Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacja Gminy Włoszczowa na remont dachu kolegiaty kurzelowskiej

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Remont dachu świątyni w Kurzelowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Remont dachu świątyni w Kurzelowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Włoszczowa
Jak już informowaliśmy, w ostatnich dziesięcioleciach kościół w Kurzelowie w gminie Włoszczowa przechodził liczne remonty, między innymi w latach 1998-1999 wymieniono we wnętrzu tynki. W 2020 roku została wymieniona instalacja elektryczna, dopiero wówczas można było przystąpić do naprawy dachu. Właśnie rusza kolejny etap remontu.

Wymiana pokrycia nawy głównej kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest możliwa dzięki rządowemu wsparciu. Parafia pozyskała ponad 200 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoli na kontynuowanie prac przy wymianie dachu świątyni. Wcześniej nowe pokrycie zyskało prezbiterium. Prace przy więźbie dachowej i zadaszeniu kościoła trwają od 2 lat. W 2021 roku część zabytkowej świątyni została przykryta blachą ocynkowaną. Kwota dotacji z Ministerstwa Kultury pokryje tylko cześć prac, które ze względu na fundusze parafia musi wykonywać etapami. Dlatego parafia zabiega o kolejne dofinansowanie, tym razem z programu Polski Ład. O pieniądze aplikuje Gmina Włoszczowa. Potrzeba ponad 781 tysięcy złotych. Dofinansowanie wynosi 98 procent zadania. Parafia zwróciła się też do gminy o pomoc remontu więźby dachowej w kwocie 60 tysięcy złotych. Na sesji 28 czerwca decyzję w tej sprawie podjęli radni miejscy. We wtorek, 4 lipca, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, przy kontrasygnacie skarbnika Dariusza Górskiego, podpisał umowę na przekazanie dotacji z proboszczem parafii Kurzelów księdzem kanonikiem Jackiem Bonio.

Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 1 milion złotych. Gra jest warta zachodu, bo kościół w Kurzelowie jest perełką architektoniczną w regionie świętokrzyskim, przykładem XIV-wiecznego małopolskiego budownictwa sakralnego. Zachowały się tu cenne dzieła sztuki, między innymi mosiężna chrzcielnica z 1414 roku i marmurowy nagrobek Marianny Baranowskiej z około 1632 roku.

Wróćmy do historii: pierwsza XII-wieczna świątynia parafialna pod wezwaniem świętego Wojciecha w Kurzelowie była drewniana. Przed 1260 rokiem powołano przy niej kolegiatę, a przed 1306 rokiem archidiakonat. Obecny, murowany kościół został zbudowany przed 1360 rokiem z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego, a przed 1644 rokiem został odrestaurowany.

W XVII wieku dobudowano do kolegiaty kaplicę Najświętszej Maryi Panny. W 1780 roku i między rokiem 1812 a 1817 budowla była gruntownie wyremontowana i doposażona. W 1819 roku władze rosyjskie skasowały kolegiatę. W XIX wieku świątynię kilkakrotnie odnawiano i przekształcano, między innymi: w latach 1887-1892, kiedy to dostawiono do niej zachodnią kruchtę. W latach 1924-1938, dzięki staraniom miejscowego proboszcza księdza Teofila Rzepczyńskiego, wzmocniono fundamenty i przebudowano zakrystię. W ich trakcie prac odkryto i częściowo odtworzono gotycki detal architektoniczny - maswerki.

Świątynia znajduje się na wzniesieniu i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Kurzelowa. Przed wiekami była nie tylko ważnym ośrodkiem życia religijnego, ale też naukowym. W jej murach zwykle odbywają się uroczystości patriotyczne i upamiętniające ważne wydarzenia z udziałem parafian, mieszkańców gminy Włoszczowa i okolicznych gmin czy władz (w tym samorządowych). Kościół wpisany jest do rejestru zabytków.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie