Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rondo majora Henryka Dobrzyńskiego "Hubala" w Kielcach? Złożono oficjalny wniosek

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Radni Katarzyna Suchańska, Kamil Suchański i Dariusz Kisiel oraz działacz społeczny Łukasz Wasilewski wystąpili z wnioskiem o nadanie nazwy mjr Henryka Dobrzyńskiego "Hubala" nowo budowanemu rondu u zbiegu ulic Malików i Batalionów Chłopskich.
Radni Katarzyna Suchańska, Kamil Suchański i Dariusz Kisiel oraz działacz społeczny Łukasz Wasilewski wystąpili z wnioskiem o nadanie nazwy mjr Henryka Dobrzyńskiego "Hubala" nowo budowanemu rondu u zbiegu ulic Malików i Batalionów Chłopskich.
Radni Katarzyna Suchańska, Kamil Suchański i Dariusz Kisiel oraz działacz społeczny Łukasz Wasilewski wystąpili z wnioskiem o nadanie nazwy majora Henryka Dobrzyńskiego "Hubala" nowo budowanemu rondu u zbiegu ulic Malików i Batalionów Chłopskich.

W Kielcach będzie rondo "Hubala"?

- Chcielibyśmy zrobić to, co władze miasta powinny uczynić już dawno temu. To zaskakujące, ale do tej pory w Kielcach nikt nie uhonorował tak wybitnej postaci dla Kielecczyzny. Dla wielu może być to wręcz zadziwiające z uwagi na to, że przecież tyle w naszym regionie mamy odniesień historycznych do Jego postaci, a jednak o mjr Hubalu chyba wszyscy zapomnieli - mówi Kamil Suchański.

- Ja tę inicjatywę traktuję również bardzo osobiście ze względu na moją babcię, która wielokrotnie wspominała mjr Hubala. Jako młoda dziewczyna przynosiła dla jego oddziałów jedzenie do lasów i wiem z jej opowieści, ile nadziei dawał jej wówczas widok munduru wojska polskiego. Niestety, mimo iż nasz region tak mocno był związany z takimi działaniami, to postać mjr Hubala wydaje się zupełnie przemilczana. My chcielibyśmy to zmienić - podkreśla Dariusz Kisiel.

Zauważa to również Kamil Kamiński ze Stowarzyszenia "Mieszkańcy Kielc", które wspiera inicjatywę nadania imienia mjr Henryka Dobrzyńskiego "Hubala", a także działacz społeczny Łukasz Wasilewski.

- Ziemia kielecka była świadkiem bohaterskiej postawy mjr Henryka Dobrzyńskiego "Hubala", który w obronie Rzeczpospolitej i naszej wolności przelał swoją krew bohatersko do końca broniąc honoru żołnierza wojska polskiego. Niestety, tak jak do tej pory nieznane jest miejsce jego pochówku przez Niemców, tak w stolicy województwa świętokrzyskiego do dzisiaj nie ma ulicy czy ronda jego imienia – podkreśla Katarzyna Suchańska.

- Dlaczego akurat to miejsce? Marzec to miesiąc poświęcony żołnierzom wyklętym, a w tym miejscu rozpoczęto właśnie przebudowę skrzyżowania, które dodatkowo stanowi wylot w kierunku Piotrkowa – okolic, w których mjr Hubal stoczył ostatnią bitwę. Prawdopodobnie również jest tam miejsce jego pochówku, bo pamiętajmy, że żołnierze niemieccy ukryli ciało majora, aby uniemożliwić budowanie Jego pamięci wśród ludności naszego regionu - dodaje Łukasz Wasilewski.

Poniżej wniosek, jaki złożono w tej sprawie:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie