Świąteczni goście w ostrowieckim Muzeum

  Świąteczni goście w ostrowieckim Muzeum

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Śledzińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Świąteczni goście w ostrowieckim Muzeum

  ©archiwum

  Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza od 10 grudnia roku do końca stycznia 2018 roku do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Świąteczni goście – tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe”. Celem wystawy jest przypomnienie i opowieść o zanikających tradycjach ludowych związanych z okresem Bożego Narodzenia.
  Świąteczni goście w ostrowieckim Muzeum

  ©archiwum

  W tradycji ludowej Wigilia i dzień Bożego Narodzenia były czasem spędzanym w uroczystym nastroju w gronie najbliższej rodziny. Nie składano i nie przyjmowano wówczas wizyt. Dopiero dzień świętego Szczepana otwierał okres zabaw, spotkań i przyjęć. W tym dniu zaczynano odwiedziny, a w domach pojawiali się pierwsi świąteczni goście – między innymi kolędnicy z szopką.

  W dawnych latach, jak nakazywał zwyczaj, grupy przebierańców z gwiazdą, szopką, turoniem czy postacią króla Heroda, wędrowały od domu do domu z życzeniami świątecznymi i noworocznymi na ustach, odgrywając przy tym Jasełka.

  Na wystawie będzie można obejrzeć przenośną szopkę kukiełkową z 1917 roku, stacjonarne szopki ludowe, jak również takie, które przynajmniej formą, postaciami jakie tam występują nawiązują bezpośrednio do tych tradycyjnych szopek. Są również pokazane rekwizyty kolędnicze - głowy turoni, gwiazda kolędnicza, maski obrzędowe, hałaśniki kolędnicze. Ekspozycję wzbogacają obrazy przedstawiające grupę kolędniczą, płaskorzeźby i rzeźby drewniane.

  Wystawa prezentuje część kolekcji z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  Wernisaż wystawy w Pałacu Wielopolskich przy ulicy Świętokrzyskiej odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia o godzinie 16.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo