Oliwa - najlepszy z tłuszczów

  Oliwa - najlepszy z tłuszczów

  /LB/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Oliwa - najlepszy z tłuszczów

  ©fot. Łukasz Zarzycki

  W kuchni oliwa jest produktem niezastąpionym. Tłoczona "na zimno" posiada fantastyczne właściwości zdrowotne i odżywcze.
  Oliwa - najlepszy z tłuszczów

  ©fot. Łukasz Zarzycki

  Tę najbardziej wartościową oliwę otrzymuje się w wyniku tłoczenia "na zimno", bez udziału procesów termicznych, miąższu owoców oliwki. Podgrzewanie oliwy powoduje uwalnianie kwasów nienasyconych, szkodliwych dla zdrowia. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się napis "extra vergine", co oznacza właśnie oliwę z pierwszego tłoczenia. W oliwie najistotniejsze są jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko chorób serca i układu krążenia.
  Innym ważnym składnikiem jest kwas oleinowy. Chroni on przed zachorowaniami na astmę. Oliwa reguluje procesy trawienia i spowalnia procesy starzenia. Polecana jest cukrzykom, gdyż doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi.

  Oliwa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, można jej używać niemalże do wszystkiego. Wyśmienicie pasuje do potraw pieczonych i gotowanych, do skrapiania sałaty, smażenia mięs, marynowania. Można także używać jej do smarowania pieczywa, jest bowiem o wiele wartościowsza niż masło.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry