Ekstraklasa: Cracovia ograła Lecha, a Odra Legię! Jagiellonia już wyszła na zero.

Sławomir STACHURA, [email protected] dor
Zawodnik Arki Adrian Mrowiec (z lewej) próbuje zatrzymać Patryka Małeckiego z Wisły podczas meczu ekstraklasy. Wisła wygrała w Gdyni 1:0. fot. archiwum
Piłkarze wywodzący się z naszego regionu byli sprawcami niespodzianek w czwartej kolejce ekstraklasy. Paweł Sasin, wychowanek Beniaminka Radom, załatwił Lecha Poznań, a Piotr Piechniak, wychowanek Stali Stalowa Wola, Legię Warszawa.

Piotr Piechniak rozgrywał w barwach Odry Wodzisław niezły mecz i okrasił go golem kwadrans przed końcem. W ten sposób Legia niespodziewanie straciła trzy punkty i pierwszą bramkę w tym sezonie, a Piechniak po raz drugi już wpisał się na listę strzelców.

WIDZIAŁA TO KORONA

Sasin, były piłkarz Korony Kielce, zapewnił trzy punkty Cracovii w pojedynku z Lechem. W spotkaniu rozegranym w Sosnowcu, bo tam Cracovia rozgrywa mecze w roli gospodarza, popularny "Saszka" wszedł na boisko w 68 minucie, a już w 69 pokonał bramkarza "Kolejorza". Niedzielny mecz w Sosnowcu odbywał się przy pustych trybunach, ale mogli go obejrzeć piłkarze Korony, którzy w najbliższą sobotę na Arenie Kielc będą podejmować drużynę "Pasów". Cracovia odniosła wczoraj pierwsze zwycięstwo w sezonie.

KOMPLET WISŁY

Drużyna krakowskiej Wisły z kompletem punktów prowadzi w tabeli piłkarskiej ekstraklasy. W czwartej kolejce wygrała w Gdyni z Arką 1:0 po golu samobójczym.

Nie udał się debiut w roli trenera Arki Dariuszowi Pasiece. Arka przegrała w Gdyni 0:1 z krakowską Wisłą po bramce samobójczej, którą w 45 minucie strzelił Adrian Mrowiec. Po indywidualnej akcji Patryk Małecki znalazł się z piłką w "szesnastce" gospodarzy, wybijał mu ją Mrowiec, ale tak niefortunnie, że posłał ją do własnej bramki. Bramka do szatni wyraźnie podcięła skrzydła miejscowym, a tak doświadczony zespół jak Wisła nie dał już sobie odebrać zwycięstwa. "Wiślacy" mieli za to sporo okazji do poprawy rezultatu. Choćby w 74 minucie, gdy Paweł Brożek, wychowanek Polonii Białogon, trafił piłką w słupek.

13 KARTEK W LUBINIE

Nadal nie wiedzie się piłkarzom Zagłębia Lubin, którzy podobnie jak Arka na razie w lidze tylko przegrywają. W piątek, na inaugurację 4. kolejki, lubinianie ulegli na własnym stadionie Ruchowi Chorzów 0:1, a jedyny gol padł z rzutu karnego. Sporo pracy w tym pojedynku miał japoński arbiter Kenji Ogiya. Pokazał aż 13 kartek, w tym trzy czerwone!

JAGIELLONIA BEZ MINUSA

Świetnie wystartowała w rozgrywkach Jagiellonia Białystok. "Jaga" już odrobiła karę ujemnych punktów za udział w aferze korupcyjnej (była ukarana karą minus 10 punktów). W sobotę białostoczanie pokonali na własnym stadionie Śląsk Wrocław 2:0 i wyszli "na zero".

TRZECIA PORAŻKA KORONY

Trzeciej porażki z rzędu doznali piłkarze Korony Kielce, którzy przegrali w Bytomiu z Polonią 0:1. Trener Marek Motyka, który wcześniej prowadził bytomski zespół i bardzo chciał właśnie w Bytomiu przerwać serię porażek swojej drużyny, nie osiągnął więc celu.

POLONIA W KRATKĘ

Nie wiedzie się również zespołowi GKS Bełchatów. Górnicza "jedenastka" przegrała tym razem niespodziewanie z Piastem Gliwice 0:1, a jedyny gol meczu padł w 26 minucie, po uderzeniu Daniela Iwana.

Bełchatowianie zaskoczyli in minus swoich kibiców, ale prawdziwą huśtawkę nastrojów przeżywają kibice "Czarnych Koszul". Polonia przegrała na inaugurację w Kielcach 0:4, tydzień temu niespodziewanie wygrała w Poznaniu z Lechem 4:2, by w sobotę ulec na własnym stadionie Lechii Gdańsk 0:1. Bramkę dla Lechii strzelił w pierwszej połowie Arkadiusz Mysona.
Arka Gdynia - Wisła Kraków 0:1 (0:1)
Bramka: Adrian Mrowiec 45 samob.
Arka: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Płotka, Bednarek (74. Ulanowski) - Sokołowski, Mrowiec, Ława, Wachowicz (66. Lubenow) - Trytko (81. Niciński), Labukas.
Wisła: Pawełek - Álvarez, Głowacki, Marcelo, Piotr Brożek - Łobodziński (68. Cantoro), Sobolewski, Campbell (80. Ćwielong), Małecki (90 Jirsak), Kirm - Paweł Brożek.
Kartki: żółte Płotka (Arka), Małecki (Wisła). Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów: 6000.

Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 0:1 (0:1)
Bramka: Wojciech Grzyb 20 Z karnego
Zagłębie: Ptak - Rymaniak, Stasiak, Jasiński, Dinis - Caiado, Świerczewski, Hanzel (28. Jackiewicz), Goliński (79. Błąd), Kolendowicz (57. Plizga) - Micanski.
Ruch: Pilarz - Nykiel, Grodzicki, Sadlok, Brzyski - Grzyb (90. Jakubowski), Scherfchen, Baran, Sobiech (64. Pulkowski), Baláž (77. Stawarczyk) - Niedzielan.
Kartki: czerwone kartki: Ilijan Micanski (78. minuta, za drugą żółtą) - Maciej Sadlok (55. minuta, za drugą żółtą), Rafał Grodzicki (73. minuta, za faul taktyczny). żółte: Świerczewski, Kolendowicz, Goliński, Micanski, Dinis (Zagłębie) - Scherfchen, Sadlok, Grzyb (Ruch). Sędziował: Kenji Ogiya (Japonia). Widzów: 7000.

Polonia Warszawa - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Bramka: Arkadiusz Mysona 20.
Polonia: Przyrowski - Mynár, Jodłowiec, Dziewicki, Zasada - Mierzejewski (59. Kosmalski), Kozioł, Trałka (46. Nikolić), 70. Marcelo (71. Piątek), Lato - Ivanovski.
Lechia: M. Bąk - K. Bąk, Wołąkiewicz, Cvirik (81. Manuszewski), Mysona - Rogalski, Surma, Bajić, Nowak (90. Wiśniewski), Kaczmarek - Lukjanovs (75. Kowalczyk).
Kartki: żółte: Kaczmarek, Surma, K.Bąk (Lechia). Sędziował: Adam Kajzer (Rzeszów).

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)
Bramki: Bruno 20, Marco Reich 79.
Jagiellonia: Gikiewicz - Lewczuk, Stano, Skerla, Norambuena - Bruno, Hermes, Zawistowski, Jarecki (50. Rangel) - Frankowski (74. Jezierski), Grosicki (66. Reich).
Śląsk: Vazgec - Wołczek, Celeban, Spahić, Pawelec - Gancarczyk (81. Socha), Łukasiewicz, Ulatowski, Dudek (71. Mila) Gancarczyk - Szewczuk.
Kartki: żółte: Stano (Jagiellonia) - Ulatowski, Gancarczyk (Śląsk). Sędziował: Robert Małek (Zabrze). Widzów: 5600.

Polonia Bytom - Korona Kielce 1:0 (1:0)
Bramka: Grzegorz Podstawek 45+1
Polonia: Skaba - Hricko, Klepczyński, Killar, Kotrys - Barcík (74. Radzewicz), Sawala, Grzyb, Bazík, Tomasik (64. Trzeciak) - Podstawek (83. Luksys).
Korona: Cierzniak - Nawotczyński, Markiewicz, Hernani, Edson (74. Paknys) - Sobolewski (55. Kiełb), Zganiacz, Nowak (62. Gajtkowski), Łatka - Edi Andradina - Buśkiewicz.
Kartka: żółta: Bazík (Polonia). Sędziował: Marek Karkut (Warszawa). Widzów: 5000.

GKS Bełchatów - Piast Gliwice 0:1 (0:1)
Bramka: Daniel Iwan 26.
Bełchatów: Sapela - Fonfara (77. Janus), Pietrasiak, Lacić, Popek - Małkowski, Rachwał (61. Cetnarski), Tosik, Korzym - Ujek, Costly (39. Gregorek).
Piast: Szmatuła - Michniewicz, Kowalski, Glik, Szary - Smektała, Gamla, Muszalik, Wilczek, Iwan (65. Biskup) - Olszar (63. Maciejak).

Kartki: żółte: Popek, Lacić, Tosik, Małkowski (Bełchatów) - Muszalik, Biskup, Szmatuła (Piast). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 2500.

Cracovia - Lech Poznań 1:0 (0:0)
Bramka: Paweł Sasin 69.
Cracovia: Cabaj - Mierzejewski, Polczak, Tupalski (46. Wasiluk), Derbich - Pawlusiński (87. Cebula), Baran, Szeliga, Moskała - Matusiak, Ślusarski (68. Sasin).
Lech: Kasprzik - Injac, Bosacki, Arboleda Gancarczyk - Kikut (85. Chrapek), Bandrowski, Golik (63. Wilk), Peszko - Rengifo (68. Mikołajczak), Lewandowski.
Kartki: żółte: Baran (Cracovia) - Kikut (Lech). Sędziował: Marcin Szulc (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Odra Wodzisław Śląski - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Bramka: Piotr Piechniak 75.
Odra: Stachowiak - Kłos, Kowalczyk (64. Markowski), Dymkowski, Kokoszka - Piechniak, Kuranty, Malinowski, Woś (56. Kwiek), Wodecki (86. Chwalibogowski) - Bueno.
Legia: Mucha - Rzeźniczak, Astiz, Jędrzejczyk, Komorowski - Radović (46. Paluchowski), Giza, Iwański (68. Borysiuk), Szałachowski, Rybus - Mięciel (83. Smoliński).
Kartki: żółte: Malinowski, Chwalibogowski (Odra) - Astiz (Legia). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 5500.