Ranking świętokrzyskich gimnazjów: Kieleckie "Nazaret" i...

Ranking świętokrzyskich gimnazjów: Kieleckie "Nazaret" i "Sawicka" nadal w elicie

Piotr BURDA burda@echodnia.eu

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Ranking świętokrzyskich gimnazjów: Kieleckie "Nazaret" i "Sawicka" nadal w elicie
Ranking świętokrzyskich gimnazjów: Kieleckie "Nazaret" i "Sawicka" nadal w elicie
Nic się nie zmienia - kieleckie "Nazaret" i "Sawicka" to nadal gimnazjalna elita. Pokazały to wyniki tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych.

"Konkursowy" ranking świętokrzyskich gimnazjów 2010

"Konkursowy" ranking świętokrzyskich gimnazjów 2010


Przedstawiamy gimnazja, które miały co najmniej dwóch laureatów w 11 konkursach przedmiotowych. Biorąc pod uwagę ilość laureatów stworzyliśmy ranking najlpeszych gimnazjów województwa.
1. Gimnazjum imienia świętej Jadwigi Kielce - 25;
2. Gimnazjum numer 23 Kielce - 13;
3. Kolegium Szkół Prywatnych , tak zwane Gimnazjum Językowe Kielce - 9;
4. Gimnazjum numer 9 Kielce, Gimnazjum numer 1 Ostrowiec,Gimnazjum numer 1 Busko i Gimnazjum Sobków - po 5;
8. Gimnazjum Stąporków, Gimnazjum Tumlin, Gimnazjum Krasocin, Gimnazjum numer 16 Kielce, Gimnazjum numer 1 Sandomierz i Gimnazjum numer 2 Pińczów - po 4;
14. Prywatne Gimnazjum Skarżysko, Gimnazjum numer 1 Końskie, Gimnazjum numer 2 Końskie, Gimnazjum Społeczne Kielce, Gimnazjum Integracyjne numer 4 Kielce, Gimnazjum Koprzywnica - po 3
20. Gimnazjum numer 1 Kielce, Gimnazjum numer 3 Kielce, Gimnazjum numer 6 Kielce, Gimnazjum numer 1 Staszów, Gimnazjum numer 2 Staszów, Gimnazjum numer 3 Ostrowiec, Gimnajzum numer 2 Opatów, Gimnazjum Szydłów, Gimnazjum Solec Zdrój, Gimnazjum Wolica, Gimnazjum Bodzechów, Gimnazjum Łoniów, Gimnazjum numer 1 Pińczów - po 2Konkursy przedmiotowe w gimnazjach cieszą się bardzo dużą popularnością wśród uczniów. Kuszą profity. Laureaci konkursów mają "z urzędu" zapewnione miejsce w dowolnej szkole ponadgimnazjalnej i maksymalną ilość punktów na egzaminie gimnazjalnym, a finaliści dostają dodatkowe punkty potrzebne w czasie rekrutacji.

Zakończono już tegoroczną edycję konkursów przedmiotowych. Do pierwszego etapu - szkolnego - przystąpiło w naszym województwie kilka tysięcy uczniów.

NAZARETANKI NIE ODPUSZCZAJĄ

Pierwsze miejsce nie zaskakuje. Kieleckie gimnazjum świętej Jadwigi prowadzone przez siostry Nazaretanki od lat zdominowało konkursy przedmiotowe. Widać to zwłaszcza w przedmiotach ścisłych. Sześciu laureatów z chemii, czterech z fizyki, trzech z biologii, dwóch z matematyki. I korzystają z tej samej recepty. - Trzeba poświęcać dużo czasu uczniom. Niech chodzi tylko o to, aby oni słuchali nauczyciela, ale żeby nauczyciel też ich słuchał. Uczniowie mają duże ambicje i wiele oczekują od nauczyciela - mówi siostra Leticja Łasek, dyrektor gimnazjum świętej Jadwigi.

DOBRZY Z POLSKIEGO

Drugie miejsce też nie jest zaskoczeniem. Gimnazjum numer 23, działające przy IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Hanki Sawickiej to najlepsze samorządowe gimnazjum w Kielcach. Swoją klasę potwierdza nie tylko w konkursach, ale także w bardzo wysokich wynikach egzaminu gimnazjalnego. Od początku istnienia gimnazjum przy ulicy Radiowej przychodzi do niego spora liczba uczniów spoza rejonu. Na Nazaretanki to jednak za mało. Na pocieszenie zostaje "Sawickiej" prestiżowy konkurs z języka polskiego, w którym ma trzech laureatów, przy jednym ze świętej Jadwigi.

NAUCZYCIELE DECYDUJĄ

Na najniższym stopniu konkursowego podium jest kieleckie Gimnazjum Językowe. To dzięki czterem laureatom konkursu z języka niemieckiego, zdominowanego przez uczniów szkoły z ulicy Karczówkowskiej. Zaskoczeniem jest dobry wynik gimnazjum w Sobkowie, które ma pięciu laureatów. To wynik pracy nauczycielek języka rosyjskiego: Iwony Bagińskiej i Doroty Gryń , które w sumie miały czterech laureatów. Na podobnej zasadzie wysoko znalazło się ostrowieckie gimnazjum numer 1, które zdominowało konkurs geograficzny. To efekt dobrej pracy nauczycielek: Anny Lenart i Danuty Szczepańskiej. Czwarte miejsce dla kieleckiego gimnazjum numer 9 nie powinno dziwić. W pobliżu tego gimnazjum jest bowiem szkoła podstawowa numer 25 na Ślichowicach, która zdominowała konkursy w podstawówkach. Część uczniów tej szkoły odnosi swoje kolejne sukcesy w gimnazjum przy ulicy Naruszewicza.

BIAŁA PLAMA

Największym nieobecnym tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych są gimnazja starachowickie. W tym pięćdziesięciotysięcznym mieście, mającym sześć gimnazjów nie ma ani jednego laureata konkursu przedmiotowego.

KIELCE DOMINUJĄ

Wyniki tegorocznej edycji konkursów pokazują jak duża przepaść dzieli Kielce od reszty województwa. Ta różnica jest coraz większa. A jeszcze pięć lat temu kieleckie gimnazja były w cieniu szkół z Buska, Ostrowca, Krasocina czy Kunowa. Kieleckie gimnazja miały więcej laureatów jedynie w konkursach językowych i chemicznym. Teraz uczniowie spoza Kielc stanowią większość jedynie w konkursach z geografii, informatyce, czy języku rosyjskim.

Komentarze

Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wybory Parlamentarne 2015

Wideo