MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duża inwestycja w Suchedniowie? Na terenach po zakładzie Marywil ma ruszyć produkcja prefabrykatów do budowy domów

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie zakończyły działalność w 2013 roku, po ogłoszeniu upadłości.
Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie zakończyły działalność w 2013 roku, po ogłoszeniu upadłości.
Na terenach po Zakładach Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie ma powstać fabryka elementów domów. Taką zapowiedź ogłosiła Agencja Rozwoju Przemysłu.

Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie istniały blisko sto lat. Przedwojenny zakład w czasach Polski Ludowej został znacjonalizowany i rozbudowany - miał nawet liczne filie. Kłopoty zaczęły się po 1989 roku. Klienci coraz mniej chętnie kupowali kanalizacyjne rury z kamionki, rósł problem jakości produktów. W dodatku jako, że fabryka była państwowa, prezesi zmieniali się przy każdej zmianie władzy w kraju. Od 1997 do 2013 roku było ich 13. Sprzedaż spółki w prywatne ręce się nie udała, rosły długi. W 2012 roku za prezesury Andrzeja Grudzińskiego za cenę wywoławczą, 2 miliony 906 tysięcy plus podatek VAT sprzedano największy skarb Marywilu - kopalnię znakomitej jakości gminy. Pieniądze miały pozwolić spółce stanąć na nogi. W 2013 roku ogłoszono jej upadłość.

Sprawa Marywilu odżyła niedawno. W ubiegłym roku w Kielcach gościł premier Mateusz Morawiecki. Nieoczekiwanie wspomniał o Zakładach Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie. - Równo dwa lata temu, byłem u was, na kielecczyźnie i obiecałem, że w odniesieniu do zakładów Marywil w Suchedniowie mówiłem, że będziemy mieli inwestora państwowego, który będzie starał się przyciągnąć tam, utrzymać miejsca pracy i dzisiaj, równo dwa lata po tym wydarzeniu mam dla Was dobrą wiadomość. Dotrzymujemy słowa. Agencja Rozwoju Przemysłu odkupuje od syndyka Marywil w Suchedniowie. To jest wiarygodność w praktyce, w najmniejszych nawet tematach, choć ten nie jest najmniejszy - stwierdził premier.

11 hektarów uzbrojonej ziemi z licznymi halami produkcyjnymi oraz bocznicą kolejową kupiła od syndyka Agencja Rozwoju Przemysłu. Co ciekawe, państwo odkupiło teren od... państwa. Zrujnowane hale nie nadają się do remontu. Zostaną wyburzone, co ma kosztować około 800 tysięcy złotych.

Niedawno Agencja opublikowała ciekawą informację.

Prefabrykaty są obecnie materiałem coraz powszechniej wykorzystywanym do budowy mieszkań, a w najbliższym czasie mają stać się istotnym elementem krajowych programów mieszkaniowych.
Polskie firmy wykorzystują rozległe możliwości eksportowe w tym zakresie, a my działamy, by wspierać ten sektor budownictwa.
W ramach wsparcia rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa przystąpiliśmy do spółki celowej, której zadaniem będzie budowa nowoczesnej fabryki prefabrykowanych elementów betonowych oraz rewitalizacja istniejącej na nieruchomości powierzchni przemysłowej. W tym celu zawarliśmy porozumienie z HM Factory, spółką z grupy kapitałowej HM Inwest.
Nieruchomość znajduje się w woj. świętokrzyskim.

Jak się dowiedzieliśmy, chodzi właśnie o teren po Marywilu. Termin rozpoczęcia inwestycji nie jest jeszcze znany.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie