Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dużo osób odwiedziło swoich bliskich zmarłych na cmentarzu w Gierczycach. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Cmentarz w Gierczycach ma swoje tajemnice.
Cmentarz w Gierczycach ma swoje tajemnice. Sandra Krakowiak
W środę, 1 listopada bardzo dużo osób odwiedziło cmentarz parafialny w Gierczycach. Odwiedzali groby bliskich, krewnych oraz znajomych. Pochowana jest tu żona wybitnego malarza oraz wicemarszałek senatu.

Wszystkich Świętych na cmentarzu w Gierczycach

Na cmentarzu parafialnym w Gierczycach 1 listopada bardzo dużo osób odwiedziło groby bliskich.

Gierczycki cmentarz, ukryty wśród drzew skrywa swoje tajemnice. Wpisany do rejestru zabytków stanowi historię lokalnej społeczności. Znajduje się na nim wiele zabytkowych, pochodzących z połowy XIX wieku nagrobków.

Ciekawy element cmentarza stanowi neoromańska kaplica grobową rodziny Łempickich, ostatnich właścicieli Gierczyc. W jej wnętrzu znajdują się marmurowe epitafia tego rodu.

W tej kaplicy pochowana a dokładnie w jej podziemiach jest żona wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, Maria Chełmońska. Jak się tutaj znalazła? W czasie okupacji, po wysiedleniu przez Niemców z Poznania, znalazła schronienie właśnie w tutejszym dworze Łempickich. Mieszkała tu przez jakiś czas rodzina znanego malarza Józefa Chełmońskiego: jego żona Maria z córką Wandą i wnuczką. Niestety Maria Chełmońska nie doczekała wyzwolenia. Zmarła w lutym 1942 roku.

Na tym cmentarzu również jest pochowany wicemarszałek senatu Rzeczypospolitej czyli Zygmunt Leszczyński herbu Awdaniec - polski ziemianin, inżynier agronom, polityk związany z BBWR, senator III i IV kadencji w II RP, wicemarszałek Senatu III kadencji.
Urodził się 30 września 1866 roku w Słupi Nadbrzeżnej a zmarł 11 listopada 1942 roku w Kaliszanach.
Ukończył gimnazjum Pankiewicza i Szkołę Realną w Warszawie, później studiował na Wydziale Agronomii Politechniki Ryskiej, gdzie został przyjęty do korporacji akademickiej Arkonia. Po studiach gospodarował w rodzinnym majątku Kaliszany oraz udzielał się w instytucjach rolniczych i gospodarczych Królestwa. W 1909 był współzałożycielem szkoły elementarnej dla dzieci pracowników rolnych w Gierczycach.
Był jednym z przywódców Stronnictwa Polityki Realnej, i z ramienia tej partii w okresie od 1912 do 1914 zasiadał w Radzie Państwa w Sankt Petersburgu. W 1918 był członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. W 1925 został wiceprezesem Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego. Brał czynny udział w ruchu ziemiańskim - był pierwszym prezesem Związku Ziemian w Opatowie, a następnie w Warszawie (1929), oraz prezesem rady nadzorczej i członkiem zarządu Rady Naczelnej Organizacji Ziemiańskich. W latach 1930–1938 piastował mandat senatora RP z listy BBWR i OZN w woj. kieleckim. W 1930 wybrano go wicemarszałkiem izby, którym pozostał do 1935. Do wybuchu II wojny światowej pełnił funkcje członka Rady Powiatowej w Opatowie i Rady Gminnej w Wojciechowicach. Publikował artykuły w „Gazecie Rolniczej”. W 1929 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pochowany został na cmentarzu w Gierczycach.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie