Ekstraklasa: Zwycięstwa Legii i Wisły

Sławomir STACHURA, [email protected]
Piotr Brożek (z lewej) z Wisły i Kamil Wilczek z Piasta w akcji, przy piłce podczas meczu ekstraklasy w Sosnowcu, gdzie jako gospodarze gra Wisła.
W 11 kolejce ekstraklasy główni pretendenci do tytułu - Wisła Kraków i Legia Warszawa wygrały swoje mecze. Znacznie efektowniejsze było zwycięstwo Legii, która pokonała na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej Koronę Kielce 5:2.

Zaczęło się niespodziewanie, bo już w drugiej minucie Korona objęła prowadzenie po golu Krzysztofa Gajtkowskiego i była to pierwsza bramka strzelona przez kielczan Legii na jej stadionie, we wszystkich dotychczasowym meczach w ekstraklasie. Korona nie grała źle, ale jeszcze przed przerwą gospodarze doprowadzili do remisu po trafieniu Bartłomieja Grzelaka, a po zmianie stron dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Marcin Mięciel i Korona znalazła się w trudnej sytuacji. W dodatku przez ostatni kwadrans goście musieli grać w dziewiątkę, gdyż najpierw drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Krzysztof Gajtkowski, a po chwili nie wytrzymał Aleksandar Vuković i też wyleciał z boiska. Wprawdzie po golu Pawła Sobolewskiego kielczanie zdobyli kontaktowego gola, ale brak dwóch zawodników i otwarta gra skończyła się dla nich kolejnymi dwoma straconymi bramkami.

TRAFIŁ WOJCIECH GRZYB

Ciekawie zapowiadał się mecz dwóch dobrze spisujących się w tym sezonie śląskich drużyn - Ruchu Chorzów i Polonii Bytom. Mecz był zacięty, ale trzy punkty zdobyli "Niebiescy", którzy wygrali 1:0 po golu w 54. minucie Wojciecha Grzyba. Gospodarze też mieli swoje szanse w tym pojedynku, jedną z nich wychowanek Wiernej Małogoszcz Rafał Grzyb, ale w 12 minucie spudłował z kilku metrów.

NAJPIERW PAWEŁ BROŻEK

Trzy punkty zainkasowała w tej kolejce krakowska Wisła, choć wcale nie przyszło jej to łatwo. Podopieczni trenera Macieja Skorży pokonali Piasta Gliwice 2:1, a zwycięską bramkę zdobył kwadrans przed końcem Marcelo. Wprawdzie już w 24 minucie mistrzowie Polski objęli prowadzenie, po golu wychowanka Polonii Białogon Pawła Brożka, ale 10 minut po przerwie wyrównał Jakub Biskup i Wisła musiała się sporo napracować, by zdobyć w tym pojedynku trzy punkty.

SMUDA PRZEGRYWA

Główny kandydat na selekcjonera reprezentacji Polski Franciszek Smuda przegrywa ze swoim Zagłębiem Lubin. W sobotę beniaminek z Lubina uległ we Wrocławiu Śląskowi 0:2 po bramkach w drugiej części spotkania Sotirovicia i Janusza Gancarczyka.

W dobrej dyspozycji jest ostatnio Bełchatów, który tym razem zainkasował pewne trzy punkty w pojedynku z Polonią Warszawa zwyciężając 3:0. Mecz ułożył się jednak kapitalnie dla bełchatowian, gdyż już w pierwszej minucie prowadzenie zdobył dla nich Tomasz Wróbel.

Arka Gdynia, która przed tygodniem wygrała w Kielcach z Koroną 2:1, tym razem musiała zadowolić się jednym punktem w meczu na własnym boisku z Jagiellonią Białystok. Gospodarze nie wykorzystali nawet tego, że przez całą drugą połowę grali z przewagą jednego zawodnika, gdyż za drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę wyleciał z boiska w 44 minucie Dariusz Jarecki.

W niedzielę Odra pokonała w Wodzisławiu Cracovię, a Lechia bezbramkowo zremisowała w Gdańsku z Lechem.
Polonia Bytom - Ruch Chorzów 0:1 (0:1)
Bramka: 1:0 Wojciech Grzyb 54
Polonia: Skaba - Hricko, Kulpaka, Killar, Nowak - Barcík (60. Trzeciak), Sawala, R. Grzyb, Baźík, Radzewicz (82. Tomasik) - Podstawek (60. Zieliński).
Ruch: Pilarz - Nykiel, Grodzicki, Sadlok, Brzyski - W. Grzyb (90. Balaz), Baran, Straka, Janoszka (67. Zając) - Sobiech (89. Scherfchen), Niedzielan.
Kartki: Sawala (Polonia) - Niedzielan, Nykiel (Ruch). Sędziował: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 8000.

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:0
Arka: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Siebert, Płotka - Labukas (71. Trytko), Mrowiec, Ława, Lubenow - Sakalijew (58. Burkhardt), Wachowicz (83. Sokołowski).
Jagiellonia: Sandomierski - Lewczuk, Skerla, Rangel, Norambuena - Reich (90. Król), Hermes, Bruno, Jarecki - Grosicki (90. Hlavaty), Frankowski (88, Jezierski).
Kartki: czerwona: Dariusz Jarecki (44. min, Jagiellonia, za drugą żółtą), żółte: Wachowicz, Lubenow (Arka) - Jarecki, Norambuena, Bruno, Sandomierski (Jagiellonia). Sędziował: Mariusz Trofimiec (Kielce). Widzów: 5000.

Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Paweł Brożek 24, 1:1 Biskup 55 2:1 Marcelo 75.
Wisła: Cebanu - Alvarez, Głowacki, Marcelo, Piotr Brożek (46, Cantoro) - Łobodziński (59. Ćwielong), Campbell, Jirsak, Kirm - Małecki, Paweł Brożek (90. Burliga).
Piast: Kwapisz - Michniewicz, Krzycki, Glik, Szary - Smektała, Muszalik, Wilczek (87. Maciejak), Łudziński (46. Matuszek), Biskup (82. Chylaszek) - Olszar.
Kartki: żółte Jirsak, Głowacki (Wisła) - Michniewicz (Piast). Sędziował: Marcin Szulc (Warszawa). Widzów: 1500.

GKS Bełchatów - Polonia Warszawa 3:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Wróbel 1, 2:0 Molina 29, 3:0 Popek 80 z karnego
Bełchatów: Sapela - Tosik, Pietrasiak, Lacić, Popek (81. Fonfara) - Wróbel, Rachwał, Gol, Małkowski (78. Nowak) - Molina, Korzym (86. Janus).
Polonia: Przyrowski - Kokosiński (46. Ivanovski), Dziewicki, Skrzyński, Telichowski - Kulcsár (77. Kosmalski), Sokołowski, Trałka, Sarvas, Mierzejewski - Nikolić (71. Chałbiński).
Kartki: żółte: Małkowski, Fonfara (Bełchatów) - Sokołowski, Trałka (Polonia). Sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów: 2200.

Legia Warszawa - Korona Kielce 5:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Gajtkowski 2 1:1 Grzelak 30, 2:1 Mięciel 68, 3:1 Mięciel 72, 3:2 Sobolewski 83, 4:2 Szałachowski 85, 5:2 Smoliński 87.
Legia: Mucha - Rzeźniczak, Astiz, Choto, Komorowski - Radović (46. Szałachowski), Jarzębowski (74. Smoliński), Iwański, Giza, Rybus - Grzelak (46. Mięciel).
Korona: Cierzniak - Kuzera (77. Sobolewski), Markiewicz, Hernani, Mijailović - Kiełb, Vuković, Wilk, Edson (81. Kal) - Andradina (86. Zganiacz), Gajtkowski.
Kartki: czerwone: Krzysztof Gajtkowski (73. min. Korona, za drugą żółtą), Aleksandar Vuković (74. min, Korona, niesportowe zachowanie), żółte: Iwański, Choto (Legia) - Gajtkowski, Wilk (Korona). Sędziował: Mirosław Górecki (Katowice). Widzów: 4500.

Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Sotirović 61, 2:0 Gancarczyk 78
Śląsk: Kaczmarek - Socha, Celeban, Fojut, Pawelec - Madej (46. Sotirović), Łukasiewicz, Spahić (90. Sztylka), Mila, Gancarczyk - Szewczuk (82. Dudek).
Zagłębie: Ptak - Bartczak, Jasiński, Nhamoinesu, Dinis - Plizga, Bartczak (46. Micanski), Ekwueme, Świerczewski (81. Pawłowski), Hanzel - Traore.

Kartki: żółte: Łukasiewicz, Gancarczyk, Kaczmarek, Socha (Śląsk). Sędziował: Adam Kajzer (Rzeszów). Widzów: 6500.

Odra Wodzisław - Cracovia 1:0 (0:0)
Bramka: Kowalczyk 71.
Odra: Stachowiak - Kuranty, Kowalczyk, Malinowski, Pielorz - Kwiek, Markowski (46. Dymkowski), Chwalibogowski (69. Woś), Piechniak, Wodecki - Bueno (46. Matulevicius).
Cracovia: Cabaj - Mierzejewski, Polczak, Tupalski, Derbich - Sacha, Szeliga, Goliński (22. Klich), Matusiak, Pawlusiński (78. Kaszuba) - Grzegorzewski (23. Sasin).
Kartki: żółte: Wodecki, Kowalczyk, Kwiek, Kuranty (Odra) - Mierzejewski, Pawlusiński, Klich (Cracovia). Sędziował: Marek Karkut (Warszawa). Widzów: 2000.

Lechia Gdańsk Lech Poznań 0:0
Lechia: Kapsa - Bąk, Kozans, Wołąkiewicz, Kaczmarek - Buzała (69 Kowalczyk), Surma, Pietrowski, Nowak, Lukjanovs (57 Wiśniewski) - Zabłocki (78. Rogalski).
Lech: Burić - Kikut, Wojtkowiak, Bosacki, Gancarczyk - Peszko, Injac (76. Bandrowski), Durdević, Stilić (82. Zapotoka), Możdżeń (46. Wilk) - Lewandowski.
Kartki: czerwona: Ivan Durdević (79. minuta, Lech, za drugą żółtą), żółte: Kozans, Wiśniewski, Nowak (Lechia) - Durđević. Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 10 000