Ekstraklasa: Wisła wciąż wygrywa

Sławomir STACHURA, [email protected] dor
O piłkę walczą gracz Jagiellonii Białystok Hermes (z lewej) i Robert Lewandowski z Lecha Poznań. "Kolejorz” wygrał na wyjeździe z "Jagą” 3:2. fot. archiwum
Piłkarze ekstraklasy po reprezentacyjnej przerwie wrócili na ligowe boiska. Na czele tabeli wciąż krakowska Wisła, która wygrała w Gdańsku z Lechią 1:0 i było jej to szóste zwycięstwo. Świetnie w roli trenera Zagłębia Lubin zadebiutował Franciszek Smuda.

Sporo emocji było w sobotę w Białymstoku, gdzie Jagiellonia podejmowała Lecha Poznań. Losy meczu ważyły się do samego końca, a o sukcesie lechitów przesądził Manuel Arboleda.

Jagiellonia szybko objęła prowadzenie po golu Tomasza Frankowskiego. Gdy 20. minucie po kolejnej ładnej akcji Jagiellonii i golu Remigiusz Jezierski zrobiło się 2:0 wydawało się, że Lech będzie w tym spotkaniu w ogromnych tarapatach. Ale najpierw kontaktowego gola strzelił Robert Lewandowski, a jeszcze przed przerwą w 43. minucie Kikut idealnie obsłużył Sławomira Peszko, a ten posłał piłkę praktycznie do pustej bramki

Losy meczu rozstrzygnęły się w 88 minucie, gdy z kolei Peszko idealnie dośrodkował na głowę Arboledy z rzutu wolnego i stoper gości ustalił wynik meczu na 2:3.

ROZBITY PIAST

W śląskich derbach Polonia Bytom nie dała żadnych szans Piastowi Gliwice wygrywając 4:0. W pierwszej części skutecznością błysnął były napastnik KSZO Ostrowiec Grzegorz Podstawek, który zdobył dwie bramki.

Po przerwie nadal dominowali gospodarze i strzelili dwa kolejne gole. Najpierw debiutujący w zespole Polonii Tomasz Nowak (wypożyczony do tego klubu z Korony Kielce) w 80. minucie dograł Jacka Trzeciaka, który pokonał bramkarza Piasta, a kilka minut później Trzeciak ustalił wynik meczu dobrze egzekwując rzut karny.

PRZESZLI ODRĘ

Drugie zwycięstwo w tym sezonie, a pierwsze na wyjeździe, odnieśli piłkarze Korony Kielce. W sobotę podopieczni trenera Marka Motyki z Serbami w składzie - Aleksandarem Vukoviciem i Nikolą Mijailoviciem, wygrali w Wodzisławiu z Odrą, gdzie o punkty nigdy nie jest łatwo. Ale piłkarze Korony najwyraźniej mają sposób na swojego byłego trenera Ryszarda Wieczorka, który w 2005 roku wprowadzał zespół do ekstraklasy. Gdy dwa lata temu prowadził Górnika Zabrze kielczanie wygrali w Zabrzu 3:0, a teraz pokonali kolejny jego zespół. Gole dla Korony strzelali w piątek lewi pomocnicy - Paweł Sobolewski i znany wcześniej z występów w warszawskiej Legii Brazylijczyk Edeson.

PODZIELILI SIĘ

Bramek nie obejrzeli kibice we Wrocławiu, gdzie Śląsk podejmował Legię Warszawa. Drużyny podzieliły się punktami, a mecz rozczarował kibiców.

Więcej emocji i przede wszystkim gole były w Bełchatowie, gdzie miejscowy GKS podejmował Ruch. Gospodarze zwyciężyli 2:1, a decydujący cios zadał dwie minuty przed końcem meczu Mariusz Ujek. Wcześniej do remisu doprowadził były gracz Radomiaka Radom i Korony Kielce Tomasz Brzyski, ale goście nie zdołali dowieźć remisu do końca.

PIERWSZE ZWYCIĘSTWO ZAGŁĘBIA...

Franciszek Smuda został trenerem Zagłębia Lubin i od razu beniaminek zdobył punkty. Wczoraj lubinianie wygrali na wyjeździe z Polonią Warszawa, a złotego gola dającego pierwsze trzy punkty Zagłębiu w tym sezonie strzelił w 77 minucie Dariusz Jackiewicz. Zrobił to ... minutę po wejściu na boisko.

... I KOLEJNE WISŁY

Piłkarze krakowskiej Wisły wciąż wygrywają w naszej lidze. Wczoraj pokonali w Gdańsku Lechię 1:0 po ładnym golu w 60 minucie Patryka Małęckiego. "Wiślacy" nic nie zwojowali w tym roku w Europie, ale na krajowym podwórku wciąż są najmocniejsi.
Polonia Bytom - Piast Gliwice 4:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Podstawek 35 min., 2:0 Podstawek 45, 3:0 Trzeciak 80,4:0 Trzeciak 87 z karnego
Polonia: Skaba - Hricko, Klepczyński, Killar, Kotrys (34. Nowak) - Barcík, Sawala, Bazík Grzyb, Radzewicz (65. Trzeciak) - Podstawek (72. Zieliński).
Piast: Szmatuła - Michniewicz, Kowalski (78. Łudziński), Glik, Szary - Smektała, Gamla, Muszalik, Wilczek, Chylaszek (46. Biskup) - Olszar (61. Maciejak).
Kartki: żółte kartki: Hricko (Polonia) - Wilczek, Gamla, Glik (Piast). Sędziował: Robert Małek (Zabrze). Widzów: 5500.

Odra Wodzisław - Korona Kielce 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Sobolewski 27, 0:2 Edson 65.
Odra: Stachowiak - Kokoszka (75. Chwalibogowski), Rodrigao, Dymkowski (46 Kwiek), Mójta - Piechniak, Kuranty, Malinowski, Wodecki - Radzinevicius (63 Matulevicius), Bueno.
Korona: Cierzniak - Kuzera, Hernani, Markiewicz, Mijailović (52. Paknys) - Łatka, Vuković, Wilk, Sobolewski (60. Edson) - Edi Andradina, Konon (81. Zganiacz).
Kartki: żółte: Dymkowski, Kuranty, Mójta, Wodecki (Odra) - Wilk, Konon (Korona). Sędziował: Artur Radziszewski (Warszawa). Widzów: 2800.

GKS Bełchatów - Ruch Chorzów 2:1 (0:0)
Bramki: 1:0 Tosik 54, 1:1 Brzyski 78, 2:1 Ujek 88.
Bełchatów: Sapela - Tosik, Pietrasiak, Magdoń, Popek - Wróbel (90. Janus), Rachwał, Gol (82. Costly), Cetnarski, Małkowski - Korzym (81. Ujek).
Ruch: Pilarz - Nykiel, Grodzicki, Sadlok, Brzyski - Grzyb (89. Jakubowski), Baran, Scherfchen (69. Straka), Nowacki, Balaz (56. Janoszka) - Niedzielan.
Sędziował: Marcin Szulc (Warszawa). Widzów: 3500.

Cracovia - Arka Gdynia 1:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Pawlusiński 27, 1:1 Ława 55.
Cracovia: Cabaj - Szeliga, Polczak, Tupalski, Derbich - Pawlusiński, Baran (76. Mierzejewski), Wasiluk (85. Dynarek), Goliński (72. Sasin), Moskała - Matusiak.
Arka: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Płotka (46. Siebert), Bednarek - Budziński, Mrowiec, Ława, Wachowicz (60. Lubenow) - Trytko, Labukas (74. Sakalijew).
Kartka: żółta: Trytko (Arka). Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 1350.

Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 0:0
Śląsk: Kaczmarek - Wołczek, Celeban, Spahić, Pawelec - Gancarczyk, Łukasiewicz, Ulatowski, Dudek, Gancarczyk (71. Mila) - Szewczuk (87. Biliński).
Legia: Mucha - Szala, Astiz, Choto, Kiełbowicz - Radović, Borysiuk (90. Smoliński), Iwański, Giza, Rybus - Mięciel (46. Chinyama).
Kartki: żółte: M.Gancarczyk, Wołczek (Śląsk). Sędziował: Mirosław Górecki (Katowice). Widzów: 6.500.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:3 (2:2)
Bramki: 1:0 Frankowski 11, 2:0 Jezierski 20, 2:1 Lewandowski 27, 2:0 Peszko 43, 2:3 Arboleda 88.
Jagiellonia: Gikiewicz - Lewczuk (77. Król), Stano, Skerla, Norambuena - Bruno, Hermes, Zawistowski (65. Reich), Grosicki (60. Gevorgyan) - Jezierski, Frankowski.
Lech: Kasprzik - Kikut, Bosacki, Arboleda, S. Gancarczyk - Peszko, Injac, Golik (30. Mikołajczak; 86. Zapotoka), Stilić (79. Rengifo), Wilk - Lewandowski.
Kartki: żółte: Skerla, Norambuena, Hermes (Jagiellonia) - Lewandowski (Lech). Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów: 5600.

Polonia Warszawa - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Jackiewicz 77.

Polonia: Majdan - Sokołowski, Mynar, Dziewicki, Telichowski - Mierzejewski, Kozioł (10. Trałka), Sarvas, Lato - Ivanovski (75. Chałbiński), Kosmalski (63. Mąka).
Zagłębie: Ptak - Kapias, Stasiak (87. Jasiński), Łabędzki, Costa - Pawłowski (61. Hanzel), Bartczak, Ekwueme, Świerczewski, Plizga (76. Jackiewicz) - Traore.
Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok).

Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
Bramka: Małecki 60.
Lechia: M. Bąk - K. Bąk, Manuszewski, Wołąkiewicz, Mysona - Kaczmarek (81. Kowalczyk), Bajić, Surma, Nowak (74. Zabłocki), Rogalski (64. Wiśniewski) - Lukjanovs.
Wisła: Pawełek - Alvarez, Głowacki, Jop, Piotr Brożek - Łobodziński (68. Ćwielong), Sobolewski, Campbell (79. Cantoro), Kirm - Paweł Brożek (87. Jirsak), Małecki.
Kartki: Rogalski, Bajić (Lechia) - Alvarez, Sobolewski, Cantoro (Wisłą). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 12 500.