Wyjątkowa wystawa w pińczowskim domu kultury. Fotograficy...

  Wyjątkowa wystawa w pińczowskim domu kultury. Fotograficy uchwycili Wenecję [ZDJĘCIA Z WERNISAŻU]

  oprac. ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wyjątkowa wystawa w pińczowskim domu kultury. Fotograficy uchwycili Wenecję [ZDJĘCIA Z WERNISAŻU]
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Alicja Mazurek

  Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza do oglądania niepowtarzalnej wystawy fotografii „Wenecja 2017”. Można tam zobaczyć zdjęcia, które powstały w czasie XVI Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych w Krakowie WENECJA 2017. Wernisaż zorganizowano 22 czerwca.
  Plenery są organizowane regularnie od 2005 roku i co ciekawe nie w Krakowie, a we Włoszech – jak sama nazwa wskazuje w Wenecji. Prowadzi je Włodzimierz Płaneta. Dotychczas w 16 plenerach wzięło udział ponad 130 fotografów z Polski, Ukrainy, Anglii, Irlandii, Szwajcarii i Francji. Fotografie były prezentowane na 20 wystawach w Polsce i na Ukrainie. Zostały wydane dwa albumy fotograficzne.

  W czwartek, 22 czerwca w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury pięciu fotografów, w tym pińczowianka Alicja Mazurek podczas wernisażu wystawy podzielili się swoimi wspomnieniami, refleksjami i opowieściami o zdjęciach z Wenecji. Na wernisażu było mnóstwo osób, nie tylko z Pińczowa, ale także z okolicznych miejscowości. Wśród gości można było spotkać także uznanego fotografa z Buska - Zdroju - Piotra Kaletę.

  - Wenecja… miasto, które samo w sobie jest dziełem sztuki – umiera. Trzeba się spieszyć nim popadnie w agonię. Wenecja miasto artystów, ich najnowsze dzieła jeszcze ukryte w skrzyniach niespiesznie wypełniają pałacowe wnętrza i wystawowe pawilony. Miasto słynące z Biennale Sztuki, targów próżności, pereł ludzkiego intelektu. Wenecja miasto dekadenckie i radosne, uczy jak wielką wartość ma czas spożytkowany na towarzyskiej rozmowie. Przy lampce jarzącego się pomarańczowym światłem spritza kończy się dzień. Poczuć się wenecjaninem, po kilku dniach czujemy się nimi wszyscy, czas płynie w odpowiednim tempie, aparat fotograficzny łowi ulotne obrazy… - mówił Włodzimierz Płaneta.

  Zdjęcia przedstawiają ulotne obrazy i nietypowe oblicza „miasta na wodzie”. Zabytki i perełki architektoniczne: Pałac Dożów, Most Westchnień, Bazylikę i Plac Świętego Marka, ale także to, co tak charakterystyczne dla Wenecji: maski, gondole i wiele różnych ludzkich twarzy. Obrazy uchwyciło pięcioro fotografików, uczestników plenerów w Wenecji. Są to:

  Marcin Bosek
  Absolwent AGH, pasjonat tańca i muzyki, wiele lat śpiewał w chórze akademickim AP w Krakowie. Uczestnik Warsztatów Fotograficznych w Krakowie - specjalizacja fotografia studyjna.

  Alicja Mazurek
  Absolwentka AGH, od wielu lat fotografuje Ponidzie. Autorka dwóch indywidualnych wystaw „Ponidzie z lotu ptaka”, uczestniczka Ogólnopolskich Przeglądów Fotograficznych „Ponidzie”. Współautorka albumów i wydawnictw związanych z Pińczowem i Ponidziem. Współorganizatorka plenerów fotograficznych. Uczestniczka XVI Otwartego Pleneru Warsztatów Fotograficznych w Krakowie – Wenecja 2017.

  Włodzimierz Płaneta
  Fotografią zajmuje się zawodowo od 1986 r. Fotograf niezależny, artystyczny „wolny strzelec”. Miłośnik światła polarnego dnia i fotograficznych podróży w odludne krańce północnej Europy. Uzależniony od klimatycznych zaułków Wenecji i Krakowa. Fotografuje ulice Nowego Jorku i Szanghaju. Portrecista religijnej duchowości wyznawców chrześcijaństwa, prawosławia i judaizmu. Prace prezentował na 200 wystawach. Autor fotograficznych albumów: Wenecja, Krakowski Kazimierz, Kraków, Islandia, Manhattan. Popularyzator sztuki fotografii, od 1993 r. prowadzi autorskie Warsztaty Fotograficzne w Krakowie.

  Małgorzata Skopek
  Nauczycielka gry na fortepianie, muzyk kameralista. Swoje muzyczne pasje wzbogaca śpiewając w Akademickim Chórze „Organum”. Uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Współautorka albumu i wystawy fotografii Kraków w 2016 r.

  Agnieszka Szarszewska
  Nauczycielka języka polskiego i angielskiego. Uczestniczka Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Współautorka albumu i wystawy fotograficznej „Kraków” w 2016 r.

  Wystawę "Wenecja 2017" będzie można obejrzeć do końca lipca.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo