edukacja
Egzamin gimnazjalny 2012: Język polski - odpowiedzi i...

Egzamin gimnazjalny 2012: Język polski - odpowiedzi i arkusze pytań

Piotr BURDA

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Egzamin gimnazjalny 2012: Język polski - odpowiedzi i arkusze pytań
<b>Rozpoczynamy Tydzień Gimnazjalisty 2012. Przedstawiamy pierwsze zadania gimnazjalne przygotowane przez Instytut Badań Edukacyjnych. Zaczynamy od języka polskiego. Test z języka polskiego to nowość na tegorocznym egzaminie. Wyodrębniono go z części humanistycznej egzaminu jako osobny test. </b>
Egzamin gimnazjalny 2012: Język polski - odpowiedzi i arkusze pytań

Tydzień Gimnazjalisty - co przed nami

Tydzień Gimnazjalisty - co przed nami


wtorek, 27 marca - zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, odpowiedzi w serwisie EDUKACJAInternecie o godzinie 12
środa, 28 marca - zadania w matematyki, odpowiedzi w serwisie EDUKACJAo godzinie 12
czwartek, 29 marca - zadania z przedmiotów przyrodniczych, odpowiedzi w serwisie EDUKACJA o godzinie 12POBIERZ ARKUSZ egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego

POBIERZ ODPOWIEDZI egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego

Nowość na egzaminie gimnazjalnym
Zadania z języka polskiego gimnazjaliści będą rozwiązywać 24 kwietnia, dokładnie od godziny 10.45.
Tego dnia to będzie ich drugi test. Zaczną bowiem od godziny 9 od testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego rozwiązanie mają godzinę. Potem zaplanowano 45 - minutową przerwę w egzaminie, przed testem z języka polskiego. Po powrocie do ławek uczniowie mają 90 minut na rozwiązanie testu z języka polskiego.

Bez zamkniętych
Tu istotna uwaga! W teście gimnazjalnym z języka polskiego będą już tylko pytania otwarte. Koniec z zaznaczaniem odpowiedzi A, B, C, lub D. Część zadań będzie dotyczyć tekstu źródłowego, który znajdzie się w arkuszu. Dziś takim tekstem źródłowym są informacje na temat segregacji śmieci i plakat na ten temat. Zadaniem gimnazjalistów będzie ułożyć krótkie odpowiedzi do poleceń związanych z tym tekstem. Egzaminatorzy, którzy będą poprawiać prace nie będą zliczać punktów, podadzą procentowy wynik.

ZOBACZ Egzamin gimnazjalny 2012: język polski - odpowiedzi i arkusz pytań w serwisie EDUKACJA

Efekt badań

Zadania, które publikujemy zostały przygotowane specjalnie dla nas przez fachowców z Instytutu Badań Edukacyjnych. Są zgodne z nowa podstawą programową. To jest ważne, gdyż tegoroczny egzamin gimnazjalny zdaje pierwszy rocznik uczniów uczących się według tej nowej podstawy. Są też efektem Diagnozy Kompetencji Gimnazjalistów, którą Instytut przeprowadził w grudniu ubiegłego roku. Przebadano uczniów 82 polskich gimnazjów i na tej podstawie wiadomo jakie są mocne i słabe strony uczniów. Efekty tych badań są widoczne w przygotowanych dla nas zadaniach.

Lepsi w szczegółach

W raporcie z tych badań dotyczącym języka polskiego czytamy, że "Wyniki zadań pokazują, że gimnazjaliści stosunkowo dobrze rozumieją różne elementy tekstu (odczytywanie poszczególnych informacji, rozumienie konstrukcji tytułu), gorzej natomiast jest z rozumieniem całościowej wymowy tekstu (ok. 40 procent uczniów po przeczytaniu porady językowej dotyczącej używania zapożyczeń językowych, nie wiedziała, co autor tekstu poradził w tej sprawie użytkownikom języka)". Prościej rzecz ujmując, uczniowie potrafią odpowiedzieć na szczegółowe pytanie dotyczące tekstu, ale już zrozumienie ogólnego sensu wypowiedzi sprawia im kłopoty.

To dlatego warto ćwiczyć "czytanie ze zrozumieniem". Doskonale posłużą do tego zadania, które dziś publikujemy. Jutro drugi dzień treningu gimnazjalnego. Opublikujemy zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Odpowiedzi do publikowanego egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego wraz z komentarzami ich autorów opublikujemy już o godzinie 12 w serwisie EDUKACJA


Komentarze (8)

Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

Galerie

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Styl życia

Polecamy

Rolnik Roku, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich, Agrobiznes. Nominuj

Rolnik Roku, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich, Agrobiznes. Nominuj

Która lodziarnia najlepsza w Świętokrzyskiem [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Która lodziarnia najlepsza w Świętokrzyskiem [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Jedzenie i zabawa

Na językach