Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ruszy budowa nowego gmachu Politechniki Świętokrzyskiej

/dota/
Tak będzie wyglądał Energis – budynek dydaktyczno - laboratoryjny inżynierii środowiska Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Tak będzie wyglądał Energis – budynek dydaktyczno - laboratoryjny inżynierii środowiska Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Ma być inteligentny i zasilany z odnawialnych źródeł energii. Mowa o Energisie - nowym budynku dydaktyczno - laboratoryjnym inżynierii środowiska Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wybuduje go kielecka firma Dorbud S.A. W czwartek w tej sprawie została podpisana umowa.

O gmachu inżynierii środowiska, jak Energis jest potocznie nazywany, już teraz mówi się, że będzie wyjątkową budową. - To będzie brylant, jaki dodajemy do korony kampusu Politechniki Świętokrzyskiej - podkreśla rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, profesor Stanisław Adamczak. - Będzie usytuowany w ciągu istniejących już budynków dydaktyczno - labolatoryjnych, a jednocześnie będzie się wyróżniał swoim wyglądem.

Energis stanie u zbiegu ulic Warszawskiej i Studenckiej. O jego wyjątkowości stanowi także to, że będzie jest budowlą energooszczędną i inteligentną, zasilaną z odnawialnych źródeł energii. - Będzie wykorzystywał energię promieniowania słonecznego, a także energię zakumulowaną w gruncie i powietrzu - wyjaśnia profesor Jerzy Zbigniew Piotrowski, dziekan wydziału budownictwa i inżynierii środowiska Politechniki Świętokrzyskiej, jeden z projektantów.

To kolejny ważny element, na który zwraca uwagę rektor Adamczak: - Projekt został przygotowany przez pracowników Politechniki Świętokrzyskiej, a zostanie zrealizowany przez absolwenta naszej uczelni, pana Grzegorza Tworka i kielecką firmę Dorbud S.A.

Nowy budynek ma liczyć 22 sale. Jedna z sal dydaktycznych na czwartym piętrze będzie wykorzystywana do prezentacji zastosowanych w budynku nowoczesnych rozwiązań. Wraz z powstaniem nowego budynku, w Politechnice Świętokrzyskiej zostanie utworzony nowy wydział: inżynierii środowiska i energetyki. Koszt budowy gmachu ma wynieść 35 334 000 złotych, z czego 30 033 900 pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace powinny się rozpocząć na pod koniec września, natomiast ich zakończenie zaplanowane jest na 31 stycznia 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie