MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet powiatu kazimierskiego na 2020 rok. Najważniejsze inwestycje to budowa ścieżki rowerowej i basenu mineralnego

Zdzisław Pilarski
10 milionów złotych tyle wyniesie koszt budowy ścieżki rowerowej w powiecie kazimierskim, która będzie częścią trasy biegnącej z Krakowa do Wiślicy.
10 milionów złotych tyle wyniesie koszt budowy ścieżki rowerowej w powiecie kazimierskim, która będzie częścią trasy biegnącej z Krakowa do Wiślicy. Zdzisław Pilarski
- Budżet powiatu kazimierskiego uchwalony został na sesji rady powiatu w dniu 27 grudnia 2019 roku. Przyjęliśmy wszystkie założenia i aktualne wskaźniki - tak po stronie wydatków, jak i dochodów. Jest to budżet zrównoważony, bez zaciągania kredytów, na poziomie 77 milionów złotych. W budżecie przewidziano wydatek 1,1 miliona złotych na spłatę kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych - informuje starosta kazimierski Jan Nowak.

Obecny budżet jest niemal dwukrotnie większy od budżetów z lat ubiegłych, ponieważ ujęte są w nim potencjalne środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego, w większości unijne, na rozpoczęcie i kontynuację inwestycji. W budżecie zaplanowano na ten cel 24 miliony złotych, z tego 85 % stanowi dofinansowanie z programów Unii Europejskiej.

We wspomnianych inwestycjach i założonych wysokościach wydatków, dominują dwa zadania. Pierwsze z nich, to budowa ścieżki rowerowej z Krakowa do Wiślicy, w części przebiegającej przez powiat kazimierski i częściowo buski. Powiat jest tu koordynatorem i liderem inwestycji, bezpośrednimi zaś inwestorami - gminy: Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica. Koszt inwestycji to 10 milionów złotych. Ścieżka budowana jest w większości na miejscu torowiska dawnej kolejki wąskotorowej, z dala od ruchliwych dróg, o bardzo atrakcyjnych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Przyczyni się ona do rozwoju turystyki rowerowej i zapewne spowoduje napływ turystów z aglomeracji krakowskiej.

Drugie zadanie - wykorzystanie odkrytych przed kilku laty i częściowo już wykorzystywanych wód termalnych z odwiertu w Cudzynowicach, oddanego w 2015 roku. Zadanie dzieli się na dwa projekty. Pierwszy z nich, to niecka basenu mineralnego wraz z zapleczem, usytuowana obok krytej pływalni "Wodny Raj". Będzie to odkryty basen mineralny o wymiarach 10 na 18 metrów, a więc o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych i głębokości 1,3 metra, z przyległymi plażami na wypoczynek.

Basen będzie miał właściwości lecznicze, z dominacją związków siarki. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, dostępny przez okrągły rok. Koszt tego projektu to 6,2 miliona złotych.

Drugi, powiązany z tym zadaniem projekt o wartości 12 milionów złotych, ma na celu doprowadzenie wody z odwiertu do basenu mineralnego rurociągiem o długości około 3 kilometrów, wykonanie odwiertu chłonnego do wtłaczania wykorzystanych wód termalnych oraz wybudowanie kotłowni termalnej. Na rurociąg i odwiert chłonny powiat kazimierski podpisał już umowy z wykonawcami, natomiast kotłownia termalna jest w fazie projektowej. Z tymi inwestycjami wiąże się także przygotowywanie projektu Zakładu Przyrodoleczniczego, który będzie zlokalizowany w górnej kondygnacji krytej pływalni. Na ten cel przewidziano w tegorocznym budżecie 50 tysięcy złotych. Taką samą kwotę przeznaczono także na koncepcje utworzenia skansenu megalitycznego, który jest w fazie prac projektowych.

W 2020 roku zmodernizowany będzie budynek starostwa. Planowana jest termomodernizacja, uszczelnienie okien i drzwi, fotowoltaika nowa elewacja zewnętrzna oraz montaż klimatyzacji. Przewidziana jest również modernizacja wydziału komunikacji, która ma się przyczynić do sprawniejszej obsługi interesantów. Prace te mają pochłonąć 327 tysięcy złotych. Ponadto 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na grzejniki niskotemperaturowe na basenie, w hali sportowej, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i w Domu Dziecka. Powiat inwestuje również w edukację. We wszystkich podległych szkołach realizowane są projekty mające na celu podniesienie jakości szkolnictwa na terenie powiatu poprzez modernizację i wyposażenie - w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach i Liceum Ogólnokształcącym w Kazimierzy Wielkiej - w 2020 roku na kwotę 800 tysięcy złotych.

W dziale pomoc społeczna i rodzina (w tym Powiatowy Urząd Pracy) planuje się wydatki na kwotę 12,7 milionów złotych. Na bezpieczeństwo publiczne w tegorocznym budżecie przewidziano 4,4 miliona złotych. Natomiast na transport i łączność - remonty i modernizacja dróg powiatowych 2,1 miliony złotych. Kultura fizyczna i sport zostanie wsparta 900 tysiącami złotych. Największym problemem dla powiatu są wydatki bieżące na szkolnictwo. Wydatki te zamykają się w kwocie około 25 milionów złotych i są o 5 milionów złotych wyższe niż subwencja na ten cel.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie