Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Gostomianum w Sandomierzu zaprasza do rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Kiedy?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu zaprasza do rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wydarzenie organizuje  Fundacja DKMS Polska w ramach projektu Helpers’ Generation. Rejestracji będzie można dokonać w poniedziałek, 15 kwietnia w godzinach od 8 do 14 w budynku szkoły.
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu zaprasza do rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wydarzenie organizuje Fundacja DKMS Polska w ramach projektu Helpers’ Generation. Rejestracji będzie można dokonać w poniedziałek, 15 kwietnia w godzinach od 8 do 14 w budynku szkoły. szkola
Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu zaprasza do rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wydarzenie organizuje Fundacja DKMS Polska w ramach projektu Helpers’ Generation. Rejestracji będzie można dokonać w poniedziałek, 15 kwietnia w godzinach od 8 do 14 w budynku szkoły.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w Sandomierzu

Wystarczy wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa od 3 do 4 miesięcy.

Pobranie wymazu nic nie kosztuje, a pomóc może osobom, dla których przeszczep jest jedyną szansą na powrót do zdrowia.
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większa szansa dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy niespokrewnionego. Rejestrując się, zwiększasz szansę na uratowanie komuś życia.

Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Koordynatorem akcji są Katarzyna Strojnowska wraz z uczennicami z projektu Cancer Academy.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie