Rowerek? Bieżnia? A może eliptyk? Ćwicz jak lubisz i chudnij...

  Rowerek? Bieżnia? A może eliptyk? Ćwicz jak lubisz i chudnij

  Beata Alukiewicz

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rowerek? Bieżnia? A może eliptyk? Ćwicz jak lubisz i chudnij

  ©Ł. Zarzycki

  Już kilkakrotnie prezentowaliśmy, jakie zadania ruchowe ma przed sobą każdy z uczestników naszej akcji "Zmień się na zdrowie". Dziś na prośbę naszych czytelników, bliżej pokażemy najbardziej popularne rodzaje ćwiczeń.
  Rowerek? Bieżnia? A może eliptyk? Ćwicz jak lubisz i chudnij

  ©Ł. Zarzycki

  Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z nich, warto wiedzieć, na które partie mięsni działa, jakiego wymaga wysiłku i przede wszystkim, czy stan naszego zdrowia pozwala na uprawianie takich, a nie innych zajęć.
  - Dość ważnym elementem działalności naszych fitness clubów, a myślę, że i innych też, jest indywidualny dobór ćwiczeń, a czasami rehabilitacji do potrzeb i ewentualnego schorzenia klienta - mówi Olga Chaińska. -Trzeba też pamiętać, że nie wszystko można od razu wykonywać na pierwszej wizycie.

  Rowerkiem z obciążeniem lub bez

  Rowerek czyli Spinning to grupowa jazda w rytm muzyki. W jej trakcie wzrasta siła i wytrzymałość mięśni, w tym serca. Mocniejsze robią się kości, klatka piersiowa zwiększa objętość, co polepsza wentylację i ukrwienie płuc. Podczas godzinnej sesji treningowej spala się około 900 kcal. Następuje spadek masy ciała, szczególnie w okolicach nóg i bioder.

  Trening imituje prawdziwą jazdę w terenie: raz jest płasko, gładko, jak po szosie, raz ciężki podjazd czy szybki zjazd - zależy to od ustawienia rowerku - możemy na początku jechać z niewielkim oporem, potem dowolnie go obciążać - ćwiczenie dla wszystkich.
  Bieżnie i eliptyk

  Bieżnia, to uiwersalne ćwiczenie wskazane nawet dla początkujących. Specjalnie przesuwająca się taśma w podłodze urządzenia nadaje tempo. Można zacząć od chodzenia, szybkiego marszu, potem do biegu. Są też specjalne bieżnie zwane piaskowymi. Urządzenie jest tak skonstruowane, że ma się wrażenie - i taki też wkłada się wysiłek - że biegnie się po piasku. Na bieżni pracują głównie mięsnie brzucha, ud i łydek. Z kolei eliptyk to coś pośredniego pomiędzy rowerkiem a bieżną. Pozwala na takie ustawienie, że spalanie tkanki tłuszczowej jest zaprogramowane w zależności od wieku, wagi i tętna - oba ćwiczenia zaliczają się do grupy cardio i są wskazane dla wszystkich.

  Wiosła na sucho

  Suchy wioślarz, to urządzenie doskonale nadające się do treningu całego ciała. Podczas ćwiczeń pracują: łydki, klatka piersiowa, mięśnie rąk, pośladki brzuch oraz uda, a symulator wiosłowania pozwala na efektywne i szybkie spalanie zbędnych kalorii. Urządzenie ma magnetyczny system oporu, regulację kąta nachylenia wioseł i licznik - możemy sprawdzić, ile kilometrów przepłynęliśmy. Jednak samo ćwiczenie nie jest na początku proste - problem nie tylko w wysiłku, jaki trzeba weń włożyć, ale w zgraniu ruchów rąk i nóg - w przeciwieństwie bowiem do prawdziwej łódki, suchy wioślarz ma także ruchome siodełko - ćwiczenie dla bardziej zaawansowanych.

  Do wyboru do koloru

  Oczywiście różnego rodzaju ćwiczeń proponowanych w fitness clubach jest dużo, dużo więcej. Nie sposób w jednym tekście opisać wszystkich. Wymieńmy więc pokrótce, te, które obok rowerków, bieżni, eliptyka czy wioseł cieszą się największą popularnością:


  * BUB czyli brzuch-uda-biodra. Ćwiczenia gimnastyczne skoncentrowane na ujędrnianiu dolnych partii ciała - zajęcia dla wszystkich

  * MIX - kompleksowy trening zapewniający jędrne i smukłe ciało, poprawiający kondycję i redukujący tkankę tłuszczową. Często wykorzystujący ćwiczenia z przyborami - zajęcia dla wszystkich.

  * Dance step - zajęcia choreograficzne. Poprawiają wydolność, kondycję, pomagają zrzucić zbędne kilogramy - zajęcia dla średniozaawansowanych i zaawansowanych

  * Magic bar - zajęcia o maksymalnej efektywności ze specjalnie skonstruowana sztangą. Efekt wzmożonego spalania kalorii utrzymuje się jeszcze 12 godzin po treningu - ćwiczenie dla wszystkich, należy jedyne dobrać ciężar sztangi.

  * Body Space - ćwiczenia w specjalnym, próżniowym urządzeniu: 15 minut body space zastępuje godzinę jazdy na rowerze - przeciwwskazana dotyczą osób z ekstremalnie niskim i ekstremalnie wysokim ciśnieniem, chorobą wieńcową, osób ze stanami zapalnymi żył, kobiet w czasie miesiączki i kobiet w czasie ciąży.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry