy będą mogli zobaczyć ośrodki informatyczne za granicą, między innymi w Grenadzie, Santiago de Compostela, w Salzburgu czy na przykład w Dublinie. Widziane tam rozwiązania będą mogli przenieść na nasz grunt, a wtedy z ich wiedzy skorzystają wszyscy - podkreśla Michał Łatasiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie